Kürdi


Oktay Yıldırım

Oktay Yıldırım

22 Ocak 2015, 00:41

 TRT, Türkiye Radyo Televizyon Kurumu, Türkiye ise Türklerin yaşadığı yer anlamına geliyor.

TRT Genel Müdürü Şenol Göka, “TRT Şeş’in adı TRT Kürdi olarak değişmiştir” dedi.

Kürdi? Yani, Kürt’e ait demek…

Bakalım şimdi…

Kürt kelimesi Türkçe. Osmanlı kayıtlarında “Ekrad-ı Türkmenan” diye geçer. Türkmen Kürdü anlamındadır, yani Kürt, Türkmen'in içindedir. Ki, Göktürk harfleriyle yazılmış olan Elegeş yazıtında geçen Kürt İlhanı Alp Urungu da Türk’ün ta kendisidir.

Halk müziklerine Türkü diyorlar, “Türk’e ait olan (Türki)” demektir.

Bir de dillerine bakalım. Rusya Bilimler Akademisi tarafından hazırlanan Kürt Dilinin Etimolojik Sözlüğü’ne göre Kürtçeyi oluşturan bütün kelimelerin, yüzde 40.96’sı Arapça, yüzde 39.09’u Farsça (Farsça yüzde 29.232, Eski İranca yüzde 8.85, Fars ağızları yüzde 1.11), yüzde 14.96’sı Türkçe(Türkçe yüzde 14.73, Azerice yüzde 0.23), yüzde 2.21’i Ermenice. Bu haliyle Kürtçedeki toplam oranları yüzde 97. Kürtçe içinde daha küçük oranlarda kelimesi bulunan diğer dilleri de katınca bu oran yüzde 99’u buluyor. Kürtçe içinde, Kürtçe kelimelerin oranı yüzde 1… Ki, zaten Ağrı’daki ile mesela Nusaybin’deki birbiriyle anlaşamıyor. PKK bile eğitimini, propagandasını Türkçe yapıyor.

Kürtçenin ayrı bir dil, Kürtlerin de ayrı bir millet olduklarını kanıtlamak için Türkiye’de en fazla etnik köken araştırması yapan kuruluş: (USCWM) United States Center For World Mission. Bir misyoner vakfı. Vizyon ve misyonunu, “yeryüzünde gelişmekte olan halkların içinde İsa Mesih’e iman eden topluluklar yaratıp onları ayrıştırmak” diye açık açık yazıyor.

Yani bu Kürdi meselesi, tam bir emperyalizm projesi. İsa Mesih de işin içinde üstelik.

Yüzüklerin Efendisi de bir film. İçinde değişik milletler var. Elfler, Hobbitler, Cüceler, Orglar vb… Hepsinin de Kürtçeden daha özgün ayrı dilleri var, alfabeleri, gramerleri, edebiyatları var. Bir senaryo. Bir adam yazmış. Bu senaryolardan birini üç boyutlu sinemalarda, o ucuz plastik gözlüklerle, diğerini yaşamın içinde, karşı sokağımızda, kanlı canlı izliyoruz.

Bu gösteride Türk’e ait ne var derseniz… Bölünmekte olan bir vatan, kandırılan bir millet ve oluk gibi akan kan…

İyi seyirler Türkiye…

(Bu yazıdaki oranlar için bkz, Prof. Dr. Ahmet Buran, Berna Yüksel Çak, Türkiye’de Diller ve Etnik Gruplar, Akçağ- Ank.2012,s.61,202 ve 230)

BATI KARŞISINDA DOĞU

Bırakın gitsin… İsviçre’ye, Fransa’ya, Ermenistan’a ve Batının yüz yıldır sürdürdüğü emperyalist saldırıya karşı Türk milletini, Türk tarihini ve Türk devletini savunacak. Neden korkuyorsunuz bundan?

Siz 16 Türk devletinin askerleri arkasına saklanırken o, on yedincisinin hukuku için savaşacak. Neden engel oluyorsunuz?

Doğu Perinçek’i durdurmak, Türk milletine ve Türk tarihine ihanet etmektir. Ermenistan’ın yanında saf tutmaktır.

Onun yerine bizi alın ama yapmayın bunu…

16 DEVLET MASALI

O güne kadar yoktu böyle bir şey. 1969 yılı Ocak ayında son Havadis gazetesindeki köşesinde AP milletvekili Tekin Erer yazdı: Türklüğün 16 Avizesi…”

Cevabını da Ortaçağ Türk tarihinin en yetkin isimlerinden Hüseyin Nihal Atsız, Ötüken dergisinin 65. sayısında verdi: “16 Devlet Masalı ve Uydurma Bayraklar”

Haklıydı Atsız. Türk olmayan Samanlılar devleti vardı; ama Akkoyunlular, Karakoyunlular, Safeviler, Mısır Kölemenleri, Cengiz Devleti gibi büyük ve muhteşem Türk devletleri yoktu.

Problem, Türk askeri tarihine ait figürlerle sembolizm yapılması değil. Yapılıyorsa doğru yapılmalı. Hatta bence Anıtkabir’de nöbet tutan askerlerden biri bir Hun askeri, diğeri bir Göktürk çerisi olmalıydı.

Ama problem, bir yandan bu sembollerin arkasına saklanırken, diğer yandan son Türk Devletini yıkmaya çalışmak. Ermeni soykırımı yalanı için özür dileyerek, PKK ile pazarlıklar yaparak emperyalizme hizmet etmek… Türk tarihini arkasına alırken “bu dille felsefe yapılamıyor” diye Türkçeyi aşağılamak. Milliyetçiliği ayaklarımızın altına aldık diyerek milliyetçiliği aşağılamak. Bunları o tarihi figürler perdeleyemiyor.

