Koridor


Oktay Yıldırım

Oktay Yıldırım

17 Haziran 2015, 10:40

Leonardo da Vinci, şöyle demişti: “Görmeyi öğrenin. Her şeyin birbiriyle bağlantılı olduğunu fark edeceksiniz.”

Gündemde PYD’nin IŞİD’den boşaltılan yerlere yerleştirilmesi ve bir ABD-İsrail koridoru kurulması var. Biz yıllardır anlatıyorduk, Sabah gazetesi de yeni fark etmiş. Çok görmüyorum onlara.

Ama o koridorun IŞİD, AKP ve HDP ile ilişkisini, ABD ve ona uşaklık eden BOP eş başkanlığının rolünü yazmadan olur mu?

Musul Operasyonu

Türkiye’de başlatılan açılım, duvara toslamış, ABD Ordusu da Suriye’ye karşı başlattığı taşeron savaşını kaybetmişti. IŞİD’in sahneye sürülmesi tam olarak bunun sonucudur. El Kaide’nin yeni versiyonudur. Musul’u içindeki bütün para ve silahlar ile bunlara teslim eden Vali Esil Nuceyfi, Irak yönetiminin ABD ile pek bir içli dışlı Sünni kanadının başı olan Usame Nuceyfi’nin kardeşiydi.

Askerler gruplar halinde ve başlarında komutanlarıyla Erbil hava alanına gelmişler ve kendileri için düzenlenen ek tarifeli uçaklara binerek kaçmışlardı. Disiplinli kaçış! ABD, İsrail, AB ülkeleri ve Türk Dışişleri hariç, dünyanın geri kalanı ve bazı saflar şaşkındı… Başlarında ABD bağlantılı El Bağdadi olan, sözde ABD, Kürt ve Şii düşmanı bir Sünni intikam hareketi miydi gerçekten? Dünya bu kadar saf olabilir miydi?

Rehine Tiyatrosu

Rehine tiyatrosunu unutmamalıyız. Gören arkadaşlarım söylüyor, Elçiliğin duvarları kale duvarı gibiymiş ve Türk jetleri oraya 10 dakikada ulaşabiliyor. Bırakın 100 IŞİD militanını, ABD ordusu gelse giremez oraya, ama bir kez kaçmaya alşınca…

Türk Büyükelçiliğinin nasıl olup da tek mermi atmadan teslim olduğu, herkesi doğrayan IŞİD’in neden bir tekine bile dokunmadığı, büyükelçinin nasıl olup da 101 gün boyunca cep telefonuyla görüşmeler yaptığı hala açıklanamıyor. 49 rehine 101 günün sonunda traşlı, pantolonları bile ütülü halde geri geldiklerinde, vaziyetleri koparılan mağduriyet ağıtlarıyla hiç uyuşmuyordu. Hükümet rehinelerin yerine durumu açıklamaya çalışıyordu. Tuhaftı ve işin aslı kimse bunu yutmamıştı. Kolayı vardı, haberler yasaklanır olur biterdi. Öyle yaptılar.

Dev Bir Savaş Filmi

Adım adım ilerleyerek Kerkük’ü alan ama Kürt bölgelerine dokunmayan IŞİD’in rotası birden Suriye’ye kıvrılıverdi. Türkmen bölgelerini almaya ve Türkmenleri katletmeye başladı.

Körfez savaşında en büyük operasyonu uçaklar değil BBC kameraları yapmıştı. ABD uçaklarının ırak topraklarına attıkları her bombayı milyonarca insanın zihinlerinde patlatmak, pilotların boyunu aşan bir işti. Ve bu savaş böyle kazanılmıştı. Yaratılan güç algısıyla direnme azmi kırılıyordu… Buna şok doktrini diyorlardı. IŞİD için de aynı yöntem kullanıldı. Profesyonel film ekipleri, IŞİD’in kelle kesmeli korku filmlerini çekerek, her boyna sürülen bıçağın milyonlarca boyun tarafından hissedilmesini sağladılar. IŞİD bu filmler sayesinde ilerledi. Milyon dolarlık cellat prodüksiyonları yapıldı. Tam bir Amerikan operasyonuydu… Amerika Haham Eliah gibi bir Golem yaratıyordu. Daha önce yazmıştım Golemi tekrar etmeyeceğim.

