Vatan Partisi’nin İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Dr. Rifat Mutlu, SonSöz TV’ye Konuk Oldu

Vatan Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Dr. Rifat Mutlu, Ege’de SonSöz TV’ye konuk oldu. Mutlu, Aslı Eren’in sunduğu Günaydın Ege programında projelerinden bahsetti.

Vatan Partisi’nin İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Dr. Rifat Mutlu, SonSöz TV’ye Konuk Oldu

Vatan Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Dr. Rifat Mutlu,  Ege’de SonSöz TV’ye konuk oldu. Mutlu, Aslı Eren’in sunduğu Günaydın Ege programında projelerinden bahsetti.

 “Çocuklar önceliğimiz”
Vatan Partisi’nin İzmir’e yönelik insan, doğa ve emek odaklı projeleri olduğunu söyleyen Mutlu, “Şu anda İzmir 4 buçuk milyonluk kent, nüfusun yaklaşık 1 milyonu çocuk. Sokakta çok fazla çocuk görüyoruz, bunlar ikiye ayrılıyor.Aileleriyle ilişkisi az olan, sabahları dışarda satış yapan çocuklar ve sokak çocukları. Çocuklarımıza eğilmemiz gerekiyor, bu çocuklarımızı kurtarmamız lazım. İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı Eşrefpaşa Hastanesi’nde madde bağımlısı çocuklar için tedavi merkezi açacağız.Daha sonra rehabilitasyon programlarıyla onları sosyalleştirmek istiyoruz. Diğerleri de satış yapan çocuklar, onlar çok büyük risk altında.Onlar için mahallelerimizde Çocuk Sosyal Destek Merkezi kuracağız. Aile bütünlüğü için onlara maddi destek vereceğiz. Herhangi bir nedenle evlerinden ayrılan bir daha eve gitmek istemeyen çocuklarımız var. Onlar için çocuk sığınma evleri oluşturacağız” diyerek çocukların her zaman öncelik olduğunu , onlara daha rahat bir hayat sunmanın görevi olduğunu vurguladı.

 “İzmir’i gençlerle beraber yöneteceğiz”
Gençlerle beraber yeni bir İzmir kuracağını söyleyen Mutlu, “İzmir’de 180 bin üniversite öğrencimiz var. Bu sayının çok altında bir yurt imkanı sunuluyor. Öğrencilerimiz için yurt sorununu çözeceğiz. Üç tane gençlik kampüsü oluşturacağız.Bu kampüsler Buca, Bornova ve Çiğli’de olacak. Bu kampüslerimizde  yurtlar, yemekhaneler ve sosyal alanlar olacak. Burada öğrencilerimiz çalışacak, kampüslerde beslenmeyi ücretsiz bir şekilde sağlayacağız.  Gençlerimiz bir etkinlik yapmak için bir kişiyi davet ediyorlar ama salon bulamıyorlar.Bunun için bu salonlar da onlara ücretsiz tahsis edilecek. Yine bir Gençlik Meclisi oluşturacağız ve gençlerle nasıl genç bir İzmir oluşturacağız diye konuşacağız. Yine gençlerimize yönelik olarak İzmir, dünyanın en önemli tarihi yerlerinden birisi.Öğrencilerimiz buralardan tam anlamıyla yararlanamıyor. Öğrencilerimizin bütçesine göre ulaşım ücreti de giriş ücreti de yüksek. Öğrencilerimiz için bu alanlara ücretsiz ulaşım ve ücretsiz girişi sağlayacağız. Onlar eşliğinde bir rehber de olacak. Bunu da yine Gençlik Meclisi’nde tartışacağız gençlerle beraber İzmir’i

yöneteceğiz. Bilim ve sanat merkezlerinde gençlerimizin çalışmasını sağlayarak onları istihdam edeceğiz. Gençlerimiz için takım grupları kuracağız” diyerek gençliğin tekrardan dinamikleşmesi gerektiğini vurguladı.

“Fuar İzmir’in özelleştirilmesine izin vermeyeceğiz”
İzmir’de 400 bine aşkın engellinin sosyal yaşamının olmadığını söyleyen Mutlu, “Engellilerimiz sokağa çıkamıyor, sosyal yaşama katılamıyor. Büyükşehir Belediyesi’nde Engelli Daire Başkanlığı kuracağız ve Engelli Meclisi’ni toplayacağız. Büyükşehir Belediye Başkanı bu meclisteki toplantılara katılacak. İzmir’de engellilere yönelik önemli imar düzensizlikleri var. Yerleşim yerlerine rampa konuluyor ama kullanılır gibi değil Büyükşehir Belediyesi’nde engelli temsilcilerini bulundurarak onlara mutlu bir İzmir sunacağız. Bunlar Büyükşehir Belediyesi’nin yapması gereken görevler. Bunun yanı sıra Tunç Soyer Fuar İzmir’i özelleştireceğiz diyor. Halkçı, kamucu bir belediyeciliği savunması gerekirken kendisi özelleştirmeyi savunuyor. Biz buna izin vermeyeceğiz” dedi.

Rant değil, üretim ekonomisi!
İzmir’in tarım kenti olduğunu söyleyen Mutlu, “Dünyada alternatifi olmayan tek madde su. İzmir su fakiri bir il. Büyükşehir Belediyesi’nin sorumluluğu altında olan şebekelerde yüzde 30 su kaybı var. Bu kaybı vatandaşlardan almak son derece yanlış.Bizim yönetimimizde su ticari bir meta olmayacak. Büyükşehir Belediyesi tüm şebekeleri yenileyecek. Şuna dikkat edeceğiz. İzmir deprem bölgesi, bundan dolayı su tesisatları zarar görüyor.Bizler su tesisatlarını depreme dayanıklı hale getireceğiz. Bu bağlamda suyumuzun içme suyu haline gelmesini sağlayacağız. Su kaynakları ve özel şirketlere kesinlikle izin vermeyeceğiz, su ticari bir ürün olmayacak. İzmir, Türkiye’nin tarım şehirlerinden birisi. İzmir’de 67 bin traktör var, bu traktörlerin onda biri ya kullanılıyor ya kullanılmıyor. Tarım sektörümüzde 1980’den beri ciddi bir kriz var. Çiftçi ailelerimiz dağıldı, bu tarıma büyük bir darbe. Tarımsal alanlarda verilen suyu ücretsiz yapacağız” dedi. Üreticilere destek vereceğini ve partilerinin sloganının da “Rant Değil, Üretim Ekonomisi” olduğunu vurgulayan Mutlu, “İzmir’i üretici kenti yapacağımıza söz veriyoruz” dedi.
 
 

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.