Hepimiz suçluyuz, hepimiz sorumluyuz!


Soner Polat

Soner Polat

10 Ağustos 2015, 19:23

Bugün köşemi silah, dava ve koğuş arkadaşım Amiral Turgay Erdağ’a devrediyorum. Amiral Erdağ’ın İzmir’deki 148’inci Sessiz Çığlık eyleminde yaptığı konuşma karanlık bir dönemin bilgece ve erdem dolu bir eleştirisi.

Hep birlikte Amiral Erdağ’ı dinleyelim:


Hukuk, Özgürlük, Demokrasi İstiyoruz

148’inci kez adalet istiyoruz, hukuk talep ediyoruz, özgürlük istiyoruz, demokrasi istiyoruz. Ne yazık ki isteklerimiz karşılıksız kalıyor. Ne adalet ve hukuk alanında, ne özgürlüklerin geri verilmesi konusunda, ne demokrasi konusunda bir ilerleme görülmüyor. Ulusal bütünlüğümüz tehdit altında! Yolsuzluk yapanlar iktidara yakın ise yolsuzluğun soruşturulması bile yasaklanıyor.

Sorumlu Kim?

Bütün bunlardan dolayı bir siyasal partiyi ya da bir kişiyi de sorumlu tutmak istemiyorum. Böylesi kolaycılık olur. Peki, yaşadıklarımızın sorumlusu kim? Bugün yaşadıklarımızın sorumlusu sömürü zihniyetidir. Bu zihniyet sadece Türkiye kökenli de değildir. Dünya çapındadır.

Bu sömürü zihniyetine karşı çıkarsanız tepki görürsünüz, işsiz ve aç kalırsınız. Bu düzene karşı çıkarsanız görevinizde yükselemezsiniz. Bu düzen için tehdit oluşturursanız hapse atılırsınız. Bu düzene büyük zarar verirseniz en sonunda öldürülürsünüz. Yıllarca aydınlarımız, gazetecilerimiz, bilim insanlarımız bu düzenin sürdürücüleri tarafından öldürüldüler, diri diri yakıldılar. Ülkemiz askeri darbeler yaşadı. İşkenceleri, ölümleri, zindanlarda çürütülen aydınları, vatan hasretiyle geçen sürgün yaşamlarını gördük.

Sahi toplum olarak biz neden bu duruma düştük.

Çünkü cumhuriyetin kuruluş felsefesinden uzaklaştık.

Çünkü yaşadığımız kötülükleri ve çirkinlikleri kanıksadık.

Çünkü adaleti ve hukukun üstünlüğünü sağlayamadık.

Çünkü laik yaşamı benimsemiş insanları ülkeye egemen kılamadık.

Çünkü din ve mezhep ayrımcılığını kışkırtanlara engel olamadık.


Çünkü siyasetçilerin dini sömürmelerine engel olamadık.

Çünkü Habur’da teröristler baş tacı yapılırken barut kokan yurtsever askerlerin terörist, fuhuşçu, casus, darbeci denilerek zindanlara doldurulmasına sessiz kaldık.

Çünkü hapislere düşmüş vatansever askerler birer birer Silahlı Kuvvetlerden tasfiye edilirken dur diyemedik.

Çünkü yaşadıkları hukuksuzluğa ve üzerlerine atılan iftiralara dayanamayarak yaşamlarına son veren yiğitlerimize sırtımızı döndük.

Çünkü hapishanelerde amansız hastalıklara yakalanan sivil ve asker güzel insanlar için dünyayı ayağa kaldıramadık.

Çünkü Cumhuriyetimizin kurucusu, dünyanın tarihteki en önemli insanlarından biri olan Mustafa Kemal Atatürk’e yapılan saldırılara gereken büyük tepkiyi veremedik.

Çünkü gazilerimizin aşağılandığını, coplandığını gördüğümüzde ortalığı ayağa kaldıramadık.

Çünkü “Bu generallerle iyi ki savaşa girmemişiz” diyen siyasetçiye haddini bildiremedik. Çünkü işçilerin işgüvenliklerini hala sağlayamadık.

Çünkü hala hakça bir düzeni sağlayamadık.


Çünküleri devam ettirmek mümkün.

Burada duruyorum. Görülüyor ki yaşananların sorumlusu biziz, başkası değil. Halk boyun eğmese, yapılanları onaylamasa, tepkisini gösterse bütün bunlar olamazdı. Sorumluluğu toplum olarak üzerimize alırsak belki daha sağlıklı kararlar verebiliriz.

Bugün sömürü düzeninin sürmesi için ulusal özelliklerimiz değiştirilmeye çalışılıyor. Tarihimiz yeniden ve onların istediği gibi yazılıyor. Ortaçağ seviyesinde bir eğitim ve öğretim uygulanması hedefleniyor. Bütün istenen bir başka ülkenin, bir başka sınıfın ya da grubun zenginliğine zenginlik, gücüne güç katmaktır. Buna engel olmak da bilinçli yurtseverlerin olmazsa olmazıdır.

Kumpas Var, Fail Yok!

Kumpas davalarda hepimizin çok canı yandı. Bunu söyleyerek kendimizi öne çıkarmak gibi bir niyetim yok. Bize yani Türk Silahlı Kuvvetlerine yapılanlara tarihsel perspektiften uzak, küresel açıdan bakamazsak yanılırız. 

