Kanla verilen mesaj


Mehmet Bedri Gültekin

Mehmet Bedri Gültekin

11 Mayıs 2015, 16:10

Van Belediyesi; ilan panolarından seçmenlere sesleniyor: “Sahip çıkmazsanız uzak değil!!!” “Uzak olmayan” tehlike ise musluktan akan kan ile resmedilmiş.
Bir seçim öncesindeyiz. HDP (PKK), Parti olarak seçime gidiyor. Yüzde 10 barajını geçmemesi durumunda kanlı çatışmaların yeniden başlayacağını, PKK yöneticilerinin bizzat kendileri söylüyor.
Dört bir koldan HDP’ye barajı aştırmak için kolları sıvayanlar da aynı korkutmacaya başvuruyorlar: “Analar ağlamasın, Kan dökülmesin istiyorsanız HDP’nin mutlaka Meclis’e girmesi lazım.”

Şımarmanın cüreti
Van belediyesinin afişi, PKK’nın “açılım” sürecinin sonunda vardığı şımarmanın ve cüretin boyutunu gösteriyor.
AKP, “Kürt sorununu çözüyorum”, “Analar ağlamasın” diyerek bölgeyi PKK’ya terk etti. Güvenlik kuvvetleri kışla ve karakollara hapsedildi.
Karakol ve kışla kapısından çıkmak vali ve kaymakamların iznine bağlandı.
Öte yandan kurulan pazarlık masalarında PKK yöneticilerine; “Sizi rahatsız eden vali ve kaymakam varsa söyleyin, halledelim” dendi.
Sunulan olanaklar bunlarla sınırlı değil. En önemlisi ABD’nin Irak ve Suriye’de giriştiği operasyonların PKK’ya sunduğu avantajlar ve fırsatlardır.
Bütün bunların sonucu, önüne tarihi bir fırsatın geldiğini düşünen ve akıl almaz ölçülerde şımarmış olan bir PKK gerçeği var.
Siyaset tarihinde “Bana oy vermezseniz oluk oluk kan akacak” diyen bir örgüt örneği herhalde nadirdir. İşte Van belediyesinin afişi ile PKK, o “nadir”ler arasındaki yerini almıştır.

Ölüm tehdidiyle oy toplamak
Van belediyesinin afişi, PKK’nın seçimde istediği sonucu almayı hedefleyen tehdidini içeriyor. ‘Ya bize oy verirsin ya da oluk oluk kan akacak!’
Bu lafın, kurusıkı bir tehdit olmadığını halk tecrübeleriyle biliyor.
Öte yandan barış söylemini dillerinden düşürmeyen örgütün son aylarda kuvvet ve silah yığınağına verdiği hız herkesin gözleri önünde.
Kitlesel bir silahlı kalkışma için koşulların uygun olduğu da her fırsatta söyleniyor.
PKK, sıradan insanın, tehdidin en büyüğüne teslim olarak kendini kurtarma refleksine güveniyor. Daha doğrusu Van Belediyesinin afişi toplumun bu kesimine hitap ediyor.

Uyanmak ve gerçeği görmek
Şimdi uykudan uyanmanın zamanıdır.
Seçimde alınan sonuç PKK (HDP) açısından ne olursa olsun Türkiye bir hesaplaşmaya gidiyor.
HDP barajı aşarsa bu hesaplaşma tam da Van belediyesinin resmettiği biçimde olacak. Çünkü o zaman daha da şımaracak. Çok güçlü olduğu vehmi daha da güçlenecek.
Türkiye hesaplaşmaya gidiyor çünkü PKK’nın dillendirdiği taleplerin savaş dışında gerçekleşme şansı bulunmuyor.
“Özerk Kürdistan” ya da “Anadilde eğitim” olarak somutlaştırılan hedefler, bir sınır çizilmeden gerçekleşebilecek talepler değil.
Türkiye Cumhuriyeti gibi emperyalizme karşı büyük bir Kurtuluş Savaşı ve Cumhuriyet Devrimi gibi dünya çapında önemli bir Devrim sonucunda ortaya çıkmış devletler, savaş meydanında yenilmeden üzerinde yükseldiği esasların değişmesini, hele hele sınırların değişmesi gibi büyük değişiklikleri kabul etmezler.
Kısacası Türk ordusu savaş meydanında yenilmeden PKK’nın dile getirdiği taleplerin uygulanması söz konusu olamaz.
Van belediyesinin afişinde resmettiği tablo, kısa vadede 7 Haziran seçimlerinde arzu ettikleri sonucu almaya hizmet ediyor ama uzun vadede Türkiye’ye sunulan karanlık geleceği gösteriyor.
6- 7 Ekim 2014 günleri BDP’nin (PKK) çağrısı ile iki gün içinde 40 kadar yurttaşın ölümü ve binlerce işyerinin tahrip edilmesi ile sonuçlanan “gösteriler”, PKK’nın “kalkışma” tehdidinin ne anlama geldiğini gösteren küçük bir örnek olmuştu.
Onun için Van belediyesinin afişi, bütün Türkiye için ve özellikle Kürt yurttaşlar için bir uyanma borusudur.


mbedri.gultekin@vatanpartisi.org.tr
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.