banner1199

banner1197

banner1203

Yavuz Doğu Akdeniz'de sondaja başladı

Doğu Akdeniz'de Yavuz gemisinden kararlılık mesajı verildi. Türkiye Doğu Akdeniz'de Yavuz ile sondaj çalışmalarına devam ediyor. Ultra derin deniz sondaj gemisi, 1700 metre derinliği aştı. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez çalışmalarla ilgili bilgileri Yavuz gemisinden verdi.

GÜNDEM 07.08.2019, 13:40 07.08.2019, 19:01

Yavuz gemisi, Doğu Akdeniz'de sondaj çalışmalarına başladı. 

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, çalışmaları beraberinde KKTC Başbakanı Ersin Tatar ve KKTC Ekonomi ve Enerji Bakanı Hasan Taçoy ile Yavuz gemisinden duyurdu. 

Hedef 3200 metreden sonra doğalgaz rezervine ulaşmak. 

Gemideki personellerin çoğunluğu Türk vatandaşı.

8 katlı gemi, kendi türünde dünyadaki 16 gemiden biri. Ultra derin deniz sondaj gemisi 12 bin metrenin altına inebiliyor. Çalışmalarını çevreye zarar vermeden gerçekleştiren Yavuz, aktif konumlandırma sitemine sahip. 

Şu anda Doğu Akdeniz'de 3 gemi faaliyette. Fatih ve Yavuz sondaj çalışmalarını hızla devam ettirirken, Barbaros Sismik Araştırma Gemisi adanın güneyinde araştırma yapıyor. Oruç Reis de kısa süre sonra bölgeye gidecek.

Gemilere Doğu Akdeniz'de Türk Silahlı Kuvvetleri eşlik ediyor. Bölgede tırmanan gerilim karşısında, savaş gemileri 24 saat nöbette.

ulusal.com.tr

Yorumlar (0)