OSMANLI BANKASI KADAR

Yönetmen Sinan Çetin, “Kendini Türk olarak kabul etmek istemeyen 25 milyon insan var. Bir yanlışlık yok mu? Osmanlı en azından bunu kapsamış. Osmanlı biz büyük bir devletiz demiş. Yahudilerde olabilir, Rumlar da olabilir demiş. Adımızın Osmanlı olarak devam etmesini isterdim” buyurdular.

Doğrudur… Bunları demişlerdi…

Hatta bunu sizin her fırsatta sövdüğünüz ittihatçılar demişti. Osmanlı Milleti çatısı altında bir birlik oluşturmaya çalışmışlardı. Ama bakın ne cevap almışlardı.

Rum Mebus Boşo Efendi: “Osmanlı Bankası’nın sermayesi, yöneticileri ve bütün çalışanları yabancı olup yalnız adı Osmanlı’dır! Benim Osmanlılığım da Osmanlı Bankası’nınki kadardır.”

Ermeni mebusları Karakin Pastırmacıyan, Hamparsum Boyacıyan ve Vahan Papazyan silahlı çetelerinin başında bizzat Türk katliamları yaptıklarında da Osmanlıydılar; Balkan savaşında Osmanlı ordusunun bütün sırlarını, ayrılıkçı Makedon ve Bulgar çetelerine yetiştirenler de Osmanlıydı. Ama işte o Osmanlı Bankası kadar…

Ve evet, Sinan Çetin de Osmanlıdır… Sizce ne kadar?

ARAP KARI GÖRÜNCE

Pek yakın geçmişte oval cisimlere bakmanın ya da oyuncak bebek almanın insanları cinselliğe sürüklediğini ve haram olduğunu duyuran imamlara rastlamıştık. Buna son zamanlarda bir de alkış yasağı eklendi. O da harammış. Ee mevsim kış ya… Bir de bununla ilgili lazım. Suudi Arabistanlı imam Mohammed Sale al Munajjid kardan adam yapmanın dinen yasak olduğunu buyurmuş. Çünkü kardan adamla oynamak Müslümanları cinselliğe ve lükse sürüklermiş.

Hacetini altın keneflerde gideren, Mercedeslerini pırlantayla kaplatan, 6-7 karılı Suudi şeyhleri, muhtemelen çocukluklarında Arabistan’da hep kardan adam yapıyorlardı. Ondan böyle oldular.

Sonra 6 yaşında bir kızla evlenilebileceğini söyleyen sakallı adam, esir pazarları kurup kız çocuklarını pazarlayanlar, millet açlıktan kırılırken ceviz büyüklüğünde pırlanta yüzükle dolaşanlar hep bu kardan adamın marifeti.

Bence artık kardan adamlar TOKİ evleri gibi dikdörtgen yapılsın ve burnuna havuç takılmasın… Azdırıyor kardeşim, azdırıyor… Çöldeki Arabı bile…

DİREN TIP

Türkiye’nin en önemli psikiyatristlerinden biri… Endişeyle soruyor: “Hastanelerde imamlar çalışmaya başlayınca gelip bizim hastalarımızı görecekler ve muhtemelen onlara ve hasta yakınlarına da hastalıkların sebebini söyleyecekler... Seyreyleyin o zaman siz kargaşayı, hasta bize mi inanacak (akıl hastalıkları beyin biyokimyasının bozulmasından kaynaklanır vs; bu imamlara mı (cinler vs)? İnşallah o günleri görmeden emekli oluruz...”

Değerli Hocam! Hayır… Emekli olmayın, o İmamları da tedavi edin… Hastalar arasında ayrım yapamazsınız.

ATANMIŞ ÖĞRETMEN

Şanlıurfa'nın Siverek İlçesi'nde, Şehit Öğretmen Metin Gençdal Ortaokulu'nda hazırlanan “Kar tanesi” adlı okul dergisinin Aralık sayısında Türkçe öğretmeni Ramazan Kutlu kadınlar hakkında bir şiir yazmış: Tak yüzüğü evinde otur, fıtratını zorlama, sen kadınsın, filan… Şiirin içeriğini herkes yazdı şiirle alakası olmayan, yobaz bir metin.

İşin orasında değilim, ben bu “Türkçe” öğretmeninin içeriğine bakıyorum.

Şiirin sonunda şöyle yazmış: “Hakkı bil ama gerçek hakikati.”

Gerçek hakikat?

Hocanın burada hangi sanatı kullandığını bilmiyorum ama mantığını anladım. Örnekleyelim: “Sorun problemi, ıslak su, yanlış hata, acayip tuhaf, kasırga fırtınası” bunlardan bazıları.

Bu atanmışı görünce, diğer öğretmenlerin neden atanamadığını da anladım. Böylelerini bulabilmek için…

Diren Türkçe!

Oktay Yıldırım
ulusalkanal.com.tr
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
nadide - 3 yıl önce
alman prof .de groot die hunnen adli kitabinda oguzhan in torunlarindan birinin adi kürt gecer
alman prof.en az 1300 öncesine ait göktürk ve uygur türkcesi nden 532 kelimenin bugün kürtce diye bilinen agizlarda hala kullanmakta oldugunu tespit eder