HDP-PKK, AKP İktidarının Garantisidir


Osman Başıbüyük

Osman Başıbüyük

12 Mart 2015, 15:28

AKP-PKK’nın ortak hedefi

Batının, AKP’yi iktidara taşırken temelde 2 hedefi vardı: 1) Bölgede kurulmak istenilen Kürt devletinin önündeki engelleri kaldırmak, 2) BOP Projesi kapsamında “Ilımlı İslam” modeli olarak AKP’yi Ortadoğu’ya pazarlamak. Planın 2’inci hedefi başarısızlığa uğradı ama 1’incisi için aynı şeyleri söyleyemeyiz.

PKK özerklik peşindeydi, AKP ise başkanlık sistemi ve federal yapı ile ya da bir başka deyişle “Yeni Osmanlı Hayali” ile Kuzey Irak petrollerine bile sahip olabileceğini, Ortadoğu’nun lideri olacağını zannediyordu. Bu amaçlar her iki tarafı da mevcut anayasayı değiştirme konusunda birleştirdi. 2002’den beri taraflar, ulus devletin ortadan kalkmasıyla sonuçlanacak anayasanın ilk 4 maddesini değiştirmek için canla başla çalışıyorlar.

Bu noktada bir mecburiyetin altını çizelim. PKK, anayasayı değiştirme niyetinde olan bir iktidar partisine muhtaçtır. AKP’den başka, bu niyette olan bir parti olmadığına göre, PKK, AKP’nin iktidarda kalmasını arzu eder.

13 yıldır iktidarda olan AKP yıprandı; ekonomik krizin kapıya dayanmasıyla da hızla oyları eriyor. Cumhurbaşkanlığı seçiminde Erdoğan seçime katılanların %51,8 oyunu almıştı; bu gün seçim olsa AKP’nin alacağı oy, % 40 civarındadır. Daha seçime 3 ay var; bu oran daha da düşebilir. Bu oran, AKP’yi tek başına iktidar yapmaz. İşte bu noktada HDP-PKK, parti olarak seçime girme kararıyla devreye giriyor. AKP’ye can simidi lazım.

HDP-PKK’nın barajı aşması konusunda iki senaryo
HDP-PKK barajı aşamazsa, AKP’nin anayasayı değiştirecek çoğunluğu yakalayacağını sanmıyorum ama en azından iktidarı garantiler. Bu ihtimalde HDP-PKK, AKP’ye; “bak istediğini verdik, sen de bizim istediklerimizi yap” diyecektir. İstekleri gerçekleşmezse, sokak hareketleri ve Güneydoğu’da terör ile hükümeti sıkıştıracaklar. Zaten bunu deklare ettiler. Ama yine de bu senaryoda ipler AKP’nin elinde olur.

HDP-PKK barajı aşarsa, yaklaşık 70 milletvekili ile meclise girecektir. Bu ihtimalde; HDP-PKK meclisi kitler ve isteklerini zorla dayatır. 240 milletvekili civarında kalacak AKP’nin HDP-PKK ile koalisyon yapmaktan başka çaresi olmaz. Çünkü CHP veya MHP, 13 yılık enkazı AKP ile birlikte paylaşmak istemeyeceğinden koalisyona yanaşmayacaklardır. CHP-MHP-HDP-PKK koalisyonu da ihtimal dışıdır. Bu durumda; 1) ya AKP ve HDP-PKK, federal sistem ve özerklik konusunda anlaşarak Erdoğan’ı başımıza başkan yaparlar 2) ya da kısa süreli bir hükümet denemesinden sonra erken seçime gidilir.

Bu senaryoda inisiyatif HDP-PKK’nın elinde olur. Ve her hâlükârda tepki duyan ve Cumhuriyete sahip çıkmak isteyen kalabalıkların sokaklara dökülmesiyle büyük şehirlerde Türk-Kürt çatışmaları başlar.

