İşkence fotoğraflarının 9 hedefi


Mehmet Ali Güller

Mehmet Ali Güller

22 Ocak 2014, 10:39

 “İşkence fotoğrafları” denilerek tün dünyaya servis edilen fotoğrafların gerçekliğini şimdilik sorgulamayacağım.
Zira hem “Şam kimyasal silah kullandı” yalanının dumanı henüz tütüyor hem de fotoğrafları raporlayan ekibin geçmişi ortada.
Çünkü Katar’ın parasıyla çalışan o ekipteki “hukukçular”, emperyalizme karşı vatanını savunan kim varsa bugüne kadar onları suçlu ilan etmişler!
Gelelim fotoğraflarla ne yapılmak istendiğine…

Barışa sabotaj girişimi
11 bin kişiye ait, 55 bin adet olduğu söylenen fotoğrafların hedefleri şunlar:
1) 2. Cenevre Konferansı’na eli güçlü katılmak.
2) Esad’ın masaya avantajlı gelmesini önlemek.
3) Şam heyetini müzakere edilebilir olmaktan çıkarmak.
4) BM’ye İran davetini geri aldırmak.
5) Konferansın ev sahibi Rusya’yı zor durumda bırakmak.
6) Konferans katılımcılarını “Esad’sız çözüme” yönlendirmek.
7) Sözde işkenceyi önlemek adına insani koridor, hava sahasını kapatmak gibi seçenekleri yeniden ısıtmak.
8) Suriye’ye dış müdahaleye destek sağlamak.
9) Ateşkesi değil, iç savaşın sürmesini garanti altına almak.
Nitekim fotoğrafların servis edilmesinden 1 saat sonra İran’a yapılan Cenevre daveti geri alındı. Ardından da İran’a müzakereler öncesi üç şart koşan SUKO, Cenevre’ye katılacağını açıkladı.,

Basit senaryo, ucuz plan
Tüm bu gerçekler ışığında belirtebiliriz ki, Anadolu Ajansı’nın o fotoğrafları yayımlaması bir gazetecilik başarısı değil, fakat basit bir senaryo içerisinde uygulanan bir psikolojik harekâta özne olmaktır! Meslek adına üzülüyoruz…
Nitekim AA’nın fotoğrafları servis etmesinden kısa bir süre sonra Brüksel’de eline mikrofonu alan Recep Tayyip Erdoğan, o fotoğraflara dayanarak özetle Cenevre’den barışın çıkmamasını istedi!
İşin AKP açısından trajik yanı ise AA ile birlikte aynı anda fotoğrafları dünyaya servis eden iki yayın organının Erdoğan nezdindeki konumuydu: ABD’nin CNN International’i ve İngiltere’nin Guardian’ından bahsediyoruz… Hani Erdoğan’ın Gezi eylemlerini canlı yayımlıyor diye dış mihraka, düğmeye basan parmağa delil gösterdiği CNN International…
O gün mihrak ve parmak olanlar, bugün operasyona ortak mı olmuştur?
Öte yandan bir başka önemli ayrıntıyı da sizlerle paylaşmalıyım. Bu fotoğraflar aslında ilk kez önceki gece yayımlanmadı. TahrirSy rumuzlu bir twitter kullanıcısı, bu fotoğrafların bazılarını 12 Ocak günü New York Times’a ve kimi özel isimlere servis etti. Nedense o günlerde kullanılmayan fotoğraflar Cenevre’den bir gün önce patlatıldı!

Sonuç değişmez, Esad kazanır
Gelelim bu fotoğrafların esasa ilişkin sonucu değiştirip değiştiremeyeceğine…
Tamam İran’ın masaya oturmasını engellemiştir, tamam müzakere öncesinde muhaliflere büyük avantaj sağlamıştır ama esası değiştiremeyecektir. O esas şudur: Beşar Esad emperyalist saldırıya karşı vatanını savunmaktadır ve vatan savunmasını yaracak bir bomba henüz icat edilmemiştir!
Suriye’nin direnişi aynı zamanda bölgenin Batı’ya direnişidir ve bölge adım adım bu savaşı kazanmaktadır!
Kimyasal komplolarla, fotoğraf tezgâhlarıyla belki konjonktürel olarak mevzi elde edebilirler fakat savaşı kazanamazlar!
Son olarak fotoğraflarla kafası karışanlar için vurgulayalım: Doğru, Suriye’de insanlık suçu işlenmektedir ama o suç vatanını savunan Esad’ın değil, asıl emperyalizm ile maşalarınındır.

Mehmet Ali Güller
ulusalkanal.com.tr

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Timur - 4 yıl önce
bende aynen böyle düsünüyorum.asil insanlik suclarini yapanlar belli:yobazlar.