İki kere iki kaç eder?


Teoman Alili

Teoman Alili

07 Nisan 2014, 08:34

Matematikte iki kere iki hep dört eder. Devrimin matematiği açısından bakarsak da sonuç aynıdır. Yine iki kere iki dörttür ama çok insan bunu görmekten kaçar yada devrim karşıtları rakamları bile yalancı çıkarmaya çalışır, insanlardan bu gerçeği kaçırı. Sovyet devrimi, Türk devrimi yada diğer devrimlerin hiçbirinde rakamlar devrimcilerin yanında değilmiş gibiydi hep. Bu yüzden Bandırma Vapuru'na binen kişi sayısına bakıldığında devrimin gerçekleşmesi pek mümkün görünmemişti aynı şey diğer büyük devrimler açısından da geçerliydi. Esas olan devrimci fikirlerin zaman içinde haklılığının ortaya çıkması ve etrafında kitle toplamaya başlamasıdır. Bu kitle birdenbire ortaya çıkabilir yada zorlu uğraşlarla örgütlenir.

Barikat yıkanlar ve Gezi direnişçileri

Bugün Türkiye kitlesel olarak devrime hazırdır. Bunun en önemli kanıtı büyük görevleri başaran eylemlere atılan imzadır. Tutsak arkadaşları için barikat yıkan halk şimdi de 'Balyoz kumpasını' bozmak için ordusunun şerefli komutanlarını tutsaklıktan çıkarmaya uğraşıyor. Gezi direnişi de topluma istediği zaman değiştirebilme ve örgütlü mücadele verebilme yeteneğini hatırlattı. Bu yüzden seçim hilelerine sessiz kalmayan bir millet ortaya çıktı. Devrimin matematiği bugün tek birşey dayatıyor: 'Mustafa Kemal'de birleşmek'

Ne demek?


'Mustafa Kemal'de birleşmek' bugün yegane çözümdür çünkü birleştiricidir. Yani iki kere iki dörttür.Solu ve sağı birleştirebilecek yegane semboldür. O'nun ismi altında birleşmek resmi veya heykelleri altında birleşmek yada rozetini taşımak değildir elbette fikirleri etrafında birleşmektir. Fikir açık ve nettir: 'Altı Ok' etrafında toplanmak birleşmeyi sağlayacaktır ve bu birleşme içinde cemaatlere, şeyhlere ve müridlere yer yoktur. Çünkü: 'Türkiye Cumhuriyeti, Tarikatlar, Şeyhler, Müridler, mensuplar memleketi olamaz' Dolayısıyla cemaatlere yakınlaşmak kaybettirir ve böler, samimi inançlı, vatansever sol ve sağ ile birleşmek ise kazandırır.

Fikrin üstünlüğü

CHP yönetimine İşçi Partisi gelin 'Atatürk'te birleşelim' demiştir aynı çağrı MHP'ye de yapılmıştır. İşçi Partisi'nin tüm kadrolarıyla içinde olduğu ve öncülük ettiği milli merkez çalışmasının da temeli vatansever güçleri birleştirmekti. Bu yüzden her kesimden insan büyük bir coşkuyla ve ümitle bu çalışmaya katıldı. Kanaatimizce siyasi partilerin varlığının temeli aldıkları oy sayıları değil fikirleridir. Bu nedenle fikri yapısı olan partiler hep varolmuştur. İşçi Partisi gibi partiler hep vardı ve varolacak oysa ANAP gibi partiler tarihsel süreçte yok oldu ve yokolacak. Bu yüzden CHP kurucu ideolojisinden uzaklaştırılıp, liberalleştirilmeye ve 'yenilenmeye' çalışıyor. Malesef bu 'yenilenme' devrimcileşme rotasında değil liberalleşme yönünde ilerliyor. CHP'nin içinde görev alan o çok kıymetli vatansever mücadele arkadaşlarımızın buna dikkat etmesi gerektiğini düşünüyoruz ve biz Atatürk'ün CHP'sini istiyor ve özlüyoruz.

Devrimci matematik

İşçi Partisi seçimlerden önce birleşme vurgusunu en net yapan parti olmuştu. Doğu Perinçek CHP,MHP ve İP birleşmeli derken tek bir şart öne sürüyordu: 'Atatürk'te birleşmek' bu en kolay zafer rotasıydı. Yani Perinçek aslında iki kere iki dört eder diyordu. Seçim sonuçları bu gerçeği ortaya çıkardı. Bazı adayların kişiliği bile buna yakın birliğe işaret etti. Mansur Yavaş, Yılmaz Büyükerşen, Mustafa Akaydın ve benzer bazı isimler doğal birikler sağladı. Sonuçta bu isimler ya kazandılar yada seçim hilesine maruz kaldıkları en çok iddia edilen isimler oldular. Cemaati tercih eden adaylar ise açık ara kaybetti. En önemli örnek büyük reklam kampanyalarıyla ortaya çıkan Mustafa Sarıgül oldu. Resmen birlik çağrısı yapılmasa bile Atatürkçü adayların varlığı bile sinerji yarattı. Şimdi bir düşünün lütfen ya Atatürk'te birleşen adaylar başlığı altında seçimlere girilseydi neler olurdu? Cemaatten medet ummak gölün yoğurt olmasını beklemektir. O hesaba göre iki kere iki dört etmez ve hesabın sağlaması tutmaz. Atatürk'te birleşmek ise kesin sonuçtur. Geç kalmış değiliz Atatürk'te birleşenlerin cumhurbaşkanı adayını çıkarabilir ve zafer şarkılarının bestesini yapabiliriz.

Teoman Alili
ulusalkaal.com.tr


Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
kemal can - 4 yıl önce
Ah keske oyle olsa... Ancak halkimiz maalesef.ki dini siyasete alet edenlerin oyununa ilizyonlarina kaniyor.