Mehmetçikler nöbete, memoşlar bankaya…


Yener Oruç

Yener Oruç

04 Aralık 2014, 01:54

“Başbakan Davutoğlu bedelli askerlik müjdesini verdi. Peki bedelli askerlik ne zaman? Bedellik askerlik şartları neler? Bedelli askerlik fiyatı ne kadar?”

Bu satırlar Sözcü Gazetesinin 2 Aralık 2014 tarihli internet sitesindeki haberin üst başlığından alındı. Bedelli askerliği müjde olarak yorumlayan bu yayın organı, şehit verdiğimizde isyan da eder. Ancak bedelli askerliği müjdeleyince o isyanların tümünün içi boşalır, kuru bir şehit edebiyatı içtensizliğinde mahkûm eder. Bilgi, bilinç, hissiyat eksikliğinin girdabında isyan sahiplerini de yer paralı ölü ağlayıcıları konumuna düşürür. Sözcü’ye bu başlık yakışmadı. Bedelli askerliğin ne anlama geldiğini idrak edip, karşı duruş yakışırdı. Çünkü okur çoğunluğunun hissiyatı ve bakışı çok farklı …

Aynı sitenin bir diğer haberi ise geçmişte “Bedelsiz bedelli, altı aylık askerlik “ gibi ayağı yere basmayan seçim vaatlerinde bulunan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun parti grup toplantısındaki
“Bedelli getirdiler. Zenginin çocuğu sıyıracak, garibanın oğlu gidecek. Durumu iyi olan askere gitmeyecek, iyi olmayanlar nöbete. Biz bunu kabul etmiyoruz.” sözleriydi.

CHP Genel Başkanından beklenen tepki bu sınırlarda mı olmalıydı?

Altı Ok’unun her biriyle ilişkilendirilmemiş bir tepki yerine bedelli askerliğin paralı orduya dönüşmesindeki manivelalardan biri olduğunun tepkisini vermek, vicdani ret gibi diğer manivelaları kamuoyu ile paylaşan bir siyasi yaklaşım yakışırdı. Fakat başına “yeni “ eklenmiş bir partiden, 30’lar üzerinde derinliği olmayan kanaatlere sahip bir genel başkandan böylesi bir yaklaşımı beklemek safdillik olsa gerek. Fakat asla bu noktada olmayan taban çoğunluğu da gözünü açıp, ses çıkarmıyorsa; korkarım paralı orduya geçişle şehit kavramının iş kazası algılamasına dönüşüp, vatan savunmasında açılan bu gedikten gerçek CHP’liler de sorumlu olacaktır.

CHP’liler için ilk adım “CHP’li olmayıp, CHP Milletvekili “ olduğunu bildiren Faik Tunay’ın partiden istifasını sağlamak, bu olmuyorsa ihracını talep etmek olmalıdır. Neden mi? Son bedelli askerlik kararının üzerinden 24 saat geçmeden ekranlara düşen haberi şuydu:

”CHP İstanbul Milletvekili Faik Tunay verdiği yasa teklifiyle 2011’de 30 bin liraya bedelli askerlik yapanların, yeni koşullara göre fazladan verdikleri 12 bin liranın iade edilmesini talep etti.”

Ne kadar hakkaniyetçi bir yaklaşım ama ya haberde bir eksik var ya da unutmuş olmalı iade, faiziyle de olmalı değil mi CHP’nin partili olmadığını söyleyen milletvekili ?
CHP’ni kitlelerden, seçmeninden uzaklaştıracak bu teklifinizle ne kadar zarar verdiğinizi elbette farkında olmalısınız.

Şehidimin kanı, gazimin kopan kolu, bacağı, gözünü nasıl iade edeceksin, yakınlarının gözyaşlarını pınarlarına da döndürebilecek misin ey Faik Tunay?

Ve ey CHP tabanı, bu şahsı kürsülerinizde Milletvekili olarak konuşturacak mısınız?

“Mehmetçik “ kanıyla yaşam bulan fikriyatın partisi olarak “Mehmetçik” kavramının hiçe sayanlarla partiyi iktidar yapmak şöyle dursun , yaşatabilecek misiniz!

