Narkoterör örgütü olarak PKK


Mehmet Bedri Gültekin

Mehmet Bedri Gültekin

28 Aralık 2014, 11:21

 Ulusal Strateji Merkezi 25 – 26 Aralık tarihlerinde Ankara’da “Türkiye’de Bölücü Teröre Çözüm” konulu bir sempozyum düzenledi. İki gün boyunca 20 katılımcı, beş oturumda tebliğlerini sundular. Sunulan tebliğler kitap olarak yayınlanacak.

Terör sorununa çözüm talebinin yükseldiği, PKK’ya karşı özellikle Kürt yurttaşlar içinde tepkilerin yoğunlaştığı ve sadece Türkiye’de değil Bütün Batı Asya ülkelerinde barış ve birlik eğiliminin güçlendiği bir dönemde Ulusal Strateji Merkezi’nin çalışması bir ihtiyaca cevap vermiş olacak.
Önümüzdeki yıllarda bu sempozyumda dile getirilen görüşlerin, bütün Batı Asya ülkelerinde ete kemiğe bürüneceğini söylemek bir kehanet olmayacaktır. Bundan dolayı Ulusal Strateji Merkezi’nin düzenlediği sempozyumun tarihi önemde olduğunu söylemek bir abartı olmayacaktır.

Teori dergisinde bölücü terör
Teori dergisinin piyasada olan Aralık 2014 sayısı da “Bölücü teröre karşı çözüm” konusuna ayrılmış. Doğu Perinçek terör konusunu genel olarak ele alan bir makale kaleme almış. Perinçek Victor Hugo’nun, Fransız devrimi sonrasında gündeme gelen “Devrimci terör” konusuna yaklaşımından hareketle, “Devrimci” ve “Karşı Devrimci” terör kavramlarını inceliyor.
Genelkurmay İstihbarat Dairesi Eski Başkanı E. Korgeneral İsmail Hakkı Pekin, AKP Hükümetinin “Açılım” politikasının güvenlik kuvvetlerine ve terör örgütüne etkilerini, “içerden biri” olarak ele alıyor. Son derece önemli bilgiler veriyor.
Ulusal Strateji Merkezi başkanı Em. Tümgeneral Naci Beştepe, bölücü terörün tarih içinde nasıl bir gelişme gösterdiğini inceliyor. Mehmet Bedri Gültekin’in makalesinde, Batı Asya ülkelerinin işbirliği yapmasının, terör sorununu çözmede kesin sonuç alıcı en etkili çare olduğu anlatılıyor.

Pamukoğlu’nun makalesi
Aydınlık yazarı Mustafa Pamukoğlu’nun makalesi ise, “Terörün finansmanı ve küresel mücadele” başlığını taşıyor. Pamukoğlu, sempozyumda da aynı konuda bir tebliğ sundu ve son derece önemli bilgiler verdi. Teori dergisinde de yer alan bu bilgiler PKK ve dünyadaki diğer terör örgütlerinin faaliyetlerini finanse etmede uyuşturucu ticaretine ne ölçüde başvurduklarını anlatıyor.
Pamukoğlu’nun, çeşitli kaynaklara dayanarak verdiği bilgilere göre, bugün dünyada faaliyet gösteren 25 terör örgütünden en az yarısının uyuşturucu ticaretinden elde ettikleri gelir, toplam gelirleri içinde önemli bir paya sahiptir.
Pamukoğlu PKK ile ilgili somut bilgiler veriyor: “Çeşitli kaynaklar, PKK’nın yıllık gelirinin 500 milyon Avro civarında olduğunu göstermektedir. Uyuşturucu kaçakçılığından elde ettiği gelir ise neredeyse bunun yarısıdır. 150 milyon Avro gelir, akaryakıt, sigara, insan vb. kaçakçılığından gelmektedir. Uyuşturucu gelirlerinin en az 250 milyon dolar civarında olduğu konusunda çok önemli bir bilgi, Abdullah Öcalan’ın 1999 yılındaki yargılanması sırasında bizzat kendisinin ifade etmiş olmasıdır.”

Emperyalizm ve narkoterör örgütleri
Günümüzde ulusal devletlere karşı mücadele eden birçok terör örgütünün, en azından yola çıktıkları zaman uyuşturucu ticaretine karşı oldukları halde, zaman içinde bizzat kendilerinin uyuşturucu ticaretine bulaştıkları bir gerçektir. Bu durum, üzerinde düşünülmesi gereken önemli dersler içermektedir.
Günümüz dünyasında ulusal devletlerin baş düşmanı emperyalizmdir. Ulusal devletlere karşı silaha başvuran örgütlerin bu durumda, bir müddet sonra emperyalizm ile buluşmaları kaçınılmaz olmaktadır.

Öte yandan dünya uyuşturucu ticaretinin, başta CIA olmak üzere büyük devletlerin istihbarat örgütlerinin kontrolü altında gerçekleştiği bilinmektedir. Bu durumda Ulusal devletlere karşı terör yoluna başvuran örgütlerin, uyuşturucu işine bulaşmalarında söz konusu istihbarat örgütlerinin rolünü görmek gerekir.
Elbette Emperyalist ülkelerin istihbarat örgütlerinin bilgisi ve kontrolü altında uyuşturucu işi yapanların, halkların kurtuluş davası ile bir ilgilerinin olmayacağı açıktır.
Sayın Pamukoğlu’nun Teori dergisinde yer alan makalesi, bütün bu gerçekleri gözler önüne seren değerli bir çalışmadır.
[email protected]
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.