Hendeklere sıkışan PKK’yı CHP mi kurtaracak?


Bülent Esinoğlu

Bülent Esinoğlu

25 Ocak 2016, 14:20

CHP tabanındaki yurtsever dostları üzmemek için, iki yıldır, CHP hakkında yazı yazmama kararı almıştım. Ancak son Kurultayda yayınlanan 21 maddelik gerici, bölücü ve Mustafa Kemal’in Altı-Ok’unu dışlayıcı tavrı her şeyi noktaladı.

21 Maddelik bildiriyi okudum. Altı-Ok’u bulamadım. Zaten olmayan şey bulunamazdı.

Bildiride, Avrupa Yerel Yönetimler Özerklik Şartı üzerindeki şerhler kaldırılsın ifadesi, PKK’ya özerklik verilsin ifadesinin, başka bir dil ile söylenmesidir.

Öcalan’ın “Çözüm Süreci Çerçeve Metnini” Mecliste görüşülsün diye canhıraş açıklamalar yapan CHP, artık, bölücü gerici ve karşı devrimci bir partidir.

Bildirinin diğer çok önemli bir maddesi de, Laikliğin vicdan özgürlüğü kavramına indirgenerek yok edilmesi… Bunun AKP’deki jargonu din özgürlüğüdür.

Laikliği savunmayarak gerici, halkçı devleti savunmayarak Batı işbirlikçisi bir parti konumuna taşınmıştır.

Etekli Kemal Dervişi yönetime taşıyarak, emperyalizmle ekonomik birlikteliğin şampiyonluğunu yapan CHP, artık planlı ekonomiyi ağzına almayacağına dair, bildiride söz vermiştir.

Özetle; CHP kendi ilkelerini, yani Altı-Ok’u savunmayarak, zaten Mustafa Kemal’i programından çıkarmıştır. Karşı devrim saflarına geçmiştir.

Şimdilerde, yurtsever, vatansever CHP’li aydınlar; CHP içinde kalarak CHP’yi nasıl kurtarırız araştırmasına dalmışlar.

CHP, CHP içinden verilecek mücadele ile kurtarılamaz. Yıllardır bu yol denenmiş, her seferinde, parti içinde bölücü, gerici, emperyalizm işbirlikçisi kadrolar, Kemalistleri temizleyerek gelmişlerdir.

Joe Biden’ın, PKK’yı kurtarma üzerine kurulu ziyaretinde, Biden’e yalakalıkta CHP’li vekiller şampiyonluğu kimselere bırakmamışlardır.

İlkelerini benimsemeyip, Mustafa Kemal’in büyüklüğünden yararlanarak, oy toplama kurnazlığı artık zor devam eder.

Atatürk’e küfredenleri o kadar el üstünde tuttular ki, artık sahte Kemalist söylemin getirisi hepten azaldı.

CHP bu karşı devrimci tutumuyla, ne hendeklere sıkışan PKK’yı kurtarabilir, ne de kendisini kurtarabilir.

AKP ile birlikte Anayasadan Türk sözcüğünü kaldırmak üzere bu günlerde toplanmaya başlayacaklar. Bu haliyle CHP HDP’lileşmektedir.

Vatan savunması saflarında yer almamak için, Erdoğan muhalefetini bahane eden bu tutum, CHP’yi devrimci olmayan yol çatında tutar.

Var olan ilkelerini savunmayan, AKP’nin programını başka sözcüklerle benimseyen 35. Kurultay bildirgesi, tam bir karşı devrim bildirgesidir.

Vatanseverlerin Bildirideki neoliberal sözcüklerle süslenmiş, özgürlükçü cümlelere sakın kanmasınlar. CHP artık programı olmayan bir parti konumundadır.

Vatan bütünlüğünü savunmayan hiçbir program, Türk halkının programı olamaz.

Bülent Esinoğlu
[email protected]
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Adil Aydın - 2 yıl önce
Kemalist, devrimci, ulusalcı bir CHP halkımızın temel ihtiyacıdır.