Kılıçdaroğlu'na Perinçek mektubu


Rıza Zelyut

Rıza Zelyut

07 Mart 2015, 14:12

7 Haziran'da yapılacak olan genel seçimler, sadece bireylerin değil cumhuriyet rejiminin kaderini belirleyecektir. Çünkü; seçim öncesinde PKK ile AKP uzlaşmıştır. AKP'lilerin "Yeni Türkiye" dedikleri proje Haziran seçimlerine göre ya tamamlanacak veya çökecektir. AKP-PKK'nın Yeni Türkiyesi, "Çözüm Süreci"denilenyıkım süreciyle şekillendirilmektedir.
Buna göre: AKP, laik Türkiye'yi Suudi Arabistan çizgisinde bir Türkiye yapacaktır. Halk, sandıktan böyle çıktı denilerek; adı konulmamış bir halifelik altında yaşıyor ve bunu da kabul ediyor duruma getirilecektir.
Bu sürecin başarıya ulaşması için de PKK'ya Türkiye'nin Güneydoğusu verilecektir.
Böylece tarihteki bir ilişki yeniden şekillenecektir: O ilişki de Kürt derebeylerinin, Osmanlı padişahları ile işbirliği yaparak Anadolu'daki halka karşı kılıç sallamasıdır. Bu işbirliği sonucunda AKP Güneydoğu’daki en kuvvetli parti haline getirilmiştir. Kürtçü-Yeni Osmanlıcı işbirliği kamuoyuna “demokrasi ve barış hareketi" gibi gösterilmektedir. Bu projenin arkasında ABD'nin ve Kemalizme düşman Avrupa'nın olduğunu söylemeye gerek bile yok.
Türkiye böyle bir varoluş-yokoluş sürecine doğru iteklenirken, bu cumhuriyeti kuran parti CHP ne yapmalı?
Mutlaka ve mutlaka cumhuriyetten, çağdaş yaşamdan yana olan bütün güçleri derleyip toparlayan hoşgörülü bir platform oluşturmalı.
Bu birlikteliğin içinde mutlaka Vatan Partisi de bulunmalı...
Bu amaçla CHP Lideri Sayın Kemal Kılıçdaroğlu'na elektronik bir mektup yolladım. Gizli kalmaması için de o mektubu burada olduğu gibi yayımlıyorum:

“Sayın Kemal Kılıçdaroğlu!

Bir televizyon kanalında, ÖDP'nin eş genel başkanlarından Alper Taş'a CHP'den milletvekili olması için öneri götürdüğünüzü söylediniz. "Böyle isimlerin Meclis'te bulunması gerekiyor. Seçildikten sonra isterse kendi partisine bile dönebilir." dediniz.
Bu çok doğru bir tutumdur.
Türkiye'deki sol ve sosyal demokrat kesimlerin TBMM'de temsil edilmesi, CHP'nin TBMM'de daha aktif siyaset yapmasına katkıda bulunacaktır.
Bu bağlamda size önerim şudur:
Tıpkı Alper Taş'a yaptığınız gibi Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek'i de CHP'den milletvekili olmaya davet edin.
Edin, çünkü 1960'ların sonlarından başlayarak neredeyse yarım yüzyıl ayakta kalan tek sol hareket onun yönetimindeki hareket olmuştur.
Siyasetini eleştirebilirsiniz de...
Lakin, Doğu Perinçek aynı zamanda Türkiye'nin en önde gelen entelektüellerinden birisidir. Bu entelektüel zekânın TBMM'de çok daha etkili hizmetler üreteceğinden kuşkumuz yoktur.
Vatan Partisi'nin Meclis'te birkaç milletvekili ile temsil ediliyor olması, hiç kuşkunuz olmasın ki CHP'yi daha da büyütecek, kamuoyundaki olumlu algısını yükseltecektir.
Eğer Alper Taş'a yaptığınız çağrıyı Sayın Perinçek'e de yapmaz iseniz, o zaman CHP gerçekten de yoğun eleştiri alacaktır. Sizin için, "Fethullahçıları, Kürtçüleri, türbancıları, Atatürkçülerden, yurtseverlerden daha çok tutuyor!" denilecektir. Biliniz ki bu da CHP'ye ciddi zarar verecektir.
Şimdi size düşen, tarafsız olduğunuzu göstermek; bunun için de Doğu Perinçek'e çağrıda bulunmaktır.
Bunu hem Türk halkı adına hem de şahsım adına titizlikle takip edeceğim.
Umarım ki Atatürk değerlerine, ulus devlete, laikliğe, çağdaş yaşam tarzına kararlı biçimde sahip çıkan, bunun için bedeller ödeyen bir siyasetçiyi yok saymazsınız...
Başarılar diliyorum efendim...
Not: Emin olunuz ki Doğu Perinçek'le bu konuyu konuşmuş değiliz. Zaten Cemaat'in istihbaratçıları da bu durumu iyi biliyorlar.”