CHP Genel Başkanlığının “Dersimli Kemal”liğe indirgemesine, partiliden kaçırılan kurultaylarla, bastırılan isyanlar için özür dileyen Genel Başkan Yardımcılarıyla yıktığınız partili gönüllerle mi iktidar olacaksınız!


CHP’de profesyonel başlığıyla gizlenen paralı orduya her gün bir adım daha yaklaşıldığından söz eden yok. Ama vicdani ret için çene yoran var. HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş “vicdani ret” hakkının tanınmasının asıl çözüm olduğunu kamu hizmet yükümlülüğü ile zorunlu askerliğin son bulmasını istiyor. Bu isteğin nedenini kaç kişi sorguluyor? Nasıl bir yıkıcı etkisi olacağını yazılarımı takip edenler, bulunduğunuz sitede Türk Ordusu üzerine yazdığım sayfaları okuyanlar bilir. Türk Ordusu üzerine yapılan her uygulama bizzat ulus üzerine etkisi olan uygulamalardır.

Bedeli askerlik, vicdani ret, sözleşmeli askerlik vesaire toplamda bunlar bir bütündür. Askeri itibarsızlaştırma sonra askeri vesayet iddiaları, asılsız suçlarla yargılama, sahte CD’ler, gizli tanıklar …

Tüm kurgu milletin tümüne yöneliktir. Çünkü Mehmetçik kavramının yitirildiği an savunma hücreleri çökmüş bir millet söz konusudur. Paralı, mesleki askerlik mayamıza aykırıdır. Subaylarımızı kastederek ama onlar maaşlı derseniz; onlar daimi Mehmetçikler’dir. Elbette komplike silah kullanımı profesyonellik ve devamlılık gerektirdiği için ulusal ordumuzun bu boyutu da olacaktır. Ama Mehmetçik kavramı olmadan bu boyutun anlamsız kalacağı her yönden açıktır. Mehmetçik kavramı paralı askerliğin, ordunun önündeki en önemli engeldir. Bedelli askerlik, bu engelin altındaki artık ateşlenmiş tahrip kalıbıdır. Bu son satırın haklılığı bugün İsmail Hakkı Pekin paşamızın ilgili yazısında vücut bulmuştur.

Ya bankalara ne demeli ! Pusuda yatar gibiymişler. Bedelli askerlik için Başbakanlık açılmamasıyla neredeyse paralel zamanlamayla ING Bank, bedelli askerlik yapmak isteyenler için 18 bin TL tutarında 36 ay vade ve yüzde 1.14 faiz oranıyla ihtiyaç kredisi kullandıracağını açıkladı. 3 yıl ödenecek bu krediye göre aylık taksit 636.53 liraya denk yani asgari ücretlinin bedelli askerlik hakkı yok. Mehmetçikliğe devam bu diyor bu rakamlar.

Bedelli eşitsizliğinin, toplumu ordusundan, milletinden soğutan bir tablo olduğu açık. Bu tablo için bir örneği bedelli askerlik için kamuoyu oluşturan siteden verelim. “ Sürekli bedelli askerlik söylentileri duymaktan, her söylentiden sonra bütün planlarımızın değişmesinden, evlenememekten, rahatça gezip dolaşamamaktan bıktık artık. Suçumuz TÜRK olmak mı? (ME)“ (Bu alıntı çok eski, sahibi belki bu sözlerinden sonra belki aydınlanıp, utanç içindedir diye adını açık yazmadım.)

Peki bu tablodaki yangını saygıyla karşılayanlara ne demeli?

Paralı ordu; biz orda da yerimizi buluruz yaklaşımı mı bu acaba? Maskelenmiş adıyla profesyonel ordu, peki bu ordu nasıl yapılanacak? Ulusal ordu mu yoksa bir rejim ordusu mu olacak? Bir diğer mesele bu. Fakat algılama ne yazık ki derin değil. BBP Bolu İl Başkanı Mahmut Alan vatan savunmasını erkeklik boyutuna indirgemiş ama bedelli askerlik yapacaklar için hoş bir ifade kullanmış “memoş” . Öyle ise son sözümüz şu olsun:
Mehmetçikler vatan savunmasına , memoşlar bankaya…

Yener ORUÇ
ulusalkanal.com.trYorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.