banner1198

banner1199

banner1197

Yalçın Bayer yazdı: 'Darasız hukuk'

Hürriyet gazetesi yazarı Yalçın Bayer, AİHM'in Perinçek-İsviçre davasına ilişkin verdiği kararı yazdı.

GÜNDEM 17.10.2015, 09:59 17.10.2015, 10:16
Yalçın Bayer yazdı: 'Darasız hukuk'

Bayer, yazısında "Doğu Perinçek'in yüksek bir hukuki liyakatle direnerek takip ettiği bu dava sonunda; 'soykırım' suçu işlendiğinin tanınmasına dair alınan parlamento kararları gözden geçirilmek zorunda." dedi.

Ayrıca, Bayer, "Büyük Daire'nin bu kararı ile meselenin tarihsel ve hakkaniyet boyutları bakımından incelenmesi önündeki hukuki engel ortadan kalkmış oldu" vurgusu da yaptı.

Bayer'in yazısının ilgili kısmı şu şekilde:

ULUSLARARASI hukuk bakımından Türkiye'nin ayağına kalebent bukağısı gibi vurulan "soykırım" suçlaması, AİHM Büyük Dairesi kararı ile mesnedini kaybetti...

Doğu Perinçek'in yüksek bir hukuki liyakatle direnerek takip ettiği bu dava sonunda; 'soykırım' suçu işlendiğinin tanınmasına dair alınan parlamento kararları gözden geçirilmek zorunda. Okullarda, 'soykırım' ifadesi kullanılarak, tarihi olayların nakledildiği müfredatlar değiştirilmek durumunda.

Soykırım tartışmaları her zeminde yapılabilecek ve ifade özgürlüğü hakkının güvencesi kapsamında mütalaa edilecek, herhangi bir önyargının kabulü zorunluluğu bulunmayacak.

Yasal mevzuatta, Büyük Daire'nin bu kararına göre değişiklikler/düzenlemeler yapılacak.

Yine bu kararın bir sonucu olarak, 1915 olaylarının 'hakiki mağdurları'nın hukukunun, vicdan ve adalet terazisinin kefelerinde, 'dara'sız olarak değerlendirilmesi zorunluluğu var.

Sonuç olarak, Büyük Daire'nin bu kararı ile meselenin tarihsel ve hakkaniyet boyutları bakımından incelenmesi önündeki hukuki engel ortadan kalkmış oldu."

PERİNÇEK NE DEDİ

S.Ö.'nün bu konudaki yazısından sonra Strasbourg'dan yurda dönen Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, "Ermeni soykırımı uluslararası, tarihsel, emperyalist bir yalandır. ABD'nin dayatmasını yerle bir ettik" diye konuştu. Perinçek ve beraberindeki heyeti havalimanında yurttaşlar karşıladı ve "Türkiye kahramanını alkışlıyor" sloganları atıldı. Perinçek, "Bu başarımızı şu anda karakollarda, sınır boylarında mücadele eden Mehmetçiğimize armağan ediyoruz!" diye konuştu.


ulusalkanal.com.tr

Yorumlar (0)
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P