O zorlasa bile yanlış!


Bülent Esinoğlu

Bülent Esinoğlu

20 Haziran 2016, 12:55

Erdoğan Taksim’e, Cami ve Topçu Kışlası yapmaktan vazgeçmediklerini açıkladı.

Taksim, Bir Mayıs İşçi Bayramının kutlama alanı olarak tartışmalıydı. Şimdilerde de, Gezi Eylemlerinin mekânı olmaktan dolayı tartışmalı alan oldu.

Erdoğan kendine göre bir “hesaplaşma ve intikam gibi gördüğü” Gezi Olaylarına davetiye çıkarıyor. Kendi başına yeni problem alanları açıyor.

Erdoğan’ın karşısındaki, Sorozcu takım, zaten fırsat arayışı içindedir. Batı merkezli Sorozcu bir kalkışma, Yozgat veya Erzincan halkının vatan savunması değildir.

Ülke çok zor ve netameli bir yoldan geçiyor.

Amerika kesin karar almış. Türkiye’yi federasyonlara bölecek. Bu maksatla içerden dışarıdan saldırılar ve kuşatma devam ediyor.

Yeniden bir “gezi kalkışması” niteliğinde, Batıcı gurupların desteklediği eylemler gerçekleşirse, Türkiye bu durumdan zararlı çıkar.

İktidar ve Gezi Eylemcileri hesaplaşmasından iktidar kazançlı çıksa bile, kaybeden Türkiye olur. Bir tarafta gerçek düşman dururken, yeni bir cephe daha açma, kimsenin işine yaramaz. Halkın hiç işine yaramaz.

Batı merkezli yürütülecek eylemlerle, özgürlüklerin geleceğini sanmak; yağmurdan kaçarken doluya tutulmak denmektir.

Yeni bir Gezi Eylemi, eğer aynı büyüklükte olursa, kutuplaşmayı derinleştirir. Gereksiz konular üzerinde yoğunlaşma sağlar.

Kutuplaşma artıkça, taraflar akıl ve bilim ile düşünmek yerine kendi ideolojileri ile düşünmeyi yeğler. Saçma sapan şeyler için taraflar birbirlerine kılıç çekerler.

Bunları ifade ederken, sakın yanlış anlaşılmasın, eylemsizliği veya iktidarın işine gelecek bir strateji önermiyorum.

Doru ve Türkiye’den bakan, vatansever eylemler, iktidarları hizaya getirmek için gereklidir.

Doğru Eylem

Biz biliyoruz ki; İncirlik Üssünden kalkan Amerikan uçakları, güneyimizde bir İsrail Koridoru kuruyor. “İncirlik Üssü Amerika ve yabancılara kapatılsın eylemi” doğru eylemdir.

İçinde yaşadığımız gerçek çelişki; Çokuluslu şirketler ile ulus devlet arasındaki çelişkidir. Bu çelişki çözülmeden Taksim Meselesini çözsek de bir işe yaramaz.

Zaman Türkiye’nin toprak bütünlüğünü koruma zamanıdır.

S.dik yarıştırmak sadece etrafı pisletir.

Bülent Esinoğlu
bulentesinoglu@gmail.com


Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Adil Aydın - 1 yıl önce
" Besleme medya " önemsiz konuları öne alıp halkımızı uyutuyor. Yabancı milletlerin İncirlik üzerinden yaptığı ve yapacağı düşmanlıkları herkese duyuralım.