Kurtlar Boğuşması ve Amerika'yı Düşürmek


Barış Tınay

Barış Tınay

29 Temmuz 2015, 14:27

Amerika'da gölge CIA olarak bilinen, eski istihbaratçılardan oluşmuş düşünce kuruluşu (!) STRATFOR, (Aynı zamanda BOP / Parçalanmış Türkiye fotoğraflarını paylaşan ilk kuruluştur.) 15.07.2015 tarihinde "The Turkish Enigma" başlığı altında bir analiz yayınladı. Analizi yapan da STRATFOR'un kurucusu, siyaset bilimci George Friedman. Friedman, her daim CIA'nın bir adım önünde olmakla biliniyor.

Yayınlanan analize göre, Türkiye'nin İncirlik hava üssü için ABD'ye izin vermemesi açıkça eleştiriliyor. İncirlik'e kullanım izninin verilmemesi ile Kürt peşmergelerine sağlanan ABD desteği arasında dolaylı bir ilişki kuruluyor. Friedman aslında bir nevi, aba altından sopa gösteriyor. ABD'nin IŞİD ile mücadelesinde PYD'nin önemli bir müttefik, önemli bir kara gücü olduğunu belirten Friedman, PYD'nin ABD desteği ile güçlenmesi ve diğer Kürt gruplarla birlikte kontrolden çıkması durumunda, Türkiye'nin ABD'den müdahale etmesini bekleyeceğini fakat Türkiye'nin ABD'den bir şey yapmasını beklemek yerine şimdiden ABD'nin IŞİD ile mücadelesine doğrudan destek vermesini tavsiye ediyor. Yani Türkiye'nin artık PYD'nin yerini alması öneriliyor.

Analizin satır aralarında göze çarpan diğer önemli içerik ise, Türkiye'nin IŞİD'e destek verdiği yönündeki kanaattir. Mantık çerçevesi içerisinde Türkiye'nin IŞİD'e destek vermesinin, IŞİD'in Esad karşıtlığından kaynaklandığı öne sürülüyor. Lakin bu yazının hemen akabinde uluslararası medya kuruluşlarında AKP-IŞİD ilişkisi üzerine sıkça haberler okumaya başlıyoruz.

Emperyalizme Hediye: İncirlik Üssü

Obama'nın özel temsilcisi John Allen ve beraberindeki heyetle sürdürülen görüşmeler sonunda, kamuoyunda "İncirlik Mutabakatı" olarak bilinen, Adana/İncirlik hava üssünün ABD ile koalisyon savaş uçaklarına ve silahlı insansız hava araçları Predatorlara açılmasına imkân tanıyan karar, bakanlar kurulu tarafından 23 Temmuz 2015 tarihinde alındı. Friedman'ın makalesinden yaklaşık bir hafta sonra, Türkiye hızlı bir şekilde bu kararı alıyor. TBMM onayı olmadan alınan bu kararın, hukuki yönü de tartışmaya açık. Biz, siyasi olarak bu mutabakatın sebep ve sonuçlarını değerlendirelim.

İktidarını kaybeden, yetkisiz ve geçici AKP hükümeti içte ve dışta savaş ortamı yaratarak, bir erken seçim ile iktidarını yeniden elde etmek istiyor. Bu sebeple de ABD'ye en büyük tavizleri vermekten kendini alıkoymuyor, çekinmiyor. ABD de düşmüş bir AKP'den olabildiğince yararlanıyor. Mutabakat sonrası AKP'nin IŞİD operasyonu altında tüm muhalif gruplara yönelik baskıyı arttırmasını da, IŞİD ve PKK'ya yönelik hava harekatlarını da bu açıdan değerlendirmek gerekiyor.

AKP'nin IŞİD'e destek verdiği yönündeki ulusal ve uluslararası kamuoyundaki algı ve bununla beraber getirilen savaş suçlamaları da AKP'yi tavizkar bir hale getirmiştir. Nitekim Friedman da yukarıda da bahsettiğimiz üzere, AKP'nin IŞİD'e destek verdiğini açık bir şekilde ifade ediyor. AKP-IŞİD işbirliğinin “kaçak petrol ticareti” ile ilişkilendirilmesi ve bu yönde haberlerin de uluslararası gündem oluşturması, AKP'yi IŞİD'e karşı acil bir şeyler yapmaya zorlamıştır.

AKP-ABD İşbirliği Devam Ediyor...

İncirlik mutabakatı ile beraber AKP-ABD işbirliğinin devam ettiğini net bir şekilde görüyoruz. AKP'nin özellikle PKK operasyonları ile milli ve anti-emperyalist bir anlayış ile hareket ettiğini düşünmek, fazla iyi niyetli bir yaklaşımdır. Görülen, AKP salt kendi iktidarı için ülkeyi iç ve dış savaşa sürüklemektedir. PKK'ya yönelik operasyonlar ile milliyetçi kesimlere hoş gözükmeye çalışan AKP, bir yandan da azdırılan PKK terörü ile HDP'yi hedef haline getirmektedir.

AKP seçimlerde tek başına iktidar olsaydı, bugün yaşananlar yaşanır mıydı?

Kendimize bu soruyu sormalıyız.

***

Bölgemizde tam anlamı ile bir kurtlar boğuşması yaşanıyor. Bilirsiniz; kurtlukta düşeni yemek, kanundur. Türkiye'nin yurtsever güçleri olarak bizler, her türlü olumsuzluğa rağmen, bu ülkeyi ayakları üzerinde tutmak zorundayız.

Bizler düşmesi gerekeni iyi biliyoruz, düşmesi gereken herkesten önce ABD'dir.

PKK-IŞİD gibi terör örgütlerinin arkasındaki emperyalizmi yani ABD'yi göremediğimiz ve ABD'yi de açık hedefe oturtamadığımız sürece, gerçekleştireceğimiz tüm iyi niyetli söylem ve eylemler, emperyalizme hizmetten öte bir anlam ifade etmeyecektir.

Barış Tınay
ulusalkanal.com.tr

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
ras. - 2 yıl önce
akpnin aklinin isleyisini anlamak icin burkina faso dis isleri bakaninin kursude bayilmasi olayina bakmak yeterli olacaktir. diger eylemlerinde de bu imzayi goruyoruz.
Avatar
Filiz - 2 yıl önce
Çok garip bir yazı... AKP tek başına iktidar olsaydı diyor!!! bu yaşananlar yaşanmaz mı?? Ne yapsaydıK yani?!!! Allah Allah, Allah Allah!