Homo Erectus Yaratikos!


Soner Polat

Soner Polat

14 Ekim 2014, 23:53

İnsan da dâhil yaşayan her canlının uzun bir evrim süreci vardır. Kendisinden önce de bu yönde düşünceler ortaya konmuşsa da, konuyu bir sistem bütünlüğü içinde ele alan ilk doğa bilimcisi Charles Darwin (1809-1882) olmuştur. Darwin, 1859 yılından yayımladığı “Türlerin Kökeni Üzerine (On the Origin of Species)” adlı eseri ile günümüzde bile büyük tartışmalara neden olan bu hassas konuda bir çerçeve çizmiş ve görüşlerini bir teori ile desteklemiştir.

Çeşitli kaynaklarda bazı farklılıklar olmasına karşın günümüz insanına ulaşma yolundaki ilk yaratıkların (maymunumsu) 6-3 milyon yıl önce ortaya çıktığını biliyoruz. Homo Habilis (eli işe yatkın) 2,5-2 milyon yıl önce, Homo Erectus (dik duran) 1,5-1 milyon yıl önce, ilk atalarımız olan Homo Sapiens (düşünen) ise 300.000-200.000 yıl önce dünyada yaşam kavgasına girdi.

Ancak burada dikkat çekici bir yön var. 1,5 milyon yıl ile 300.000 yıl arasındaki sürede insan zekâsının kademeli olarak geliştiği yönünde hiçbir kanıta rastlamadan birdenbire Homo Sapiens oluyoruz. Evrim konusunda en az Darwin kadar önemli bir doğa bilimcisi olan Alfred Russel Wallace (1823-1913), işin içinden çıkamayınca, bilimi bırakarak metafiziğe yöneliyor. Sanki sihirli bir el insan beynine dokunuyor! Ben kendimce bu konudaki en inandırıcı cevabı Sümer tabletlerinde buldum ama o ayrı bir tartışma konusu.

Üzülerek söylemeliyim ki insanlığın bu uzun soluklu evrim sürecine direnerek tarihin derinliklerindeki niteliklerini korumayı başaran ilkel bir insan türü hemen her asırda karşımıza çıkıyor. Ben onları, “Homo Erectus Yaratikos” olarak adlandırıyorum. Bunların ortak özelliği mezarlıklara, heykellere ve anıtlara karşı düzenledikleri saldırılar. Böyle davranarak, yaşanmış ve yazılmış tarihi değiştirebileceklerini sanıyorlar.

General Oliver Cromwell (1599-1658), insanlığın ilerlemesi yönündeki katkıları açısından İngiltere tarihinde en derin iz bırakan tarihi bir şahsiyettir. Avrupa’da Cumhuriyet ateşinin ilk kıvılcımını o yakmıştır. Kral I. Charles’ın tahtan indirilmesine öncülük etmiş ve Parlamentoyu ülkedeki en yetkili kurum haline getirmiştir. Ancak milletvekillerinin yoldan çıkması üzerine, bastığı Parlamentoda söylediği şu sözler tarihe geçmiştir:

“Her kötü eyleminizle lekelediğiniz, bütün erdemleri aşağılayarak onursuzlaştırdığınız bu Meclis’te oturmanıza artık son vermeye geldim. Aranızda bir tek erdemli kişi var mı? Sizin Allah’ınız altındır. İçinizde vicdanını rüşvet karşılığı satmayan var mı? Allah’ın tapınağını bir hırsız inine çevirmediniz mi? Bütün milletin günden güne şiddetlenen nefretini kazandınız. Halk sizi, sorunlarını çözsün diye gönderdi, siz en büyük sorun oldunuz. Şimdi, Allah aşkına defolun gidin!”

Cromwell’in ölümünden üç yıl sonra monarşi İngiltere’de yeniden iktidarı ele geçirmiştir. Yeni Kral II. Charles, 1661 yılında mezarından Cromwell’in cesedini çıkarmış, zincirlere bağlamış, temsili olarak asmış ve daha sonra kafasını keserek bir kazığa geçirmiştir.

Kral II. Charles döneminin Homo Erectus Yaratikoslarının öncüsü olmuştur. General Cromwell, sadece İngiltere için değil, tüm çağdaş insanlar için bir efsanedir. Gerçek bir devrimci, bir Cumhuriyet kurucusudur. Kendi eseri olan Parlamento yozlaştığında, ona da karşı çıkmış ve çürüyen bu parlamentoyu dağıtmıştır. Birçok kişiye göre dünyaya hükmeden İngiltere’nin gerçek yaratıcısı Cromwell’dir.

Kral II. Charles ve ardındaki Homo Erectus Yaratikoslar Cromwell’in cesedine saldırarak, sadece O’nun büyüklüğünü teyit etmişledir. Cromwell’in eseri olan Cumhuriyet büyüyerek güçlenmiş, tüm dünyada en geçerli yönetim şekli olmuş, köhnemiş monarşiler ise birer birer tarihin çöp sepetine atılmıştır. Bugün Cromwell tüm dünyada saygıyla anılırken, onun cesedini asan zavallılara insanlık sadece acımaktadır. Bu yaratikoslar, ilkel ve gelişmemiş beyin yapıları ile gerçekleri ve olguları kavrama olgunluğuna erişememişlerdir.

Yüzyılların nadiren yetiştirdiği bir dahi olan Ulu Önderimizin manevi şahsiyetine ve heykellerine saldıranları düşündükçe aklıma hep bu Homo Erectus Yaratikoslar geliyor. Graf Storz, İsviçre’de 17 Kasım 1938 günü yayımlanan Neue Zürricher Zeitung gazetesinde Atatürk’ü bakın nasıl betimliyor:

“Kemal Atatürk tarihte tek bir olaydır. O’nunla kıyaslandığı zaman bir Cromwell’in, bir Washington’un, bir Napolyon Bonapart’ın, bir Cavour’un, bir Bismark’ın yaşamları ne kadar kısa ve önemsiz kalmaktadır!”

Tarihi gerçek budur ve hiçbir Homo Erectus Yaratikos, heykellerine saldırarak bu gerçeği değiştiremez!

Amiral Soner Polat
ulusalkanal.com.tr
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Sinan Erismis - 3 yıl önce
bravo! hem tarihi bilinc, hem de diyalektik yöntem,
düsünce öyle bir süzgecten gecmis ki, diylektik elek iyi elemis...