İstanbul'da terör eylemleri/ Amaç mesaj mı vermek?


İsmail Hakkı Pekin

İsmail Hakkı Pekin

08 Ocak 2015, 13:30

Önce Dolmabahçe’de bombalı saldırı yaptığı ya da yapma teşebbüsünde bulunduğu gerekçesiyle, üzerinde el bombaları ve otomatik silah olduğu belirtilen sol bir örgüte mensup bir terörist yakalandı. Terörist götürülürken yaşasın DHKP-C diye slogan attı. Bu olaydan sonra bir kadın terörist, canlı bomba olarak Sultanahmet’deki Turizm Polis Müdürlüğü binasına bir saldırıda bulundu ve maalesef bir polisimiz şehit oldu, bir polisimiz yaralandı, terörist de öldü. Teröristin kimliği konusunda çelişkiler bulunmakla beraber, DHKP-C söz konusu menfur olayı üstlendi. Bu arada bu olayların meydana gelmesinden 15-20 gün önce Emniyet Genel Müdürlüğü’nün, bu ve buna benzer terörist eylemlerin yapılacağı, bu eylemlerin meydana gelebileceği muhtemel şehirler, muhtemel hedefleri ve terörist eylemleri yapacak örgüt ismini de belirten bir genelge yayınlandığı ve bütün birimlerin ikaz edildiği öğrenilmiştir. Bütün bu olanları alt alta sıraladığımızda söz konusu terörist eylemlerin hedefinin ne olduğunu çıkarabilir miyiz? Görünen, hedefin güvenlik güçleri olduğu. Peki asıl hedef kim veya kimlerdir ? Ya da kime veya kimlere, kim veya kimler tarafından ve ne için mesaj verilmek istenmiştir?

Terör eylemleri bizim bulunduğumuz bölgede, iktidarları yönlendirmek, bazı istekleri kabul ettirmek, bir yerlere mesaj vermek, gündem değiştirmek, baskı altına almak, tedirginlik yaratmak amacıyla çokça kullanılmıştır/ kullanılmaktadır. Bu yöntemi kullananlar, değişik ülkelerin istihbarat örgütleri olabildiği gibi, ülke içindeki değişik gruplar, ülkedeki diğer terör örgütleri ve hatta bazen ülkelerin kendi istihbarat örgütleri bile olabilir. Bu maksatla kullanılacak taşeron terör örgütleri her zaman bulunabilir. Bu örgütler bazen para bazen tehdit, istihbarat temini, göz yumma,destek, cezaevinden çıkarma dahil vb. teknikler kullanılarak taşeronluk yapmayı kabul ederler. Maalesef içinde bulunduğumuz yüzyılda bu kirli yöntem devletlerin istihbarat örgütleri tarafından diğer devletlere karşı, kendi ülkelerindeki gruplara karşı, terör örgütleri, baskı grupları ve iktidarı hedefleyen gruplar tarafından devlete/ halka karşı kullanılmaktadır/ kullanılmaya devam edilmektedir.

Peki son günlerde İstanbul’da meydana gelen terör eylemlerin amacı nedir? Söz konusu terör eylemleri bir çok defa taşeron olarak kullanılmış DHKP-C tarafından üstlenilmiştir. Üstelik Emniyet Genel Müdürlüğü’nün genelgesinde terör örgütünün ismi de belirtilerek 15-20 gün önceden söz konusu eylemlerin meydana gelebileceği konusunda bütün birimler uyarılmıştır. İstihbaratın amacı eylem olmadan önce eylemi önlemek olduğunsa göre neden önleyici tedbirler alınmamıştır. Hedefler Dolmabahçe ve Sultanahmet gibi kritik bölgelerde seçilmiş ve polisi hedef almıştır. Hedeflerin seçildiği şehir İstanbul’dur. Türkiye’nin en büyük şehri, turizm ve ekonominin can damarıdır. Terör eylemlerinin sınırlandırılmış hedeflere yönlendirildiği dikkate alınırsa amacın mesaj vermek olduğu söylenebilir. Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin içte ve dışta karşıkarşıya olduğu sorunlara, iktidarın dış politikasındaki batı- doğu arasındaki git gellere, Ortadoğu’da yürüttüğü politikaya, güney sınırımızın hemen ötesindeki iç savaşa, Kıbrıs’a, Doğu Akdeniz’e, iktidarın açılım politikasına, PKK terörüne ve onun amacına, iktidarın paralel yapı ile mücadelesine, ülkedeki yolsuzluklara, yaklaşan 2015 genel seçimlerine vb. bakıldığında çok sayıda makul şüpheli olduğu görülebilir. Bundan sonrasını sizin bilginize ve hayal gücünüze bırakıyorum. Ancak amacın mesaj vermek olduğu açık. Ancak kimin/kimlerin, kime/kimlere ne maksatla mesaj verdiğini de zaman gösterecektir.İsmail Hakkı Pekin
ulusalkanal.com.tr


Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.