İki senaryo; CHP ve MHP


Mehmet Bedri Gültekin

Mehmet Bedri Gültekin

29 Haziran 2014, 12:07

Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin Türkiye siyasetinde çok önemli gelişmelerin önünü açacağı belli olmuştur. Kaç adayla seçime gireceğimizin belli olmasına birkaç gün var. Ama iki muhtemel duruma göre ne gibi gelişmelerin yaşanacağı üzerine bazı öngörülerde bulunabiliriz.

İki dinci adayın yarışması

Birinci muhtemel duruma göre Tayyip Erdoğan ve Ekmeleddin İhsanoğlu yarışacaklardır. Laik Cumhuriyetçi seçmenin iki dinci adaydan birini seçmeye mahkûm edileceği böyle bir seçimin galibinin Erdoğan olacağı tartışmasızdır.

Kamuoyu yoklamaları daha bugünden arada çok büyük bir farkın olduğunu gösteriyor.

Laik seçmen doğal olarak, ABD’nin “Ilımlı İslamcısı” İhsanoğlu’nu seçmek için sandık başına gitme heyecanı duymayacaktır. Bu durumda yapılacak seçimin, Türkiye tarihinde seçmen katılımının en düşük olduğu seçim olacağını görmek için kâhin olmaya gerek yok...

Cumhuriyetçi bir adayın olmaması durumunda Ekmeleddin İhsanoğlu dayatmasının halkı sandık başına gitmekten alıkoyması, Tayyip Erdoğan’ı Cumhurbaşkanı yapmanın biricik yoludur. Üstelik Tayyip Erdoğan’ın ardındaki kamuoyu desteğinin üç ay öncesine göre daha da azalmış olmasına rağmen…

Bu durumda yüzde kırkların altına inmiş olan oy oranı, düşük katılımdan dolayı Erdoğan’ın yüzde ellinin üzerinde oy almasına yetebilecektir.

Bununla birlikte son derece önemli bir başka gelişmenin öncü işaretlerini daha bugünden yaşamaya başladık. Hiç kimse, CHP ve MHP içindeki yurtseverlerin karşı karşıya kaldıkları bu tezgâhı sessizce kabulleneceğini beklememelidir.

Özellikle CHP’den isyan sesleri duyulmaktadır. Tepki daha da büyüyecektir. İki Parti içindeki yurtseverler, Neoliberal CHP yönetimiyle ve her kritik durumda AKP’ye destek olan Bahçeli’yle yollarını ayıracaklardır.

Doğrusu da budur…

Cumhuriyetçi bir adayın varlığı

20 milletvekilinin, çok sayıda demokratik kitle örgütünün talebine uyarak 3 Temmuza kadar Cumhuriyetçi bir şahsiyeti aday göstermesi durumunda ise olacaklar üzerine şunlar söylenebilir:

Cumhuriyetçi aday, ilk turda Ekmeleddin İhsanoğlu’ndan kesinlikle çok daha fazla oy alarak ikinci turda Tayyip Erdoğan ile yarışacaktır.

Laik, Cumhuriyetçi bir adayın varlığı durumunda seçime katılım oranı çok yüksek olacağı için herhangi bir adayın ilk turda yüzde elliyi geçmesi mümkün olmayacaktır.
Tayyip Erdoğan’ın arkasındaki kamuoyu desteği bugün, 30 Mart seçimlerindeki yüzde 43’ün daha da altındadır. Soma’daki madenci katliamı, Diyarbakır’da bayrak indirilmesi, PKK’nın Diyarbakır-Bingöl karayolunu tam 23 gün boyunca kapatması ve bütün bunlardan sonra iktidarın yeni “açılım” hamlesi ile PKK’nın taleplerini kabul yolunda yeni bir adım atması, Musul Konsolosluğumuzun basılması ve 90 küsur yurttaşımızın rehin alınması; bütün bunlar Tayyip Erdoğan’a olan desteği azaltmıştır.

AKP iktidarı ile geçen her gün, ülke ve millet olarak ödeyeceğimiz faturayı büyütüyor. Irak ve Suriye’yi saran yangının ülkemize sıçrama ihtimalini artırıyor. Her gelişme, AKP’ye oy veren seçmene bu gerçeği bir kez daha hatırlatıyor.

Dolayısıyla bütün yurtseverlerin desteğini alacak Cumhuriyetçi bir aday, ikinci turda Tayyip Erdoğan’ı geride bırakacaktır.
Bu durumda Tayyip kaybedecektir ama CHP ve MHP yönetimleri de kaybedeceklerdir. Kısacası iktidarı ve muhalefeti ile Atlantik Cephesi, Türkiye cephesi karşısında tarihi bir yenilgi almış olacaktır.

Mehmet Bedri Gültekin
ulusalkanal.com.tr


Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
abrek - 3 yıl önce
allah var, bu şekil bir oylama durumu olursa ne ben ne eşim ne de arkadas cevrem oy vermeye gitmeyecek.. bu kendilerinin paylaşımıdır..
Avatar
selma torun - 3 yıl önce
ben de gitmeyeceğim
Avatar
ersen çubuk - 3 yıl önce
adaylar belli oldu. ulusalcıların tavrı ne olacak. kötü de olsa karar, kararsızlıktan iyidir.zaman kısa. tavırlar açıkça ortaya konulmalıdır.