“İdeolojisiz Anayasa” aldatmacası


Mehmet Bedri Gültekin

Mehmet Bedri Gültekin

12 Nisan 2016, 14:41

AKP’nin “Anayasa Yazım Komisyonu” toplantılarına başladı. Hürriyet gazetesinin haberine göre görüşmeler üç konu üzerinde yoğunlaşmış:
 
“İdeolojisiz Anayasa”, “etnisite” ve “değiştirilemez maddeler”.
 
AKP’nin bütün bu konuşlardaki görüşü belli: Anayasa’dan Türk milleti kavramının çıkarılmasından, değiştirilmesi teklif dahi edilemeyen ilk dört maddenin tamamen değiştirilmesinden ve Cumhuriyet Devrimi’nin ürünü olan bütün kazanımların yok edilmesinden yana.
 
Ama gelinen aşamada bütün bu hedeflerini mümkün olduğunca gizleyerek halkı aldatmak peşindedir.
 
Atatürk ve Atatürkçülük gibi kavramlardan arındırılmış Anayasa hedefini ise AKP, “İdeolojilerden arındırılmış bir anayasa” olarak pazarlamaya çalışıyor.
 
“İdeolojisiz bir Anayasa” olur mu?
 
En ideolojik metin
 
En büyük aldatmaca budur. Bütün Anayasalar aynı zamanda ideolojik metinlerdir. Hatta denilebilir ki siyasal ve toplumsal hayata ilişkin hiçbir belge, Anayasa metni kadar ideolojik olamaz.
 
Anayasaların tarihsel olarak ortaya çıktıkları zeminlere bakalım: Dünyadaki bütün Anayasalar, kralların ve padişahların iktidarını sınırlamak veya ortadan kaldırmak ve milletin iktidarda söz sahibi olmasını hedefleyen dünya görüşünün – ideolojinin önderliğinde verilen mücadelelerin ürünü olarak vücut bulmuşlardır.
 
Fransız Anayasası Büyük Fransız Devrimi’nin ürünüdür. ABD Anayasası, Amerikan bağımsızlık savaşının. vb. vb.
 
Ankara’da açılan Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde başkanlık kürsüsünün arkasında yer alan “Hakimiyet Kayıtsız Şartsız Milletindir” ifadesi, Cumhuriyet döneminin bütün Anayasalarında yer almaktadır ve ideolojik bir duruşu yansıtmaktadır.
 
Ama bu duruş aynı zamanda Ortaçağın “Hakimiyet Kayıtsız Şartsız Allahındır” cümlesinde ifadesini bulan ideolojik duruşunun da reddidir.
 
Anayasalarımızdaki ideolojik duruş
 
Türkiye’de ilk Anayasa 1878 yılında kabul edilen “Kanunu Esasi”dir. Kabul edilmesinin üzerinden bir yıl geçmeden Abdülhamit tarafından rafa kaldırılmıştır.
 
Çünkü kanunu Esasi, o güne kadar kayıtsız şartsız egemen olmuş olan Ortaçağ sisteminde çok önemli gedik açıyordu.
 
İlk Anayasa’nın 1908’de Genç Türk Devrimi ile birlikte yeniden yürürlüğe girmesinin sonucu, Abdülhamit’in yıkılması ve milli burjuvazinin temsilcisi Gençtürklerin iktidarı oldu.
 
1921  ve 1924 Anayasaları;  hakimiyeti “kayıtsız ve şartsız” millete verdiler. Bundan daha net bir ideolojik duruş olamaz.
 
1980 Anayasası ise Cumhuriyet Devrimi’ne karşı Emperyalizmin, Ortaçağ gericiliğinin ve mafyanın karşı devrimci darbesinin ürünüydü ve onların ideolojisini yansıtıyordu.
 
AKP’nin bölücü Anayasasının ideolojisi
 
 Ben “ideolojilerden arındırılmış bir Anayasa yapacağım” diyen AKP de bir ideolojiye göre hareket etmektedirler.
 
Bu ideoloji Mafya-Gladyo-Tarikat sisteminin ideolojisidir. Daha doğrusu AKP, bölücü Anayasa girişimiyle 12 Eylül Anayasasının yarım bıraktığı işi tamamlamak peşindedir.
 
“İdeolojisiz Anayasa yapacağım” yalanının arkasına sığınarak Atatürksüz Anayasa yapmak peşinde olanlar, Cumhuriyet Devriminin rövanşını almak istemektedirler.
 
Yani Türk milletini Anayasa dışına sürecekler, tarikat ve cemaatleri Anayasal düzlemde güvence sağlayarak iktidar yapacaklar ve milli devleti tasfiye ederek “Sultan”ın idaresi altındaki özerk bölgelerden oluşan bir siyasal sistemi yani Ortaçağı ihya edeceklerdir.
 
Ne diyelim, aç tavuk rüyasında kendini darı ambarında görürmüş…

Mehmet Bedri Gültekin
ulusalkanal.com.tr


Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Adil Aydın - 2 yıl önce
İdeolojisiz anayasa " karşı devrime geçiş " anayasasıdır. Modern cumhuriyetimiz yıkılıp yerine " halife-padişah " rejimi hayal ediliyor.