KKK Org. Akar’ın yeni müttefiklik ve ortaklık tanımı


Teoman Alili

Teoman Alili

13 Ekim 2014, 17:39

Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hulisi Akar, Türkiye’nin belirsizlik ve krizler dönemi yaşadığını belirtirken, “Ateş çemberinin ortasındayız” dedi ve dikkat çeken cümleler kurdu. Org. Akar, Savunma ve Havacılık Dergisi’nin yeni sayısına özel mülakat verdi. Önce durum tespiti yaptı: “Yakın coğrafyamızda yaşanan son olayların gösterdiği gibi, bugün dünyada, özellikle de Türkiye’nin bulunduğu coğrafyada ‘belirsizlikler ve krizler’ dönemi yaşanmaktadır”

DEĞİŞİKLİK VURGUSU

Tespitin ardından ‘değişiklik’ vurgusu yaparak, döneme ve ihtiyaçlara değindi. ‘Her türlü harbe hazır olmalıyız’ cümlesiyle yeni tanımlamalar yapan Kara Kuvvetleri Komutanı’nın cümlelerini okumaya çalışalım: ‘Tahmin edilebilirlikten öngörülemezliğe, tehdit algısında basitlikten karmaşıklığa, tehdit - tabanlı planlamadan yetenek tabanlı planlamaya,’ Bu bölüm bir bakıma yeni döneme yönelik işaretler taşıyor ve genel geçer durumun ötesine gidildiğini gösteriyor. Özellikle normal durum içinde yer alan tehdit algısının yerine, tehdide göre planlamaya dikkat çekiliyor. Yani genel geçer tanıma göre tehdit tabanı Suriye ise öne çıkan müdahale alanı Suriye yönetimi değil de daha çok tehdidin tabanını oluşturan PKK-PYD varlığı oluyor. Türk Ordusu’nun da yetenekleri dahilinde, maceralara sürüklenmeden tehdide odaklanarak hareket edilmesi gerektiği vurgulanıyor.

MÜTTEFİKLİK TANIMI

Tanımın ardından stratejik durum içinde ki müttefiklik vurgusu ise çok daha çarpıcı. Org. Akar, NATO müttefikliği kapsamına ‘statik’ kelimesiyle bakıyor ve müttefiklik haricinde duruma uygun dinamik ortaklık teklifi sunuyor. Cümle aynen şöyle: ‘statik yapıdaki müttefiklikten, dinamik yapıdaki ortaklığa,’ bu cümle iki ayrı vurgu taşıyabilir. Birincisi, NATO dahilinde yavaş işleyen savunma gücünün hareketlendirilmesi ve ilk halka NATO üyesi olarak değerlendirilen Türkiye, ABD ve Fransa gibi ülkelerin daha dinamik NATO talebinin dile getirilmesi. İkinci ihtimal ise müttefiklerin dışında duruma göre hareket etmektir. Daha açık olursak ‘statik’ yani mevcut müttefiklerin yerine tehdide karşı ortaklık değişiminden bahsediliyor. PKK-PYD terörü tehdit olarak değerlendiriliyorsa bölge ülkeleriyle ortaklılar kurulabilir. Açıklamada NATO konsepti veya müttefikler arasında değişiklik tanımlaması yapılmaması ikinci ihtimali güçlendiriyor.

Asimetrik vurgu

Kara Kuvvetleri Komutanı’nın asimetrik harekat(gayri nizami harp) vurgusu ise Ordu’nun önceliğinin teröre karşı sınır savunması olduğunu gösteriyor. İfade şöyle: ‘konvansiyonel harekâttan asimetrik harekata, birçok alanda değişim gerektiren bir dönem yaşamaktayız. Dolayısıyla ve özetle, herşeyden önce esnek bir anlayışla her türlü harbe hazırlık seviyesinin yüksek düzeyde tutulması gerekmektedir. Türkiye’nin jeostratejik konumu; ülkemize sayısız fırsat ve imkânlar sunarken pek çok belirsizlik, risk ve tehdidi de bünyesinde taşımaktadır. Günümüz güvenlik ortamında tehdit yelpazesi genişlemiştir. Yeni güvenlik ortamında, krizler süratle çatışmalara dönüşmektedir. Birçok medeniyete ev sahipliği yapan ülkemiz, tarih boyunca olduğu gibi günümüzde de jeostratejik öneminden dolayı bir ateş çemberinin ortasında bulunmaktadır. Bu ortamda, 2020’li yıllara yönelik olarak Kara Kuvvetlerimiz, caydırıcılık sağlayan ve simetrik üstünlük kazandıran kuvvetlerin yanı sıra hibrit harekât konseptinin ön plana çıktığı, konvansiyonel kuvvet kullanımı ile beraber asimetrik, özel harekat, siber, hava, uzay gibi ortamlardaki yeteneklerin kullanımının hedeflendiği bir askeri güç öngörmekte ve her an harbe hazır, beka kabiliyeti yüksek, süratli reaksiyon gösterebilen, küresel erişim ve hassas angajman yetenekleriyle donanmış bir kuvvet yapısına sahip olmayı hedeflemektedir.’

Açıklama çok önemli çünkü yeni, değişim ve jeostratejik konum nedeniyle sayısız fırsat vurguları oldukça fazla.

Teoman Alili

ulusalkanal.com.tr

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.