Sayın Kılıçdaroğlu bu mektubuma ne cevap verecek gerçekten çok merak ediyorum… Sessiz kalır ise safını seçmiş olduğu anlaşılacaktır. O zaman, bizim söyleyeceğimiz çok şey olacaktır.
Unutulmasın ki bu ülkede yaşayanların çoğu, Türk olsun-Kürt olsun, cumhuriyet değerlerinden yanadır. Umarım CHP yönetimi bu temel gerçeği anlar, ona göre politika geliştirir.

Rıza Zelyut
ulusalkanal.com.tr


Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
ozan şahin - 3 yıl önce
chp bu teklifi yapsa bile oy vermem.çünkü chp 6 oku savunan bir parti değil.umut olmaktan çıkmıştır.umudumuz vatan partisi,vatanda birleşelim!
Avatar
Dinç - 3 yıl önce
artık lütfen vatan partisi 3-5 milletvekilliğine razı olan verilmeyincede isyan çıkartan bir parti olgusu yaratma çabalarından vazgeçin.vatan partisi asla atatürke katliamcı diyen,ulusalcılar faşit diyen,antiemperyalizm yabancı düşmanlığıdır diyen,emperyallerle işbirliği şarttır diyen ve onlarla işbirliği yapan ychp zihniyetiyle asla bir olmayacaktır.biri bizim adımıza özür diler biri bizim adımıza mektup yazar ne iş ya.
Avatar
Ertuğrul Orta - 3 yıl önce
vatan partisi 1995 deki dsp nin seçim öncesi durumuna çok benziyor .o zamanda dsp nin meclise gireceğine şüphe ile bakılıyordu..dip dalgası şimdi vatan dan yana..
Avatar
Recep - 3 yıl önce
çağdaş uygarlığı savunanların en büyük sorunları,bencilliktir.asgari ilkeler de karanlık ve gerici akepe'ye karşı birlik olma zamanıdır..
Avatar
olumsuzruh - 3 yıl önce
emperyalizm için çalışan bir görevli (kk) neden türkiye'nin çıkarına bir şey yapsın ki? anlamsız bir mektup olmuş.
Avatar
güney çelik - 3 yıl önce
halkın umudu olan bir partisi var doğu perinçek'in,neden buna tenezzül etsin?hem chp çatısı cumhuriyetçilerin oyunu arttırmaz.vatan cephesini büyütmek gerekir...
Avatar
mihat - 3 yıl önce
kesinlikle yerinde bir çağrı,hayatının yarısını hapislerde geçiren doğu perinçek deneyimi,bilgi ve birikimiyle hem chp'ye hem türk siyasetine meclis çatısı altında yeni bir renk getirecektir umarım kemal kılıçdaroğlu bu fırsatı es geçmez.
Avatar
edirneli - 3 yıl önce
sayın zelyut....iyi niyetinize inanmasam sabotaj yaptığınızı düşüneceğim... vatan partisi sessiz öfke dir... göründüğünün çok üstünde bir potansiyeli var... artık chp vız gelir tırıs gider... vatan partililer muhacir dir... yarın mutlaka chp ile birleşeceğiz... ama bugün onlarla birleşirsek farkimiz kalmaz... sıradan oluruz...