Kerkük Türk-Kürt değil, Irak şehridir


Mehmet Ali Güller

Mehmet Ali Güller

27 Haziran 2014, 15:56

Irak'ın kuzeyinde ne zaman önemli bir gelişme olsa, hemen Kerkük-Musul fetihçileri ortaya çıkar ve "Kerkük Türk'tür, Türk kalacak" sloganları atar.

Bu slogan, ABD'nin "Türkiye himayesinde Kürdistan" planıyla uyumlu bir slogan olduğu için, tehlikelidir.

KERKÜK BÖLÜCÜLÜĞÜ


Bu sloganı en son MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, TBMM'de bu haftaki grup toplantısı konuşmasında attı.

Bu sloganın tersini de yıllardır Mesud Barzani atıyor. O da şartlar elverdikçe ortaya çıkıyor ve "Kerkük Kürt şehridir" diyor, "Kerkük Kürdistan'ın kalbidir" diyor. Hatta IŞİD'in Musul işgalini fırsat bilip, Kerkük'ü işgal ediyor.

Sonuçları itibariyle Bahçeli'nin "Kerkük Türk'tür, Türk kalacak" demesiyle, Barzani'nin "Kerkük Kürtlerindir" demesi arasında hiç fark yoktur! Her iki slogan da farklı pencerelerden bölücüdür!

Neden? Çünkü "Kerkük'ün bir Irak şehri" olduğu gerçeğini değil, onun bir etnisiteye ait olduğunu iddia eder!

KERKÜKÇÜLÜK IRKÇILIKTIR

Kerkük'ün tarihte kime ait olduğu üzerinden günlük siyaset yapılmaz. Zira tarih içinde savaşlar olmuş, kaynaşmalar olmuş, kavimlerden milletlere dönüşen büyük uygarlık tarihinde yerler sürekli değişmiştir.

Bir yerin tarihte kime ait olduğu üzerinden siyaset yapılması, hem ırkçı bir yaklaşımdır hem de ahmakçadır. Çünkü birileri de kalkıp "Ey siz Türkler, Anadolu'ya 1071'den sonra geldiniz, şu taraf Rum diyarıdır, bu taraf da Kürtlere aittir" der.

Ancak maalesef Türkiye'de bu tür ırkçı kafalar vardır. Hatta "HDP'nin cumhurbaşkanı adayı Türk olursa desteklemeyiz" diyebilen Devrimci Demokrat Kürt Derneği Başkanı İmam Taşçıer gibiler bile vardır! (Rusya'nın Sesi, 24 Haziran 2014)

DEVRİMLE TÜRK MİLLETİ OLDUK

Özellikle belirtelim: Irak'ın Türkmenleri, Türkiye Türklerine, Türkiye Kürtlerinden daha yakın değildir!

Çünkü Türkiye'nin her etnik grubu bir devrimle milletleşmiş ve Türk milleti olmuştur. O nedenle Mustafa Kemal, "Türkiye Cumhuriyetini kuran Türkiye halkına Türk milleti denir" demiştir.

Türkiye'de Türk, Kürt, Arap milliyetinden insanlar vardır, Türk, Kürt ve Arap halkları vardır ama hepsinin toplamı Türk milletidir!

KERKÜK HAVUCU

Peki, hem Bahçeli'nin hem de Barzani'nin sözleri neden ABD'nin "Türkiye himayesinde Kürdistan" planıyla uyumludur?

Çünkü her ikisinin sözleri de Irak'ın "toprak bütünlüğüne" aykırıdır. ABD zaten Irak'ın kuzeyinin Irak'tan kopmasını istemektedir ve gücü yettiği oranda fiilen 1991'den beri bunu yapmaktadır.

Bu parçanın bölgede yaşayabilmesinin yolunun da Türkiye'nin himayesinde olmasından geçtiğini bilir. Bu nedenle Özal üzerinden Türkiye'de Musul-Kerkük petrolleri havucu uzatmış, bu nedenle AKP hükümeti üzerinden Bağdat'a rağmen Ankara-Erbil eksenini kurmuştur.

IRAKLI VE SURİYELİ KİMLİĞİ ESASTIR


Türkiye açısından son 25 yılın en büyük gerçeği şudur: Irak'ın ve Suriye'nin "siyasal birliği ve toprak bütünlüğü", Türkiye'nin siyasal birliği ve toprak bütünlüğüdür.

Bölgedeki ülkelerden birinin bölünmesi, diğerinin de bölünmesini doğurur.

Batı, Irak ve Suriye'yi dinsel ve etnik bakımdan ayırmaya kalktıkça, bölge kuvvetleri Iraklılığı ve Suriyeli kimliğini öne çıkarmalıdır, o kimlikleri desteklemelidir.

Kerkük'ün Irak, Diyarbakır'ın Türkiye, Kamışlı'nın Suriye şehri olması hem bölge ülkelerinin, hem de bölgedeki tüm halkların yararınadır!

Aksi, emperyalizmin tezgâhında Türk, Kürt, Arap boğazlaşmasıdır!

Mehmet Ali Güller
ulusalkanal.com.tr


Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.