Kürtçe bilmeyen Kürtçü lider!


Mehmet Bedri Gültekin

Mehmet Bedri Gültekin

25 Eylül 2016, 14:11

HDP genel Başkanı Selahattin Demirtaş geçenlerde gerçekleştirdiği Erbil ziyaretinde kendisine Kürtçe soru soran gazeteciye Türkçe cevap verdi. Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi eski başkanı Osman Baydemir tercümanlık yaptı.
Kürtçe bilmeyen Kürtçü lider! Olay, bu yönüyle gazetelere haber oldu.
Demirtaş’ın Kürtçe bilmemesi daha önce de haber konusu olmuş, Demirtaş, 2013 yılında kendisiyle yapılan bir söyleşide durumu şöyle açıklamıştı:
“Ben 17 yaşında Kürt olduğumu öğrendim. Ailem 17 yaşıma kadar Kürt olduğumuzu sakladı. Türkiye’deki baskılar ve Türkiye’deki faşizmden dolayı… Ama ümit ediyorum ki yakın zamanda hem anadilim lehçem olan Zazaca’da hem de Kürtçe’nin Sorani ve Kurmanci lehçelerini konuşabilecek aşamaya geleceğim. Çünkü hızlı bir şekilde öğreniyorum ve öğrenmeye çalışıyorum. Bu benim utancımdan ya da çelişkimden çok Türkiye’deki Kürt sorununun hazin tablosudur.” (14 Kasım 2013 Radikal)


Ucuz etniklikçilik
Demirtaş’ın sözlerindeki ucuz etnikçi gerekçelerin ne kadar doğru olduğu ayrı bir konudur. 17 yaşında Kürt olduğunu öğrendiğini söylediğine göre yıl, 1990 oluyor.
Demek halkının neredeyse yüzde yüzü Kürt kökenli olan Diyarbakır’da Demirtaş, Kürt olduğunun o zamana kadar farkına varamamış!
1999 yılında Diyarbakır başta Diyarbakır bütün Güneydoğu’da 12 Eylül’ün baskıcı rejimine karşı halk direnişi ortaya çıkmış, Sosyalist Parti binalarında gerçekleştirilen kitlesel açlık grevleri, kepenk kapamalar ve mitingler vb eylemlerle “Kürt Sorunu”nun varlığını Mısır’daki sağır Sultan bile duymuştu.
Kaldı ki 1999 yılı Güneydoğu’da bir Kürtçe kaset patlaması yaşanmıştı. Bütün cadde ve sokaklarda yüksek sesle çalan Kürtçe kasetler, herkese “Kürt” olduklarını haykırıyordu. Böyle bir ortamda bile 16 yaşındaki Demirtaş “Kürt” olduğunun farkına varamamış.
Hiç şüphe yok ki Demirtaş’ın muhtemelen bütün arkadaşları da Kürt idi ve bu çevrenin o yıllarda patlama biçiminde gelişen etnik milliyetçiliğin etki alanı dışında kalmaları düşünülemezdi.
Gerçek şudur: Demirtaş Zaza’dır ve Zazaca Kürtçenin bir lehçesi değil ayrı bir dildir. Zazaca bilenin Kurmançça bilmemesi - eğer iç içe yaşamıyorlarsa - son derece doğaldır.


Neden Kürtçeyi öğrenemedi?
Ama daha önemli olan ve üzerinde düşünülmesi gereken nokta “1990 yılında Kürt olduğunun farkına varan” ve birkaç yıl sonra da Kürt milliyetçisi bir Parti’de aktif olarak mücadeleye atılan ve anadili Zazaca olan Demirtaş’ın, aradan çeyrek yüzyıl geçmesine rağmen neden Kürtçe öğrenemediğidir.
Üstelik Demirtaş üç yıl önce hızlı bir şekilde Kürtçe öğrendiğini de açıklamıştır. Ama üç yıl geçmiş Demirtaş hala Kürtçe konuşamamaktadır.
Cevap oldukça basittir. Çünkü Türkiye’de Kürtçü bir Partinin başkanının bile pratikte Kürtçe’ye ihtiyacı yoktur. Politika yapabilmesi için ihtiyacı olan dil Kürtçe değil, Türkçedir.
Çok iyi Kürtçe bilse bile ulaşacağı Kürt sayısı, Türkiye’deki Kürtlerin küçük bir azınlığı olacaktır. Oysa Türkçe ile Türkiye’deki Kürtlerin tamamına derdini anlatabilir.
Selahattin Demirtaş işte bundan dolayı aradan yıllar geçiyor ama Kürtçeyi bir türlü öğrenemiyor.


Eğitim-Sen’in araştırması
Eğitim-Sen 2010 yılında Doğu ve Güneydoğu illerimizde yaşayan yurttaşlarımızın anadili konusunda bir araştırma yaptı. Araştırmanın sonuçlarının ne anlama geldiğini Kaynak yayınlarından çıkan “Kürtçe Eğitim Sorunu” kitabımızda inceledik.
Buna göre Güneydoğu’da yaşayan yurttaşlarımızın yüzde 60’a yakınının anadili Türkçe. Daha önemlisi bir kuşaktan diğerine anadili Türkçe olan yurttaş oranı büyük bir hızla artıyor.
Bu eğilim, Kürt milliyetçiliğinin büyük bir hızla yükseldiği son yirmi yıl içinde de devam etmiş.
Niçin? Çünkü eğitim, bilim, siyaset, hukuk ve piyasa dili olarak Türkçe, Kürt yurttaşın ihtiyacına cevap veriyor. Kürtçe ise bütün bu alanlardaki ihtiyacı karşılamaktan çok uzak.
Nedenleri üzerinde durmuyoruz. Ama bugünkü gerçeklik bu!
Selahattin Demirtaş’ın Kürtçe öğrenmesine gerek bıraktırmayan durum budur.
PKK, bir yandan “Kürtçe anadilinde eğitim” diyerek kan dökmeye devam ediyor ama öte yandan kendi içinde her şeyi Türkçe…
İç yazışmaları, askeri raporları, mahkeme kararları, eğitim notları, Öcalan’ın kitapları vb. her şey Türkçe…
Etnik milliyetçiliğin emperyalizm destekli bölücülüğünü beyhude çabalara dönüştüren de bu gerçekliktir.Mehmet Bedri Gültekin
ulusalkanal.com.tr
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.