Namussuz Amerika


Barış Tınay

Barış Tınay

12 Ağustos 2015, 14:38

Fikret Otyam gibi dev bir Anadolu çınarını kaybetmenin derin üzüntüsünü yaşıyoruz. Kaybımızı kelimeler ile tarif edebilmek, acımızı biraz olsun hafifletebilmek pek mümkün değil. Otyam, eserleri ve fikirleri ile her daim bizlerin yolunu aydınlatmıştır. Şimdi bizler de eserlerini ve fikirlerini yaşatarak, yurtseverlerin yolunu aydınlatmaya devam edeceğiz.

İki yüz yıllık bir aydınlanma geleneğinin temsilcileriyiz. Emperyalizme diz çöktürmüş bir ulusun büyük devrimine sahip çıkıyoruz. Bu uğurda zorlu mücadeleler veriyoruz, emperyalizmin kanlı planlarını bozuyoruz. İşte Fikret Otyam da bu uzun ve çetin mücadelenin tam kırk yıllık neferiydi. Ömrünü tam bağımsızlık uğruna, emperyalizm ile mücadeleye adamıştı. Bu topraklar için, bu toprakların insanları ile bir olmuş; barışı da kardeşliği de dışarılarda değil, bu topraklarda aramıştır...

Sevgi Kılıcı Yoksa Bayrağımızın, Sınırımızın Şekli Değişir…

Üstadın 89. yaş günü etkinliği “90’a Bir Kala” adı altında, Maltepe Belediyesi tarafından geçen yıl gerçekleştirilmişti. 1961 yılındaki hükümete yönelik sarf ettiği, “Bu halkın üstüne kılıçla gidin ama sevgi kılıcıyla yoksa bayrağımızın, sınırımızın şekli değişir” cümlesini gecede hatırlatan Otyam, “Namussuz Amerika ve it güruhu Türkiye’yi parçalamak için her şeyi yapıyor. Eğer o günlerde sözlerim dinlenmiş olsaydı ne bayrağımızı indirme imkânı bulacaklardı ne de haritalar değişecekti” demişti.

Otyam'ın siyasi mücadelesinin özü, emperyalizm ile mücadeledir. Bugün ne yazık ki bu gerçek, bilerek ve isteyerek göz ardı edilmektedir. Küreselleşme ve dünya gerçekleri ile başlayan safsata silsileleri zihinleri bulandırmakta, sol asıl hedefinden uzaklaştırılarak kimlik siyasetine boğdurulmaktadır. Emperyalizm gerçeği ile yüzleşmeden, emperyalizme karşı mücadeleyi esas almadan yapılacak tüm eylem ve söylemlerin, en son varacağı yer işbirlikçiliktir. Otyam da tam olarak bunu söylüyordu.

Irak'ta milyonları katleden, Suriye'yi kafa kesen psikopat sürüsü ile dolduran, Yemen'de taş üstünde taş bırakmayan, Afganistan'ı ezip geçen, Libya'yı, Ukrayna'yı, Gürcistan'ı paramparça eden, bölge halklarını kanlı iç çatışmalara sürükleyen emperyalizmdir, Amerikan emperyalizmidir! Ve artık görüyoruz ki bu kan bize de sıçrıyor. Bu gerçeği görmeden yapılan siyaset ancak daha kanlı bir gelecek hazırlar. Amerika'dan, NATO'dan, AB'den barış isteyenler, siyasi medet umanlar, Otyam'ın bahsettiği gibi ancak Amerikan namussuzluğuna ortak olurlar.

***

Bugün büyüyen yeni nesil pek fazla bilmez, tanımaz Fikret Otyam’ı. Ulusal Kanal ve Aydınlık Gazetesi hariç düşüncelerini ifade edebildiği pek bir yer de kalmamıştı, son zamanda. Ne de olsa "Yeni Türkiye"nin hormonlu aydınlarından değildi, has be has Cumhuriyet aydınıydı.

Evet, Fikret Otyam ne yazık ki, artık aramızda yok.

Onun mücadelesi artık bizlerin omzunda yükselecek ve gelecek nesillere ulaşacak.

Kendi dizeleri ile Fikret Otyam’ı sessizce, göz yaşlarımızı içimize akıtarak uğurluyoruz.

"Ne kadar oturursak oturalım,
Sonu gitmektir dostlar,
Sefa ile uğurlayın bizi…"


Sefa ile Fikret Otyam…

Barış Tınay
ulusalkanal.com.tr

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.