banner1199

banner1197

banner1203

Sezen Aksu'dan "Yetinmeyi Bilir Misin?" hikayesi

Ünlü sanatçı Sezen Aksu, "Yetinmeyi Bilir Misin?" adlı şarkısını Demo 2 albümünün ilk parçası olarak hayranlarına sundu. Şarkının çıkış serüvenini de not düşen Aksu, yazısının sonuna da esprili bir dille hakkında çıkan eşek besliyor söylentilerine açıklama getirdi.

MAGAZIN 31.01.2020, 16:40 31.01.2020, 16:41
Sezen Aksu'dan "Yetinmeyi Bilir Misin?" hikayesi

Sezen Aksu yazdığı ve başkalarına verdiği şarkılarını ilk olarak 2018 yılında kendisi seslendirip "Demo" adlı albümünde yayınlamıştı.

Seriye "Demo 2" albümüyle devam eden Minik Serçe, Işın Karaca tarafından seslendirilen "Yetinmeyi Bilir Misin?" ile ilk şarkısını YouTube platformundan paylaştı.

Yeni bir konsept olarak yapılan bu albümlere yönelik Aksu, paylaşılan yeni şarkısının altına not düştü.

Sezen Aksu'nun "Yetinmeyi Bilir Misin?" şarkısı hakkında yazdığı yazı şöyle;

Bu şarkının bestecisi Serkan İzzet Özdoğan. Aysel’imin bana tanıştırdığı o zamanın genç yeteneklerinden biridir.

Stüdyomun Kanlıca Kavacık’ta olduğu 2000’li yılların başları...

Aysel, Serkan’ın çok güzel besteleri olduğunu, bir tanesine de benim söz yazmamı istediğini söyledi. Emir büyük yerdendi. Can havliyle yarım saat içinde bestelerden birinin sözü “Yetinmeyi Bilir Misin?" çıktı. Bu sözün çıktığı anda stüdyomuzun salonunda çalıp söylediğimiz ilk hali.

Daha sonra Işın Karaca tarafından seslendirildi; epey de sevildi bildiğim kadarıyla.

Doğrusunu söyleyeyim, ben bu şarkının demosunu okuduğumu bile unutmuşum. O yüzden bu DEMO projelerinin gerçek prodüktörü asistanım Canan Çelikçi.

Bizim evde Sezen Aksu dinlemek yasaktır. Tahmin edeceğiniz üzere doğduğum günden beri o kadınla beraber olup sesine maruz kaldığımdan, evde uyulması zorunlu bir kuraldır bu. Yine de Canan’ın kulaklığından sızıp gelen cılız sesler zaman zaman dikkatimi çeker; “O şarkı neydi öyle?” diye sorarım. Yıllar sonra bana da sürpriz olan ve bir projeye dönüşen bu demo şarkılardan biriyle karşılaşıveririm.

Aslında bu şarkıyı koyup koymama konusunda tereddütte kaldım. Bizim stüdyo ahalisi pek bir tezahürat yaptı; “yok sanki odamızın içinde”, “kulağımızın dibinde” gibi gibi... Hemencecik ikna oldum. Neden? Çünkü ben, beni methedenleri ve duymak istediğim şeyleri söyleyenleri severim. Yanımda barınmanın tek yolu bu. Beğenmezseniz valla sizden de soğurum. Ona göre yorumlarınızı ayarlı yapın.

Latife bir yana, bu şarkıda en çok şaşırtan şey kendi sesimle kendime “yetinmeyi bilir misin?” sorusunun yöneltilmesi oldu. O melodilerin ve sözlerin nasıl geldiğine dair hiçbir fikrim olmadığından, sorunun cevabını ararken buldum kendimi. Gerçekten başka biri bana soruyor gibi oldu.

“Acaba ben yetinmeyi bilebildim mi?” diye uzun uzun didikledim kendimi. İşin o kısmı bende kalsın ama siz bu anlattıklarımdan “kadının ağzından çıkanı kulağı duymuyor” sonucunu çıkarabilirsiniz.Dilerim dünyanın en zor ama en faydalı “kendiyle yüzleşme” eylemine sizin için de vesile olur.  Ben pek severim böyle çarpışmaları… Yine kendi dayağımı yedim bir güzel… Biraz karın ağrısı yaptı ama iyi geldi. Dilerim size de gelsin…

HAMİŞ: Yazı dilinde espri riskli bir şeydir. O yüzden bazen tırsıyorum. Ama güldürmeyi seviyorum biliyorsunuz...

Bu arada, son günlerde evimde eşek beslediğime dair çıkan söylentilerin külliyen yalan olduğunu beyan ederim. O deli ben değilim; Yük Hayvanlarını Koruma Derneği Başkanı Okan Oflaz. Okan Oflaz'dan ve canlısıyla cansızıyla bu dünyanın bir bütün olduğunun idrakında olan vicdanlardan Allah razı olsun

Sezen Aksu

ulusal.com.tr

Yorumlar (0)