Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın: ''Türkiye'nin yeni bir göç dalgasını kaldırma imkanı yok''

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, BM İnsani İşlerden Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı Martin Griffiths ile görüştü. Görüşmede uluslararası topluma göçle mücadele çağrısı yapan İbrahim Kalın, ''Türkiye'nin yeni bir göç dalgasını kaldırma imkanı yok'' dedi.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın: ''Türkiye'nin yeni bir göç dalgasını kaldırma imkanı yok''

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın ile Birleşmiş Milletler İnsani İşlerden Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı Martin Griffiths Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde bir araya geldi.

İkili yaptıkları görüşmede, Suriye ve Afganistan'daki insani durum ve yardım konularını ele aldı.

Suriye'de mevcut insani krizin sonlandırılması için siyasi çözüme ulaşmanın elzem olduğu ifade edilen görüşmede, Suriye'ye insani yardım geçişinin devamını sağlayan 2585 sayılı Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi kararından duyulan memnuniyet dile getirildi.

Afganistan'daki insani durumun kötüleşmemesi adına istikrarın sağlanması ve barışçıl geçiş sürecinin önemine vurgu yapılan görüşmede ayrıca, Türkiye'nin yeni bir göç dalgasını kaldırma imkanının olmadığı belirtildi.

Uluslararası toplumun acilen ve kararlı şekilde sorumluluk alması gerektiğinin altı çizilirken, Türkiye ve BM'nin, insani krizlerin önlenmesinde yakın koordinasyon ve iş birliğini sürdürmesi konusunda da mutabık kalındı.

türkiye suriye Afganistan kriz bm cumhurbaşkanlığı külliyesi cumhurbaşkanlığı sözcüsü ibrahim kalın göç dalgası insani yardım