Kurtarıcımız Laik PKK

Ve bu vahşi kelle kesicilere karşı ABD’nin desteklediği Kürtler, dünyanın yeni özgürlük savaşçılarıydılar. Hatta PKK gruplarının Barzani birliklerinden daha iyi savaştıkları da özellikle vurgulanıyordu. Bizim liberallerin aklına birden bire PKK’nın laikliği gelmişti. Yıllardır Türk Ordusu’nu “laiklik takıntısı” diye hedef yapan bu kiralık kalemler, IŞİD’in karanlık yüzüne karşı PKK propagandası yapmaya başladılar. Gerici IŞİD’e karşı savaşan başı açık PKK’lı kadın figürü propaganda kampanyalarının klasik objesi haine gelmişti. Bütün masum dünyayı bu karanlıktan onlar kurtaracaktı.

Yüz yıllık Ayn el Arab oldu Kobani… Oradaki göstermelik çatışmalar da Çanakkale direnişi gibi sunuldu. E bunlara yardım etmek gerekirdi değil mi?
Açık açık PKK’ya silah yardımı yapılmaya bile başlandı. Hatta “eğit-donat” adlı bir hokus-pokus yöntemi icat ettiler de PKK’lıları Türk Ordusu’na eğittireceklerdi az daha… Belki de eğittirdiler…

12 Silindirli Arabaya Binmek İçin

Bu da başka bir Golemdi. Aslında eski bir teorisi vardı: Böcek yiyen böcekler… Ama bu kez böceklerden kurtulmak için değil, böcek ilacı satmak için. Önce bir böcek yaratıyorsun, sonra ona karşı başka bir böcek… Sonra da ilacı piyasaya sürüyorsun…

İlaç?

Federalizm elbette…

Ne demişti Brzezinski: Avrasyalı Balkanlar.

Yani IŞİD’in doğurulmasının da PKK’nın çare olarak sunulmasının da teorik bir tabanı, stratejik nedenleri var. Bir gelecek tasarımının parçası… Irak petrolünü çalmak ve onu en ucuz yoldan Akdeniz’e indirmek için gerekiyordu Kürt koridoru. Pula dönmüş dolara soluk aldırmanın başka yolu yoktu ve bu yapılmasa Amerikalı Coni nasıl binecekti 12 silindirli arabaya? Nasıl yiyecekti, kocaman sığır bifteklerini kilosu 1 dolara?

Bu koşullar altında PKK’nın siyasi kanadı HDP örgütlendi ve şirin Selocan sabah akşam televizyonlarda en cici halleriyle boy gösterdi. Şimdi Meclise giren 80 milletvekili Apo tarafından seçildi ve ilan edildi. PKK daha büyük bir silahlanma atağına geçti. Şu anda neredeyse bütün Güneydoğu Anadolu’da devlet yok, egemenlik PKK’ya teslim edilmiş durumda. Seçim sandıklarını bile onlar kontrol ediyordu. İstemediklerini silah zoruyla sandığa bile yollamadılar.

Leonardo Her Şeyi Bilemez

Ve bugün…
PYD güçleri IŞİD’in elindeki Tel Abyad’a Kürdistan bayrakları asarken, Sabah gazetesi koridoru fark etmiş… Daha doğrusu koridor Sabah’ın içinden geçince birinci sayfaya girmiş mecburen.

Türkiye’de akiller dolaştırılıp, yeni kukla İsrail planları yapılırken biz, Suriye’yi savunmanın Türkiye’yi savunmak olduğunu, IŞİD’in Kürt koridoru oluşturmak için yer açtığını yazıyorduk. Aynı günlerde Sabah gazetesi de açılım propagandası yapıyor, “katil Esed” başlıklı haberler yapıyordu.

Geçmiş olsun. Bu arada haberleri olsun, Leonardo, iş işten geçtikten sonra ne yapılacağını söylemiyor. Onu biz söyleyeceğiz…

Oktay Yıldırım
ulusalkanal.com.tr
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Nilgün Capan - 2 yıl önce
cok süper yazmisniz . tebrikler de biz nasil kurtulacagiz bu belalardan .
Avatar
Selahattin Güleç - 2 yıl önce
çok güzel değerlendirme. eline beynine sağlık oktay bey. bakalım bu net alarm işaretleri bizim derin uykulardaki aziz milletimizi uyandırabilecek mi ?