banner1199

banner1197

banner1203

Cahit Berkay: Emperyalist güçler Türkiye ile uğraşıyor

Moğollar müzik grubunun kurucularından sanatçı Cahit Berkay kültür emperyalizmine ilişkin konuştu "Kendi kültürümüzden koparıldık" dedi. Emperyalizmin yıllardır Türkiye ile uğraştığını söyleyen Berkay "Değerlerimize sahip çıkmalı ve kıymetini bilmeliyiz" ifadelerini kullandı.

KÜLTÜR SANAT 28.01.2020, 18:15 28.01.2020, 19:33
Cahit Berkay: Emperyalist güçler Türkiye ile uğraşıyor

Emperyalizm, müdahale ettiği ülkelerde kültür ve sanat üzerinden, etkili bir yıkım politikası izliyor. Kültür emperyalizminin hedef kitlesi de, özellikle gençler. 

Moğollar grubunun kurucusu Cahit Berkay, Türkiye'de 80'lerden sonra gençlerin nasıl kendi kültüründen koparıldığını anlattı. 

Berkay, "TV, radyo sana ne sunuyorsa, sen onu alıyorsun. Bir dönem medya bunu yaptı. Gençlere ne sunduysan onu aldı. Kendi kültürümüzden koparıldık. 12 Eylül Darbesi'nin bilerek yaptığı bir şeydi bu. Eğitim sistemi de bozuldu. Ülkenin en donanımlı hocaları işkencelerden geçirildi. Bakın hâlâ eğitim sistemini düzeltmek için uğraşıyoruz." dedi.

Sabah gazetesine konuştu ünlü sanatçı. "Kendi değerimize sahip çıkmalıyız" dedi.

Berkay, "Kendi müziğimizi biraz da allayıp pullayıp dünyaya tanıtmak için Moğollar olarak çaba gösteriyoruz. Temel amacımız ülkemizi tanıtmak. Anadolu'nun dünyanın en güzel kültürel zenginliklere sahip olduğunu düşünüyorum. Dünyanın yarısını gezdim, bizim folklorumuz kadar zengin folklorik kurguya sahip çok az ülke var. Kendi değerlerimize kendimiz sahip çıkmalı ve kıymetini bilmeliyiz." ifadelerini kullandı.

"Emperyalizm Türkiye ile uğraşıyor" diyen Cahit Berkay, "bunun farkında olalım" diye uyardı. 

Berkay, "Özel bir coğrafyada yaşıyoruz. Dışarıdan Türkiye ile uğraşmasalar burası dünyanın en güzel ülkesi olur. Emperyalist güçler yıllardır Türkiye ile uğraştı, uğraşmaya devam ediyor. Bunun farkında olalım. Ortadoğu gibi zorlu topraklar var yanımızda. Savaştan kaçanları ülkemize aldık. Onlar için milyar dolarlar harcadık. Avrupa "Size para vereceğiz" dedi, onu da yapmadı, kapıları kapattı. Türkiye tek başına mücadele ediyor." diye konuştu.

ulusal.com.tr

Yorumlar (0)