HDP-PKK’nın oyları niçin artıyor?
Şimdi bu iki senaryoyu değerlendirdikten sonra PKK-HDP’nin oylarındaki yükseliş nereden geliyor ona bakalım. PKK bağımsız adaylarla girdiği 2011 seçimlerinde % 6,6 oy alabilmişti. Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Demirtaş’ı aday gösterdi; % 9,8 oy aldı. İnanılmaz bir yükseliş var. Bu yükselişteki temel etmenlerden biri, Y-CHP’nin İslamcı kimliğiyle bilinen Ekmeleddin İhsanoğlu’nu aday göstermesi olabilir. Fakat son kamuoyu yoklamaları, HDP-PKK’nın aynı performansı devam ettirdiğini gösteriyor.

Peki, bunu neyle açıklayacağız?
Bu yükselişin asıl sebebi; AKP’nin zayıflamasıyla birlikte ondan kopmaya başlayan Kürt oylarının HDP-PKK’ya kaymasıdır. AKP zayıfladıkça HDP-PKK’nın oyları artar. Aslen bu oylar muhafazakâr, İslamcı oylardır. Kürt kökenli vatandaşlarımız, Türk kökenlilere göre çok daha fazla dini inançlarına bağlıdırlar. Onlarsız Güneydoğu’da politika yapmak mümkün olmaz. Bu gerçekliğin HDP-PKK da farkındadır. O yüzden söylemlerini ve politikalarını, bu istikamete kaydırmaya başladılar. Son olarak kısa adı AZADİ olan Hak, Adalet ve Hürriyet için Kürdistan İslami Hareketine seçim ittifakı teklif ettiler. Yani HDP-PKK da, Y-CHP gibi İslamcı oyların peşine düştü.

Ancak istikameti değişmeye başlayan İslamcı Kürt oyları da, HDP-PKK’nın barajı aşmalarına yetmez. Peki, ne yapacaklar? Tek çareleri var; Türk kökenli vatandaşlardan oy alabilmek. Bu sebeple Alevi inancına sahip vatandaşların oyuna gözlerini diktiler. Zaten HDP de bu maksatla kuruldu.

Şimdi diyorlar ki; “Erdoğan'ın diktatörlüğe gidişini durdurmak için HDP'nin barajı aşması gerek”. Amaçları ne olursa olsun AKP’den kurtulalım düşüncesinde olan insanların oylarını almak istiyorlar. Etnik temelde politika yapan, şimdi de İslamcılığa soyunan HDP-PKK nasıl oluyor da aydın kesimin oylarına talip olabiliyor? Farkında değil misiniz? AKP’den kopamaya başlayan Kürt oyları HDP-PKK’yı İslami yönde dönüştürecek. Ayrıca yukarıda açıkladık, HDP-PKK, AKP iktidarının garantisidir.

İç savaşın suyu ısıtılıyor
Daha büyük başka bir tehlike var. HDP-PKK’nın siyasal temsil gücünün artması, kardeş kavgasını tetikler. Bakın ABD’nin Başkan adaylarından Senatör Rand Paul ne diyor: “Ben Kürdistan için yeni sınırlar çizeceğim ve onlara yeni bir ülkenin sözünü veriyorum… İnanıyorum ki eğer onlara kendi ülkelerini vaat edersek onlar ölümüne savaşırlar…”

Vay, vay, vay… Adam ben Kürtlerin kanına talibim diyor.

PKK’da kendi halkının kanını satmaya dünden razı; zaten yıllardır yaptıkları iş.

Alıcı da var, satıcı da. Peki, ey vatandaş sen ne yapacaksın?

İç savaş istiyorsan HDP-PKK’ya oy ver.

AKP’yi gerçekten iktidardan indirmek istiyorsan, bunun yolu HDP-PKK’yı değil, Vatan Partisini meclise taşımaktır. Oyunu ona göre kullan.


Osman Başıbüyük
E.Hv.Plt.Kur.Alb.
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.