banner1199

banner1197

banner1203

Yeni savcılar görevlendirildi

Başbakan Erdoğan'ın operasyona yanıtı Emniyet ile sınırlı kalmadı. Soruşturmanın yürütüldüğü Çağlayan Adliyesi'nde de önemli gelişmeler yaşandı. Soruşturmaya iki yeni savcı atandı. Koordinatör olarak görev yapan Zekeriya Öz'ün görevden alındığı iddia edildi. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'ndan da açıklama geldi.

GÜNDEM 18.12.2013, 11:24 18.12.2013, 16:41
Yeni savcılar görevlendirildi
AKP hükümetini hedef alan rüşvet ve yolsuzluk soruşturmasında Emniyet'in ardından adliyeye de karşı operasyon gecikmedi.

Dünden itibaren adliyeye operasyon yapılacağı konuşuluyordu. Seçim çalışması için Hatay'da bulunan Adalet Bakanı Sadullah Ergin, operasyon haberiyle birlikte apar topar Ankara'ya döndü. HSYK üyeleriyle görüşen Ergin'in savcıların görevden alınması için baskı yapıldığı iddia edildi.

HSYK 1'inci Dairesi Başkanı İbrahim Okur ise iddiaları yalanladı. Okur, "Bu savcılar, Başsavcı tarafından kendi işbölümüne göre belirleniyor. Dolayısıyla HSYK’nın bu konuda yetkisi yok" dedi.

Ergin ise HSYK'daki çalışma bürosunda çalıştığını iddia etti.

Sabah saatlerinde ise, soruşturmaya iki yeni savcının atandığı ortaya çıktı. Mustafa Erol ve Ekrem Aydıner rüşvet ve yolsuzluk soruşturmasına atandı.

Öğle saatlerinde ise bomba gibi bir iddia ajanslara düştü. Koordinatör olarak görev yapan İstanbul Cumhuriyet Başsavcı Vekili Zekeriya Öz'e dosyadan el çektirildiği ileri sürüldü. İddialar arasında koordinatörlük görevini İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Turan Çolakkadı'nın yürüteceği de bulunuyordu.

Ancak Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu, Öz'ün dosyadan el çektirildiği iddiasını da yalanladı.

Öğleden sonra ise İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'ndan yolsuzluk soruşturmasıyla ilgili yazılı açıklama geldi. Açıklamada, 3 ayrı soruşturma bilgisi doğrulandı. Soruşturmaların ikisinin Eylül 2012'de üçüncüsünün ise 14 Şubat 2013'te başlatıldığı belirtildi. Başsavcılık, "soruşturmalardan ikisi genel olarak İmar Kanunu'na ve Kıyı Kanunu'na muhalefet etmek şeklinde olup, kamu görevlilerinin rüşvet aldığı ve görevi suiistimal ettiği iddiaları da bulunmaktadır" bilgisini verdi.

Açıklamada, üç dosyanın bir savcıda toplanması, "büro değişikliği" nedenleriyle yapıldığı belirtildi. Başsavcılık yeni atanan iki savcıyla ilgili de açıklama yaptı. Gelişmeleri aktaracağız...
ulusalkanal.com.tr
Yorumlar (0)