banner1199

banner1197

banner1203

07.12.2017, 16:56

Kudüs meselesinde Rusya nerede?

Amerikan Başkanı Trump Ortadoğu ateşine benzin döktü ve Kudüs’ü İsrail’in başkenti ilan etti. Elbette bu akıl sınırlarını zorlayan açıklamanın diplomatik okuması çok zor. Hatta mevcut koşullarda yok. Biraz zorlama yaparsak bazı çıkarımlar olabilir. Meseleye bugünden değil de geçmiş ve gelecek üzerinden bakmak gerekiyor sanırım.
 
PRİMAKOV PLANI
 
Rusya’nın eski başbakanlarından ve devletin önemli isimlerinden biri olan Yevgeni Primakov, Filistin meselesinin çözümü için yoğun çaba harcayan bir isimdi. Çoğu zaman İsrail yanlısı olmakla suçlandı ama genelde İsrail’i de uyaran çıkışlar yaptı. Primakov’a göre meşhur “Altı Gün Savaşları”ndan sonra ortaya çıkan durum bölge güvenliğine uygun değildi. Primakov, gerek Suriye’deki Golan Tepeleri’nin gerekse Filistin ve özel olarak Kudüs’ün İsrail işgali altında olmasının gerginliği sürekli diri tutacağı tespitini yapıyordu, bunun için uluslararası bir çözüm olması gerektiğini belirtiyordu. Planın esası bölgede toprakların Filistin ve İsrail arasında paylaşılmasını öngörüyordu. Buna göre Kudüs’te Batı ve Doğu Kudüs olarak ayrılacak ve batı Kudüs İsrail’in, doğu Kudüs’te Filistin’in başkenti olacaktı.
 
YUKARIDAN AÇILAN BAHİS
 
Trump bahsi biraz yukardan açtı. Kudüs’ün tamamını İsrail’in başkenti olarak ilan etti ama bunun bir süreç olduğunu ve üç-beş yıl süreceğini vurguladı. Belli ki Trump, zaman kazanmaya çalışıyor. Suriye sahasında yaşanan yenilginin üstü örtülürken gerginlikle beslenen yeni bir çatışma sahası açılıyor. Suriye’den kaçırılan IŞİD teröristlerinin Sina’ya doğru gitmesi çarpıcı. Tabloya bakılırsa Ortadoğu’da IŞİD terörü yayılabilir ve İsrail onlarla savaşıyormuş bahanesiyle silah kullanabilir. Bütün Kudüs’ün İsrail’in başkenti olması yönünde açılan bahis Kudüs’ü ikiye bölen bir sürece dönebilir. Hem İsrail hem Filistin hem de dünya süregiden bir savaşın yerine Kudüs’ün bölünmesini meşru kabul edebilir.
 
RUSYA VE ÇİN'İN AÇIKLAMALARI
 
ABD’nin tavrı malum. Çin’in açıklamadan sonra “biz de doğu Kudüs’ü Filistin’in başkenti olarak görüyoruz” açıklaması dikkat çekici. Rusya ise Trump’ın açıklamalarından kısa bir süre önce “batı Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak görüyoruz. Yakında doğu Kudüs’te Filistin’in başkenti olmalıdır” şeklinde bir açıklama yapmıştı. ABD Başkanı ile Rusya arasında kapalı kapılar arasında neler görüşülüyor bilinmez ama son buluşmadan sonra “Ortadoğu konusunda aynı fikirdeyiz” açıklaması akılların bir köşesinde duruyor.

Teoman Alili
ulusal.com.tr
Yorumlar (0)