İngiltere gene mendeburlaştı, SWIFT istiyor!


Bülent Esinoğlu

Bülent Esinoğlu

31 Ağustos 2014, 13:30

Amerika ve İngiltere’nin, Rusya ile enerji alış verişi yok. Bu durum, ABD ve İngiltere’ye, Rus enerjisine karşı savaşma olanağını sağlıyor.

ABD ve İngiltere sürekli, Avrupa’ya baskı yaparak, Rusya’dan enerji alınmaması üzerine uğraşıyor. Siyaset geliştiriyorlar.

Amaç; Avrupa ile Rusya’nın arası iyice açılsın, hem Avrupa zora girsin, hem de Rusya. Bir taş ile iki kuş vurma işi…

Bloomberg Televizyonunun haberine göre, Pazartesi günü Brüksel’de yapılacak AB toplantısına, İngiltere SWİFT önerisi ile geliyor.

Elektronik para transferini sağlayan sistemin (SWİFT), Rusya’ya kapatılmasını istiyorlar.

Yani Rusya’dan Avrupa’ya, Avrupa’dan Rusya’ya para transferlerini SWIFT yaparak durdurmak. Bankalar arası para transferini engellemek.

Avrupa’dan Rusya’ya para akışı durursa, Rusya da, ister istemez enerjiyi kesecektir. Herhalde, bedava gaz göndermeye devam edecek hali yoktur.

Hatırlarsınız, Batı bu numarayı, 2012 yılından beri İran’a karşı uyguladı. İran’ın daha önce sattığı 60 milyar dolarlık petrol paralarının üzerine yattı. Yani korsanlık yaptı.

Aynı korsanlığın Rusya’ya yapılması halinde, durumun sükûnetle karşılanması herhalde beklenemez.

Gelelim Türkiye’nin nasıl etkileneceğine…

Hem Rusya hem Avrupa ekonomilerinin kötüleşmesi, Türkiye’nin en çok ticaret yaptığı bu iki alanın daralması anlamına gelir.

Avrupa ile 40 milyar dolarlık, Rusya ile 35 milyar dolarlık ticaretimiz çok büyük zarar görür. Suriye ve Irak ticaretinin de, durduğunu düşünürsek…

Bundan daha büyük sorun ise; Başta İngiltere olmak üzere, Avrupa ve Amerika, AKP hükümetine baskı yaparak, kendi oyunlarına bizi de dâhil etmeleridir.

Sıcak para tetikçiliği, vadesi gelen borçlar gibi konuları kullanarak Türkiye’yi bu işe dâhil edebilirler.

Bu günlerde, yeniden AB’ye tam üyelik seslerinin yükselmesi veya yükseltilmesi bizi belanın içine çekme çalışması mıdır?

Bunların hepsini önümüzdeki günlerde göreceğiz.

Zaten ABD Savunma Bakanı Chuck Hagel’in bu günlerde, Türkiye gelmesi pek hayra alamet değildir. Onlar mutlaka bizden bir şeyler istemek için gelirler. Bir şey vermek için değil…

Hep yazdım hep söyledim. Ukrayna krizi, emperyalist kapitalizminin tıkandığı temel duraktır.

Hem emperyalist ülkeler arasındaki hesaplaşmayı, hem milli devlet ile emperyalizm hesaplaşmasının gelip dayandığı yer, Ukrayna’dır. IŞİD’dır, vs’dir.

Bunların hepsinin tek bir anlamı vardır.

Amerikan doları dünya parası olarak devam edebilecek midir?

Amerikan hegemonyasının önünde, Rus gazı ve Rus enerjisi büyük bir kale gibi duruyor.

Amerika bu kaleyi işgal etmeden, doların önünü açamaz.

Dolar batarsa, Amerikan hegemonyası da çöker.

Yeni bir dünya savaşının Dolar’ı kurtaracağını mı sanıyorlar. Yoksa II. Dünya Savaşı hala devam mı ediyor?

Bülent Esinoğlu
[email protected]
ulusalkanal.com.tr


Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Adil Aydın - 3 yıl önce
küresel sermaye abd ve ingiltere hükümetlerini kullanıyor. onların görevi sömürge olmayı kabul etmeyen ülkeleri birbirine düşürmek, tuzaklar tertiplemek, kaos yaratmaktır. uygun şartlarda demokrasi getirmek bahanesiyle ülkeleri işgal ederler. sonuçta korsan küresel sermaye yağma yapar.