IŞİD Kara Terör kitabı üzerine


Ahmet Yavuz

Ahmet Yavuz

16 Ocak 2015, 22:19

Ulusal Kanal Genel Yayın Yönetmeni Yener Güneş’i tanıyıp sevmemek mümkün değil. Önerilerini reddetmek de…

Ulusal Kanal Sitesi’nde yazmamı teklif ettiğinde bir müddet sessiz kaldım ama arkasını getiremedim. Yener yakanıza yapıştı mı, kurtuluşunuz yok demektir!

Bir şartla “evet” dedim: sadece okuduğum kitaplardan öğrendiklerimi paylaşmak.

Bu yazıda ilkini deniyorum. Aralıklarla yazmaya çalışacağım. Merhaba demek adetten olduğuna göre, okurlara merhaba diyorum.

Son okuduğum kitap: IŞİD Kara Terör

Yazarı tanıdık: Mehmet Ali Güller

Yayınevi tanıdık: Kaynak Yayınları

Kitabı çekici kılan birçok özelliği var.

İlk olarak, güncel bir konuyu çok boyutlu olarak ele alıyor. Bir ana fikir etrafında, konu her yanıyla ele alınıp incelenmiş.

İkincisi, çok güzel bir Türkçe ile yazılmış olması. Su gibi akıcı bir dili var, okuması kolay.

Üçüncüsü, çok sayıda alıntı var, zengin sayılabilecek kaynak taraması yapılmış ama bu durumun okumayı zorlaştırdığı söylenemez.

Dördüncüsü, hemen hemen hatalardan arınmış bir yazım söz konusu. Burada herhalde Kaynak Yayınevi takdiri hak ediyor.

Kitap, adı IŞİD olsa da, ABD’nin küreseldenbölgesel politikalarına ve onun esas unsurunu oluşturan BOP’tan Kürt koridoruna, İslam tarihinde Selefilik-Vahhabilik-İhvan çizgisinin geçirdiği aşamalardan IŞİD’in doğuşuna,Irak’ın iç dinamikleri yanında Barzani-PKK çatışmasından Kürt açılımına kadar çok geniş yelpazedeolup biteni inceliyor. Bu kapsamda okura kristalize edilmiş değerlendirmeler sunuyor.

İşte o değerlendirmelerden birkaçı:
-ABD’nin “Büyük Kürdistan” heves ve arzusu, buna yönelik adımları; bunun somut ifadesi olarak “Kürt Koridoru” açma çabası.

-Genel olarak emperyalistlerin, özel olarak ABD’nin IŞİD vb. örgütleri yaratan ortamları hazırlaması, beslemesi ve kullanması. Bu bağlamda şu ifade özel bir önem taşıyor: “…ABD’nin Suriye’yi bölmek ve Kürt Koridoru kurmak diye bir planı olmasa ve o planı gerçekleştirmek için Türkiye, Katar, ve Suudi Arabistan’ı sahaya sürmese, bugün IŞİD diye bir sorun olmayacaktı!” ( s.187 )

-Kürt Koridoru açılabilir mi? Yazar bu konuda “evet” der gibi ama bunun gerçekleşmesinin zorluğunu da açıklamaktan geri durmuyor.

-ABD’nin üç aşamalı bir planı olduğunu öngörüyor: Irak’ın 1) Kürt Birliği’nin sağlanması. 2) Irak’ın kontrolü. 3) Suriye’ye müdahale.

Ve bu plan içinde, ABD’nin İsrail’in güvenliğine atfettiği önemin özel bir yer tutması.

Tabii kristalize edilemeyen konular da mevcut:

-AKP’nin ABD ile ilişkilerinin mahiyeti.

-Türkiye’nin direnmesine ilişkin hususlar.

İki konuda, yazarın görüşlerindeki netlik bende yok:

1.Küreselleşmeye karşı bölgeselleşme mi kazandı?

2.ABD’nin inişte olduğu doğru ama Irak’ı ve Suriye’yi bölmeyi becerdiği de doğru değil mi?

İkisi de tartışmaya değer konular olarak önümüze çıkıyor.

Türkiye’nin içine düştüğü sarmaldan çıkışa ilişkin doğru öneriler de var kitapta.

IŞİD’in ve onu doğuran iç dinamiklere ilişkin hususlara kitapta daha çok yer verilemez miydi? Bu konuda dış dinamik fazla önemli kılınmış gibi.

Yazarı ve katkıda bulunanları kutluyorum.


Ahmet Yavuz
ulusalkanal.com.tr


Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Surkuma Ada Tamsayan - 2 yıl önce
Tabiki emperyalistlerin planlari tam irdelenmeden ic dinamikleri anlamak zor olur...keza akp nin bolgede bagimsiz haraket etmesi sozkonusu olamaz.
Avatar
İbrahim Naili - 2 yıl önce
Sn. Ahmet Yavuz,
geçen akşam "Türkiye'nin nabzı" HaberTürk-TV programında sizleri izledim ve yorumlarınızı yüksek ihtimalle gerçekçi görüyorum ancak muhtemelen program icabı diğer katılımcılar sizin kadar milli hislerle konuya yaklaşamadılar. Yazılarınızı ve programlarınızı hararetle bekler; iyi çalışmalar dilerim.