Karadeniz de savaş alanına katılacak mı?


Bülent Esinoğlu

Bülent Esinoğlu

14 Mayıs 2016, 12:19

Suriye’deki savaşın beş yılı tamamlamasına rağmen, stratejistler ve yorumcular, Amerika’nın savaşı neden durdurmadığına dikkat çekiyorlar.

Aslında bölgemizde savaşlar, Amerika’nın Saddam’ı kışkırtıp, Irak/İran savaşını başlatarak başlatmıştı.

Savaşların yakın geçmişini, Körfez Savaşı olarak,1991’den başlatsak bile, Amerika’nın bölgedeki savaş varlığı, en az 18 yıldır sürüyor.

Bölge liderlerinin, Amerika ve NATO’yu bölgeye davetleri ile süren bu savaşların, Amerika’nın savaşma gücü bitene kadar, sürecekmiş gibi görünüyor.

Amerikan imparatorluğu varsa, savaş var demektir.

Bölgemizde ki, Amerikan savaşları, sadece bölge ülkelerinin sınırlarını ve rejimlerini değiştirmeye yönelik değildir.

Amerika’nın elinde silah olduğu müddetçe ve dolar dünya ekonomisinin can damarlarında dolaştığı sürece, savaşlar bitmez.

Irak’tan her yıl 20 milyar dolar, savaş tazminatı alan Amerika’nın, İran’ı denetim altına almadan, Türkiye’yi bölüp Kürdistan kurmadan, bölgedeki işi bitmiş olmayacaktır.

Tabi ki Suriye savaşı devam edecektir. Teröristlere silah vermese, savaş ertesi gün biter.

Bölge halklarının başına gelenlerin Amerikan seçimleri ile hiçbir ilişkisi yoktur. Amerika’yı yönetenler, Amerikan başkanları değildir. Çokuluslu şirketlerdir.

Dünya dengeleri; çokuluslu şirketlerin kararları ve bu kararlara direnen ulusların, ne kadar direnç göstereceğine bağlıdır.
 
Erdoğan, hemen her konuşmasında, NATO’yu Karadeniz’e davet ediyor. Amerika’yı Karadeniz’e çağırıyor. NATO içinde, İsrail’de artık mevcut olduğuna göre, İsrail de Karadeniz’e gelecektir!

Amerika Karadeniz’e gelirse ne olur?

-Rusya’nın güney güvenliği sıfırlandığından, Türkiye, Rusya’nın tehdit sıralamasında, birinci ülke konumuna yükselir. Rusya Amerika’dan daha çok Türkiye’ye düşman olur.

-Rusya ile Amerika arasında bir savaş çıkmasa bile, Türkiye, Amerika’dan daha çok bir savaş hali yaşayacaktır.

İncirlik Üssünü Amerika’ya tahsis ettikten sonra, bölge ülkelerimizde neler olduğunu az çok gördük. Bölge ülkelerinin tamamı artık düşmanımızdır.

Karadeniz’i de, Amerika hâkimiyetine verirsek, Suriye ve Irak’ta olanlardan da beter olacağı açıktır.

Amerika bizi bölmeye çalışan güçlere açıktan destek verecek, biz de, Asıl düşman Rusya diye Karadeniz’i Amerika’ya teslim edeceğiz.

İlk sorunun Boğazlar ’da çıkacağı bellidir.

Yürütülen dış siyaset; sadece ve sadece bize düşman üretmekte, Amerika’nın bölge ülkelerine tasallutunu kolaylaştırmaktadır.

Bazıları, mevcut iktidar PKK ile mücadele ediyor diye, Amerika’yı antiemperyalist, sınıfına terfi ettiriyorlar.

İncirlik Üssünü ABD’ye sunan, Karadeniz’e Amerika’yı hararetle çağıran bir anlayışın nasıl oluyor da, antiemperyalist oluyor, anlamıyorum.

Gericiden antiemperyalist olmaz. Gericiden vatansever de olmaz.

Gericinin ruhu ve varlığı güçlüden yanadır.

Bülent Esinoğlu
[email protected]


Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.