HDP ile ittifak hayalleri ve gerçek


Mehmet Bedri Gültekin

Mehmet Bedri Gültekin

18 Kasım 2016, 10:44

Elazığ’da CHP yöneticisi dostumuzla yaptığımız sohbette dile getirilen bir başka görüş; “HDP ile ittifak yüzde 35 ile 45 arasında oy demektir. AKP’yi götürmenin tek yolu budur” şeklindeydi.

Hatırlanacağı üzere bir “demokrasi cephesi” oluşturulması önerisi, ilk önce HDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş tarafından dillendirilmişti.

Hemen ertesi gün CHP sözcüsü Selin Sayek Böke çağrıya cevap verdi. Partilerinin, ’Bir demokrasi cephesinin oluşturulmasında üzerine düşeni yapmaya hazır olduğunu’ söyledi.

CHP örgütlerinde ve tabanında HDP ile ittifak görüşünün dillendirilmesi, Parti merkezi tarafından izlenen politikanın sonucudur. Örgütler, en nihayetinde merkezleri tarafından savunulan görüşleri dile getirirler.

Ayrıca CHP, HDP ile ilgili olarak yapılan soruşturma ve yargının aldığı kararlara cepheden karşı çıkarak, hangi görüşte olduğunu eylemli olarak ortaya koymuştur.
 
HDP ile ittifak PKK ile ittifaktır

ABD’nin peşinden giderek iktidar olacağını zanneden CHP, Türkiye gerçeklerinden kopmuştur. Herşeyden önce HDP’nin PKK olduğunu unutmuş görünmektedir.

PKK bir terör örgütüdür. Halkımızın ezici çoğunluğu, gerçeği bu şekilde ifade etmektedir. Terör örgütlerinin; yasal haklardan yararlanarak Parti kurmak; hem elde silah terör faaliyeti yapmaları, hem de yasal olanaklardan yararlanarak Mecliste temsil edilmeleri gibi bir “hak” ve “özgürlük” anlayışı olamaz.

Onun için PKK’nın yasal partisi ile ittifak denildiği zaman, bunun halkın ezici çoğunluğundan kopmak anlamına geldiğini görmemek için, ABD ile efsunu ile akılların mühürlenmesi gerekiyor.

Buradan hareketle belirlenecek birinci gerçek şudur: HDP ile ittifak eden bir Parti bırakın oy oranını artırmayı, şimdiye kadar almış olduğu desteği bile muhafaza edemez.
 
Halkın tavrı

İkinci olarak üzerinde durulması gereken gerçek şudur: HDP’nin 10 kadar milletvekili ile çok sayıda belediye başkanı tutuklandı.

Parti yönetimi tarafından yapılan protesto çağrılarına hiç kimsenin uymaması üzerinde düşünmek gerekmez mi?

Ergenekon tertibinde Vatan Partisi yöneticileri tutuklandı. İlk günden başlayarak Vatan Partililer her yerde ve her koşulda tepkilerini ortaya koydular.

Yurttaşların, Vatan Partisi’nin çağrısıyla üç sefer yüzbinlerle Silivri Cezaevini kuşatmaları, dünya tarihinde örneği olmayan bir protesto ve dayanışma olayıdır. Bu tepki, en sonunda Silivri duvarlarını yıktı.

HDP’lilerin tutuklanmasına karşı yapılan çağrılara ise, HDP’ye oy veren yurttaşları bir yana bırakalım HDP üyeleri bile icabet etmiyor.

Tıpkı FETÖ tutuklamalarına hiçbir tepkinin olmaması gibi bir durum söz konusudur.

Bu durumun birçok açıklaması olabilir ama en başta söylenmesi gereken şudur: PKK’nın hendeklere gömülmesi, Türkiye’nin, 15 ay önce başlattığı Vatan Savaşı’nda sonuna kadar gitmekte kararlı olduğunu ortaya koyması, meydanın PKK’ya bırakılmayacağı konusunda kamuoyunda bir kanaatin oluşması sonucu PKK silahı ile sağlanan otorite kırılmıştır.

Deyim yerindeyse Kürt yurttaşlarımız şimdi, PKK silahının zoru ile değil kendi özgür iradeleri ile hareket etmektedirler.

Onun için HDP’nin son olarak 1 Kasım seçimlerinde almış olduğu yüzde 10 küsur oyun yerinde de şimdi yeller estiğini söyleyebiliriz.
 
Barajın altında nasıl kalınır?

Bütün bunlara rağmen CHP ile HDP arasında bir seçim işbirliği olursa sonuç ne olur?

Şurası kesindir. CHP ile HDP’nin güçbirliği yapması durumunda, iki Partinin toplam oyu, CHP’nin tek başına aldığı yüzde 25’i bulmayacaktır.

HDP’nin bugünkü oyu yüzde 6 – 7 dolaylarındadır. Ve giderek daha aşağı gitmektedir.

İkincisi ve daha önemlisi, ittifak durumunda bugün CHP’ye oy veren yurttaşların önemli kısmı CHP’ye oy vermeyecektir. Onun için iki partinin oylarının toplamının yüzde 25’i bulması iki parti açısından çok büyük başarı olacaktır.

Hatta belki de şunu söylemek gerçeğe daha yakın olabilir: CHP ile HDP ittifak ederse, iki partinin toplam oyunun baraj altında kalması ihtimali, belki de daha fazla olacaktır.

Mehmet Bedri Gültekin
ulusalkanal.com.tr
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
erdem - 12 ay önce
CHP nin Küresel güçler tarafından dönüştürülmesi ve HDPKK ile birlikte hareket ettirilmesi süreci Türkiyeye karşı işlenen bir ihanet suçudur.Bu operasyona başta CHP liler karşı çıkmalı yarın çok geç olabilir....
Avatar
Emine - 12 ay önce
Atatürk'ün kurduğu bir partinin vatanı kanının son damlasına kadar korumaya and içmiş bu milleti ve vatanını bölmeye çalışan alçaklarla birleşneyi dillendirmesi bile kanıma dokunuyor. Yazıklar olsun.
Avatar
Sibel - 12 ay önce
Vatan Partisi ile niye ittifak kurmadıkları açıkça ortada.Vatan Partisi'nin doğu ve güneydoğuda her il ve ilçede parti binalarını açması ve çalışmaları çok güzel haber.Doğu ve güneydoğuda kim nederse desin halen Atatürk'ün ayak izleri var. Bu yüzden Vatan Partisi heryerde daha çok örgütlenmeli çalışmalarını daha çok hızlandırmalıdır.Ben eminim vatandaşlar asla duyarsız kalmayacaktır. Herzaman yanınızdayız.