O kaide kaldırılmalı


Oktay Yıldırım

Oktay Yıldırım

20 Ağustos 2014, 19:36

Diyarbakır-Lice’deki Mahsun Korkmaz heykelinin kaldırılması konusunda gözden kaçan bir ayrıntı var. O heykel tam olarak yıkıldı mı ya da yıkılan neydi?
Önce olguları sıralayalım:
1. IŞİD’e karşı bütün batı ve Türkiye PKK’nın da içinde olduğu Kürt gruplara destek ve hatta silah veriyor.
2. Yandaş basında PKK övgüleri ilk sayfalara çıktı (örneklerini Pazar günü Aydınlık’ta vereceğim). (Böylece IŞİD karşısında kahraman gibi gösteriliyor ve kamuoyu algısındaki kötü imajı temizleniyor)
3. Apo açıklama yaptı: “savaş bitti.”
4. Yeni Şafak gazetesi Cumhurbaşkanlığı seçimleri sonrasında alelacele açılım haritasını yayınladı.
5. MİT Müsteşarı’nın Apo ile görüşmesi basına yansıdı.
6. Hemen arkasından bu heykel işi çıktı ortaya.
7. Ve açılımın yaratacağı tepki, heykelin yıkılmasıyla azaltılmış oldu.
Heykel Neredeydi
O heykel bir Lice –Yolçatı’daki mezarlıktaydı. Mezarlık geçen yıl kuruldu. Hatta basına yansıdığına göre Garnizon Komutanı valilikten mezarlığın ortadan kaldırılması ve kemiklerin Adli Tıp’a taşınması için operasyon izni istemiş ama Vali Cahit Kıraç izin vermemişti. (22 Temmuz 2013)
“PKK şehitliği” dedikleri ve yürürlükteki yasalara aykırı olan mezarlık, devletin gözünün önünde, hatta dağdan inen PKK’lıların da katıldığı bir törenle açılmıştı. Valilik suç duyurusunda bulundu, ama mezarlık yerli yerinde duruyor. Ve Cahit Kıraç hala Diyarbakır Valisi…
Türkiye’nin çeşitli yerlerinde, sözde PKK mezarlıkları var, Nusaybin, Şırnak, Hakkâri, vb. Ama Lice’deki en büyükleri ve sembolik önemi var…
Neden Mahsun Korkmaz
Bu heykel bir gecede dikilmedi. Haftalar belki aylar sürdü. Devlet en başından beri bundan haberdardı ama müdahale etmedi. İlk sorumlu Valilik ama beklendi. Tıpkı o mezarlık kurulurken olduğu gibi.
Kimse Mahsun Korkmaz’ı bu adıyla tanımaz, kod adıyla bilinir… Agit… Hani heykelin altındaki kocaman “A” harfi var ya, işte o… İlk bakışta Agit’in A’sı gibi duruyordu. Ama tuhaf, Mahsun Korkmaz Lice’li değil Silvan’lı. Üstelik PKK’nın ilk silahlı saldırısı da Lice’de değil, Eruh ve Şemdinli’de. Lice ve Agit bağlantılı değil.
Bir başka tuhaflık, verilen el koyma kararıyla heykel oradan alındı muhtemelen Adli Emanet’e teslim edildi ama “A” şeklindeki kaide yerli yerinde duruyor. Neden?
Bundan kısa süre sonra o A’nın ne anlam geldiğini kime sorarsanız sorun tek şey söyleyecektir: APO…
O Kaide ve O Mezarlık Derhal Yıkılmalı
Eğer bütün bu tavizler ve Ali Cengiz oyunları, IŞİD’e karşı Sünni Arap bölgesinde savaşmak üzere diğer Kürt gruplarla birlikte cepheye sürülen PKK’nın gönlünü hoş tutmak içinse… Proje ABD’nin ama faturayı biz ödüyoruz demektir.
Eğer PKK’ya gerçekten bir cevap verilecekse ve bölge halkına devletin varlığı etkili bir şekilde gösterilecekse yapılacak tek şey var: O kocaman “A” harfi ve o mezarlık derhal ortadan kaldırılmalıdır…
Sonra da onları oraya dikenlere sıra gelmelidir…
Bir an önce…

Oktay Yıldırım
ulusalkanal.com.tr
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.