İstihbarat örgütlerinin taşeronları


İsmail Hakkı Pekin

İsmail Hakkı Pekin

09 Aralık 2014, 21:44

Hrant Dink cinayetinin faili olarak hüküm giyen Ogün Samast , söz konusu cinayetin yeniden incelenmesi kapsamında ifade verirken, Erhan Tuncel dışında üçüncü bir şahsın varlığından bahsetmiş. Söz konusu cinayet de, ülkemizde işlenen diğer siyasi cinayetler de işleniş tarzı ve kullanılan kişiler açısından, ister istemez yabancı parmağının varlığını ve ülkedeki işbirlikçilerini düşünmemize neden oluyor. Bu işbirlikçiler içinde maalesef güvenlik ve istihbarat bürokrasisinden kişilerin olduğu o kadar belli ki, aksi takdirde söz konusu cinayetlerin bu şekilde işlenmeleri ve sucun sadece belli kişiler ya da kandırılmış gariban insanlar üzerinde kalması başka türlü izah edilemez.

Yabancı parmağı dediğimizde aklımıza gelmesi gereken diğer ülkelerin istihbarat örgütleri ve gizli servisleridir. Bizim ülkemiz de maalesef yeterli İKK tedbirlerinin alınmaması sonucu, özellikle de son yıllarda Türkiye yabancı ülke istihbarat servislerinin cirit attığı, eleman devşirdiği bir mekan haline gelmiştir. Bu örgütler sadece bürokrasi ile değil kurdukları ağ ile cemaatlerden, tarikatlara, sivil toplum örgütlerinden gençlik örgütlenmelerine hatta siyasi partilere kadar faaliyet icra etmektedirler. Söz konusu istihbarat servisleri bazen ülke içindeki işbirlikçileri ve devşirdikleri elemanlar/ örgütler, kurdurdukları şirketler vasıtasıyla bazen da taşeron kullanmak suretiyle bu faaliyetleri yürütürler. Söz konusu faaliyetler istihbarat temininden , toplumu provoke etmeye, ülkedeki terör örgütünü desteklemeye, bir grubu ve kişiyi tasfiye etme, cinayet , ülke yönetimine mesaj vermeye vb. aklınıza gelebilecek sayısız olayı ihtiva edebilir. Ülkemizde bunun çok sayıda örneğini görmek mümkündür.

Benim anlatacağım olay PKK’nın ABD istihbarat örgütleri ve Mossad tarafından taşeron olarak kullanılmasına ait bir örnektir. Bu ve benzeri olaylar incelendiğinde söz konusu ilişkilerin ne durumda olduğunu söz konusu ülkelerin istihbarat örgütlerinin PKK ile kurdukları taşeronluk ilişkilerini çok daha iyi anlayabiliriz. Sadece PKK ile mi? Daha bir çokları ile kurulan ve işleyen ilişkiler ağının var olduğunu bilelim ve örneğimize geçelim. Bingöl- Elazığ arasındaki demiryolu PKK terör örgütünün sabotajları sonucu kapanır ya da demiryolunun bir bölümü tahrip edilirdi. Tren gelmeden evvel bu sabotajları önlemek maksadıyla demiryolu havadan, karadan, gözle ve jammerlarla kontrol edilir, arazinin uygun yerlerine yerleştirilen emniyet müfrezeleri ile güvenlik tedbirleri alınırdı. Nisan 2007 de Bingöl, Genç ilçesi ile Elazığ arasında bir trenin iki vagonunun PKK tarafından roketatarlarla vurulduğu raporu geldi. Olay bölgesine gittiğimizde vurulan iki vagonda silah ve mühimmat olduğunu tespit ettik daha sonra savcıya haber vererek olay yeri incelemesini başlattık. Dikkatimizi çeken husus sadece silah ve mühimmat bulunan iki vagonun vurulmasıydı ve söz konusu konşimentoda vagonlarda inşaat malzemesi olduğu yazıyordu ve varış noktası Suriye idi. Söz konusu taşeronluk görevi PKK’ya ya Mossad tarafından ya da Mossad’ın isteği üzerine CIA tarafından verilmişti. Söz konusu vagonlar İran’da yüklenişinden itibaren takip edilmiş ve Türkiye’ye, İran’a ve Suriye’ye bir mesaj verilmek istenmişti. Mesajın özü’’ Biz Türkiye üzerinden yapılan silah ve mühimmat sevkiyatının farkındayız ayağınızı denk alın.’’ idi. PKK da bir çıkar karşılığı taşeron olarak kullanılmıştı. Zaten PKK dahil bütün terör örgütleri bu tür taşeronlukları yapıyorlardı. Bu işin fıtratında vardı.

Ülkemizde buna benzer çok sayıda olay ve taşeronluk hizmeti yapılıyor ve olaylar, eylemler saptırılıyor. Ne kadarı incelenerek açıklanıyor ya da ne kadarının üstü örtülüyor bilen var mı? Bilenler biliyor.


İsmail Hakkı Pekin
ulusalkanal.com.tr

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.