Tam bir lif kaynağı! Tatlı patates neye iyi gelir? Beslenmede ki yeri nedir?

Tatlı patates, anavatanı Orta Amerika olan, yumruları yenen, nişastalı ve tatlı bitki türüdür. Taze yaprakları ve filizleri de yenilebilir. Büyük, nişastalı, tatlı yumrulu kökleri kök sebze olarak kullanılır. Son zamanlarda beslenmemizde yeri artan tatlı patates neye iyi gelir?

Tam bir lif kaynağı! Tatlı patates neye iyi gelir? Beslenmede ki yeri nedir?
Tatlı patates neye iyi gelir?

Tatlı patatesin 100 gramında ortalama 86 kalori bulunur. Vücutta A vitaminine çevrilen beta karoten açısından zengin bir sebzedir. Kendine özgü bir nişasta yapısına sahip olan tatlı patates içeriğinde yer alan beta karotenden dolayı havuç ile bal kabağı arasında bir lezzete sahiptir. Tatlı patates neye iyi gelir? Beslenmede ki yeri nedir?

 TATLI PATATES NEYE İYİ GELİR?

Tatlı patates, Orta ve Güney Amerika'da yaygın olarak yetiştirilir. Türkiye'de ise Akdeniz Bölgesi'nde yaygın bir şekilde yetiştirilir. Tatlı patates, yemeklerin içinde, salatalarda, çorbalarda ve tatlılarda kullanılabilir. Tatlı patatesin faydaları ise göz sağlığını destekler, bağışıklık sistemini güçlendirir, kalp sağlığını korur, kan şekerini düzenler ve kanser riskini azaltır.

TATLI PATATES ALIRKEN NEYE DİKKAT ETMELİ?

Tatlı patates alırken dikkat etmemiz gerekn bazı hususlar vardır. Öncelikle, kabuğu pürüzsüz ve sağlam olmalıdır. Eti sarı veya turuncu olmalıdır. Elbette ki çürük, yumuşak veya hasarlı olmamalıdır. Küçük veya orta boy patatesler tercih edilmelidir. Tatlı patatesi aldıktan sonra doğru m uhafaza edilirse uzun süre muhafaza edilebilir. Tatlı patates oda sıcaklığında 2-3 gün saklanabilir.

Tam bir lif kaynağı! Tatlı patates neye iyi gelir? Beslenmede ki yeri nedir? - Resim : 1 Buzdolabında ise 1-2 hafta saklanabilir. Tatlı patatesleri, nemden uzak tutmaya özen gösterilmelidir. Tatlı patatesleri, yıkamadan, diğer sebzelerden ayrı olarak saklayın. Tatlı patates saklamanın en iyi yolu, oda sıcaklığında saklamaktır. Ancak, bu şekilde saklamak mümkün değilse, buzdolabında saklanabilir. Buzdolabında saklanan tatlı patatesler, oda sıcaklığında saklanan tatlı patateslere göre daha az tatlı olacaktır. 

TATLI PATATES YEMEKLERİ!

 Tatlı patates, yemeklerde, salatalarda, çorbalarda ve tatlılarda kullanılabilen çok yönlü bir sebzedir. Sizlere tatlı patatesle yapılan bazı yemekleri listeledik! 

  • Fırında tatlı patates: Tatlı patatesler kabuklarıyla birlikte fırınlanarak pişirilir. Bu, tatlı patateslerin en temel ve lezzetli pişirme şeklidir. 
  • Tatlı patates püresi: Tatlı patatesler haşlanıp püre haline getirilerek yapılır. 
  • Tatlı patates kızartması: Tatlı patatesler, patates kızartmasına benzer şekilde kızartılır. 
  • Tatlı patates salatası: Tatlı patatesler, diğer sebzeler ve soslarla birlikte salata olarak servis edilebilir. 
  • Tatlı patates çorba: Tatlı patatesler, çorbanın içine eklenerek pişirilebilir. 
  • Tatlı patates tatlıları: Tatlı patatesler, kek, kurabiye, brownie ve tatlı patates püresi ile yapılan diğer tatlılar gibi tatlılarda da kullanılabilir.
# tatlı patates # tatlı patates neye iyi gelir