Olanların farkında mıyız?


İsmail Hakkı Pekin

İsmail Hakkı Pekin

15 Temmuz 2015, 12:36

 Bölgemiz ve ülkemiz tam bir kaos içinde. Kaosa rağmen uygulanan dış politika ve güvenlik politikalarında bir değişiklik olmadığını gözlemliyoruz. ABD ve İsrail politikalarının/stratejilerinin peşinden gidiyoruz. Bölge ülkelerinin iç işlerine öyle bir karışmış durumdayız ki bir türlü kendi yönümüzü bulamıyoruz. İncirlik’in ABD silahlı İHA’ları tarafından kullanılmasının Türkiye’yi bu kaosun içine daha çok sokmaya hizmet etmekten başka bir işe yaramayacağı açık. O zaman AKP iktidarının, muhalefetin ve yetkililerin “Biz ne yapıyoruz” diye sormaları gerekmez mi? Ya da halkın “Siz ne yapıyorsunuz” diye sorması gerekmez mi?
Suriye’deki silahlı muhalefeti destekleyen iktidar, Suriye merkezi hükümeti zayıfladığı zaman bunun kimin işine yarayacağını bilmiyor mu? ABD, İsrail ve Batı’nın planlarına hizmet ettiğini görmüyor mu? Bölge ülkelerinin parçalanması ve merkezi hükümetlerin zayıflatılması sonucu bölgenin tamamen Batı’nın kontrolüne gireceğini düşünemiyor mu? Söz konusu parçalanmanın Türkiye Cumhuriyeti devletini de içine alacağının ve dağıtacağının farkında değil mi? AKP iktidarının mevcut politikasının Filistin sorununun İsrail lehine çözülmesine yarayacağını görmezlikten mi geliyor? Yoksa başını deve kuşu gibi kuma mı gömüyor?
Geçtiğimiz cuma günü Hizbullah Genel Sekreteri Hasan Nasrallah, Kudüs Günü dolayısıyla bir televizyon konuşması yaptı. Bölgede neler olup bittiğini, bölgenin nereye doğru gittiğini ve hangi ülkelerin ne gibi amaçlar güttüklerini açıklayan çok aydınlatıcı bilgiler verdi. Söylediği en önemli husus “Suriye giderse ve kaybederse Filistin de kaybeder” sözüydü. Bu söz bölgedeki bütün gerçeği, olup biteni ya da bundan sonra olup biteceği açıklıyor. Siz bunu Suriye kaybederse Türkiye de, İran da ve bölge de kaybeder diye okuyabilirsiniz.
O zaman soruyorum. Türkiye ne yapmak istiyor? AKP iktidarı ne yapmak istiyor? Nasıl bir sonuç bekliyor? Filistin sorununun çözümünde İsrail’in çözüm planını neden destekliyoruz? Gazze’de ki-min yanındayız? Burada da İsrail ile müttefik miyiz? Suri- ye’de uygulanan politika bunlara hizmet ediyor. Bir rejimi değiştirmek adına ( Türkiye bu işi niye yapıyor anlamış değilim. Hadi ABD’nin BOP’u var) milyonlarca insanın mülteci konumuna düşmesi ve yüz binlerce insanın öldürülmesi hem de kendini Müslüman ilan edenler tarafından öldürülmesinin gerekçesi nedir? Türkiye’de iktidarda olanlar büyük bir konfederasyonun ya da moda tabiriyle yeni Osmanlının başına geçmeyi mi hayal ediyorlar. Diyelim 5-6 yıl önce bu hayalleri vardı, bunca olaydan sonra hâlâ bu hayallerini devam ettiriyorlar mı? Yoksa batağa saplandılar da çıkış yolu bulamadıkları için aynı politikaya devam mı ediyorlar? Ülkeyi de milleti de kendileriyle birlikte bir felakete doğru götürmekten çekinmiyorlar. Millete soruyorum ne zaman aklımız başımıza gelecek? Ne zaman bu yapılanlara dur diyeceğiz?
İlla kavga ve çatışmanın ülkemize sıçraması mı gerekiyor? Birbirimizle çatıştığımız zaman mı anlayacağız ne kadar büyük bir felaketin içine çekildiğimizi? Çok geç olmadan iktidarın gayri milli politikalarına karşı çıkmalıyız. Milli politikaları uygulayacak milli hükümetleri iktidara getirmeliyiz. Yoksa uygulanan politikalar Türkiye Cumhuriyeti’ne ve Türk milletine çok büyük bir bedel ödetecektir.
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Adil Aydın - 2 yıl önce
iletişim araçları, sivil toplum kuruluşları, terör örgütleri, ve yoksulluk halkımızı ablukaya almış.