Bugün itibarıyla kumpas davalarının hiçbiri sonuçlanmamıştır. Bildiğiniz gibi Balyoz davasında tüm delillerin sahte olduğu bilimsel olarak kanıtlanmasına rağmen savcılık 7 kişi için temyize gitti.

Bütün bu davaların kumpas olduğunu sadece biz değil dünya biliyor ama davalar hala devam ediyor. Neden acaba? 

Kahraman bir helikopter pilotu, vatansever bir subay, Yüzbaşı Murat Eren hapiste yatıyor. Anayasa Mahkemesi hâlâ bir karar veremiyor. Neden acaba? 
Kumpas davaları planlayanlar ve icra edenler hakkında başlatılan soruşturmalar bir türlü ilerlemiyor. Neden acaba?

Türk Silahlı Kuvvetlerinin en önemli karargâhlarının göbeğinden çok gizli planları çalanlar, sahte dijital verileri döşeme altlarına gömenler bulunamıyor. Neden acaba? 

Cinayet Var, Fail Yok!

Abdülkerim Kırca’ya, Ali Tatar’a, Berk Erden’e, Kâşif Kozinoğlu’na, Murat Özenalp’e, Teoman Koman’a, Mehmet Haşimoğlu’na, Olgun Ural’a, Muzaffer Tekin’e, Halil Yıldız’a, Tarık Akça’ya ve ne yazık ki son olarak Cem Aziz Çakmak’a İlhan Selçuk’u, Uçkun Geray’ı, Türkan Saylan’ı, Engin Aydın’ı, Erhan Göksel’i, Kuddusi Okkır’ı da eklerseniz kayıplarımızın ne kadar büyük olduğunu görürsünüz.

Bu değerli insanlar ölmedi, öldürüldü. Ortada birden fazla cinayet var. Peki, katilleri nerede? Katilleri bulunamıyor. Neden acaba? 

Ne Yapmalıyız!

Bu değerli insanların katillerinin bulunmasını ve yargı önünde hesap sorulmasını istiyoruz. Kendi ordusuna kumpas kuranlar kim ise bulunmasını ve yargı önünde hesap sorulmasını istiyoruz. Silahlı Kuvvetlerin çok gizli savaş planlarını 1’inci Ordu Karargâhından çalarak servis yapanların bulunmasını ve yargı önünde hesap sorulmasını istiyoruz.

Donanma Komutanlığı’nın göbeğine sahte dijital verileri yerleştirenlerin bulunmasını ve yargılanmalarını istiyoruz. Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde “Kumpas Davaları Araştırma Komisyonu” kurularak, aktif ve pasif sorumluların tespit edilmesini, haklarında suç duyurusunda bulunulmasını ve hazırlanan raporun kamuoyuna açıklanmasını istiyoruz. 

Bütün bunları yapamazsak, çürümüş düzeni iyileştiremezsek her gün şehit cenazelerinin ardından gözyaşı dökmeye, maden işçilerinin ölümlerine ağlamaya, parklarımızda yatan yoksul Suriyelilere üzülmeye, çocuklarımızın geleceğinden kaygı duymaya, can güvenliğimizin olmayışından dolayı korkmaya devam ederiz.

Bugün en büyük ihtiyacımız birlik ve beraberlik içinde olmaktır. Saydığım bütün olumsuzluklara karşı tek bir yumruk olmalıyız. Daha iyi bir yaşam, daha çok demokrasi ve özgürlük talep etmeliyiz. Çocuklarımıza kumpas kurulmaması için kumpasçıların ortaya çıkarılıp yargılanmalarını talep etmeliyiz.

Lanet olası teröre karşı omuz omuza durmalıyız. Askerimize ve polisimize daha çok sahip çıkmalı onları bu zor mücadelesinde desteklemeliyiz. Bu ülke sahipsiz değildir. Bu ülkeyi sömürü düzeninin ortaçağ düşünceli işbirlikçilerine bırakmamalıyız. Son günlerde şehit olan asker ve polislerimiz ile vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet diliyorum. Hepimizin başı sağ olsun. Güzel, aydınlık, barış dolu günler diliyor, saygılar sunuyorum.

Amiral Erdağ her şeyi açık, seçik söylemiş. Bunun üstüne söyleyecek söz bulamıyorum.

Amiral Soner Polat
ulusalkanal.com.tr
[email protected]utlook.com
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Mehmet öztürk - 2 yıl önce
Keşke ; silivri'ye , sincan'a , hasdal'a düşünce aradığınız adaleti tsk. içinde 50 yıldır arayan biz Assubaylarıda görebilseydiniz. tsk'nın ötekileri, ötekileştirilenleri, yok sayılanları, biz assubaylar. sizin üç gündür aradığınız adaleti biz assubaylar 50 yıldır arıyoruz. bunu çok iyi bilirsiniz. birlik,bütünlük,aile söylemleri sadece lafta. bu konuda yazarın önceki yazısı biraz ışık tutar ilgilenenlere. ben assubay olarak hakkımı asla helal etmiyorum. omuzlarımızda geldikleri yerde bizlerin ne kadar hakkı var malumunuz. çok şey yazılır bu konuda. hak, hukuk adalet herkese lazım . sadece kendine lazım olunca değil.
Avatar
Atilla ABAYLI - 2 yıl önce
Örgütlü hareket edemeyen toplumlar başarıya ulaşamaz.Bu konularda hepimiz suçluyuz.Artık yeni bir dönem'e merhaba demeliyiz..Çok acı çektik bu bir gerçek..