Her derdin devası Anayasa


Adil Hacıömeroğlu

Adil Hacıömeroğlu

03 Ocak 2016, 20:21

 TBMM’nin neredeyse her yasama dönemi başladığında bir anayasa değişikliği tartışması çıkmakta. Kamuoyu uzunca bir süre bu tartışmalarla meşgul edilmekte. Bu tartışmalarla halkın nabzı ölçülmekte. Yurttaş, sinsi bir tuzakla ulus devletin değiştirilmesi durumuna alıştırılmakta alttan alta.
AKP, on üç yıllık iktidarı döneminde ekonomiyi düzeltemedi. Üretim ekonomisi bitti sayılır. Sanayi, tarım, hayvancılık bitti sayılır. İşsizlik diz boyu... Kaçak ve ucuz işçilik dorukta... Neden mi? Neden anayasa...
Terör almış başını gidiyor. Kentler boşalıyor. Halk yaşamdan bıkmış. Caddeler, sokaklar harabeye dönmüş. PKK vergi toplayıp tüyü bitmemiş çocukları askere almakta. Güneydoğu’nun birçok yerinde günlük ekonomik etkinlikler bıçak gibi kesilmiş. Halk, zorbalığa teslim olmuş. Eşkıya, dağda bayırda değil; kentlerin merkezlerinde dolanmakta. Her gün şehit vermekte Türkiye. Suçlu mu kim? “Kim?” diye sorulur mu hiç? Suçlu, anayasa...
Ortadoğu bataklığında debelenmekte Türkiye. Sıfır sorundan sıfır komşuya yol almış talihsiz ülkem. Dost kalmamış, düşman çoğalmış. Sınırlar kevgire dönmüş. Suçlu mu arıyorsunuz? İşte, anayasa karşınızda durmakta...
Rus uçağını düşürmüş Türk jetleri. Olur mu böyle iş? Olur tabi ki... Anayasa değişmezse bal gibi olur.
KPSS’de sorunları çalanlar suçüstü yakalanmış. Binlerce kişinin emeği boşa gitmiş. Son yirmi yıldır yapılan merkezi sınavların neredeyse hepsinde şaibe varmış. Dert etmeyin bütün bunları anayasa değişikliği olursa hallolur bu sorun.
Trafik sorunu insanları yaşamından mı bezdirmekte. Sıkın dişinizi, anayasa demokratikleşirse yollar açılır.
Yolsuzluk almış başını gidiyor. Tüyü bitmemiş yetimin hakkını yiyenler, başköşelere kurulmuş. Halk bir dilim ekmeğe, bir tas çorbaya muhtaç. Aşılır bu sorunlar, yeter ki anayasayı demokratikleştirelim.
Kadın cinayetleri mi var? Sorun, anayasanın ilk dört maddesinde... O maddeler, özgürlükleri kısıtlamakta... Değiştirelim, ülke özgürleşsin.
Sokakta yaşayan insanlar soğuktan donarak mı ölüyor. Açlıktan çöpten ekmek mi topluyorlar. Takmayın kafanızı bu sorunlara... “TBMM’de anayasa için mutabakat sağlarsak sorun çözülür.”
Toplumsal çözülme mi yaşamaktayız? Olsun... Anayasa değişikliğiyle bunun üstesinden geliriz.
Anlaşılacağı üzere her derdin devası anayasa değişikliği...
İktidar partisi AKP, düşüncesi gereği anayasayı kuşa çevirmek istemekte. Türkiye Cumhuriyeti’nin köküne dinamit koymak istemekte. Cumhuriyet kurucularından Vahdettin’in, Damat Ferit’in ve İngiliz işbirlikçisi tüm itilafçıların intikamını almak istemekte. Ortaçağ düşleriyle uyuyup uyanmaktalar. Bir de iktidar partisi, sorunlar ağırlaştıkça halkın tepkisini azaltmak için hedef şaşırtmaktalar yapay tartışmalarla. Kendilerince haklılar...
PKK/HDP; Şeyh Sait, Seyit Rıza’nın izinde... Dün İngiliz ve Fransızlar; bugün ABD ve İsrail’in kışkırtmasıyla Türkiye Cumhuriyeti’ne savaş açtılar. Onların görevi emperyalizmin piyonu olmak... Onları da anladık sayılır.
AKP ile PKK/HDP’yi anladık da YCHP ile MHP’ye ne oluyor. Onların Anayasa değişikliği sevdasının kaynağında ne var? Söyleyin dostlar... Hadi, söyleyin!

Adil Hacıömeroğlu
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Adil Aydın - 2 yıl önce
Anayasanın ilk dört maddesi ve 66ncı maddesinin değiştirilmesi : Türkiye Cumhuriyetine çok zarar verir ; Türk Milleti sefil olur.
Avatar
TIMUR - 2 yıl önce
PARTI YONETIMLER NE DERSE DESIN İŞ REFERANDUMA KALACAK...HALK BUNA GEÇİT VERMEYECEKTİR
Avatar
Özgen Kara - 2 yıl önce
Ülkemizdeki ikridarın baskı , dikta düzeni ; işsizlik , ekonomideki bozulmalar , toplumsal çürümeler , yine iktidar yetkililerince YÜRÜRLÜKTE BİLE ÇİĞNENEN ANAYASAYA bağlamaktadır ; suçluyu , sorumluydu anayasa olarak ilan eden iktidara , ilginçtir , muhalefet de çanak tutmaktadır. Zaten uygulanmayan , askıya alınan anayasal hak ve özgürlüklerin daha da kısıtlanması tehlikesi var. Konunun ayrıntılı ve ironik anlatımı Sn. Adil Haciömeroğlu'nün yazısında. Teşekkürler!
Avatar
Nizamettin Dursun - 2 yıl önce
bu kirli savaşta dik durmak kolay olmuyor.Siyasal partilerde bu yelpazenin kırılmaların içindedir.Doğrumu derseniz değil.Ama kaçınılmaz sonuçtur.Ama bütün bunlara rağmen devrimcilerin önderliğinde bu kaçınılmaz olarak gözüken durumdan kurtulunacaktır.
Avatar
Hatice Derya - 2 yıl önce
Adil Haciomerömeroğlu'nun yazısında belirttiği fikirlere katılıyorum. Anayasanın ilk dört maddesinin değiştirilmesi demek Türkiye Cumhuriyetinin yok olması demek zaten emperyalist ülkelerin kuruluşundan bu yana AKP'ninde iktidara geldiğinden bu yana yapmak istediği bu değil mi?