Ordusuz büyük devlet olunmaz


Rıza Zelyut

Rıza Zelyut

25 Mart 2015, 16:57

 Tayyip Erdoğan, hem başbakanlığı döneminde hem de şimdi, Türkiye’yi büyük devlet yapmaktan söz ediyor. Lakin, bu iddia oy avcılığından başka bir anlam da taşımıyor.

Parti fanatiği gibi değil de mantıklı olarak bakalım olaya… Bugün büyük devlet kabul edilen Amerika ve Rusya bu konuma nasıl geldiler?

Acaba Hıristiyanlık derslerini çoğaltarak, Hazreti İsa’nın hayatını her öğrenciye dayatarak, her yerde İncil kursları açarak, her mahalleye, hatta sokağa bir kilise yaparak mı?

Yoksa; kilisenin ve dinin toplum üstündeki kısıtlayıcı baskısını kırarak, okullara akılcı eğitimi sokarak, ders konularını bilim ve teknikle doldurarak, araştırmaya ve deneye önem vererek bilimde sıçrama yaparak mı büyük devlet oldular?
Elbette ki ikinci yolu tuttular…

ARACINIZ NE?

Bu ikinci yolun dünya üzerinde etkili olması için elinizde güçlü bir ordunuzun da bulunması gerekiyor. Çünkü dünyanın gelişmiş ülkeleri bilimi, tekniği, sanayiyi diğer ülkelere üstünlük sağlayacak bir araç gibi kullanıyorlar. Üstünlüğü belirginleştiren en önemli iki güç vardır:

Birisi üreten ekonomi haline gelerek yaptığım malları dışarıya satmak…

Diğeri de kuvvetli bir ordu ile oluşturduğun çıkar alanlarını korumak…

Eğer bugün Çin, ekonomisini hızla geliştiriyorsa; bunun altında güçlü ordusunun yarattığı baskı sonucu elde ettiği ticari ayrıcalıklar bulunmaktadır. Çin ile çatışmayı göze alamayan ülkeler ona yeni ticari alanlar yaratmak zorunda kalmaktadırlar.

Rusya’nın Avrupa ve Amerika gibi dev bloklara kafa tutması, Kırım’ı işgal etmesi; bu ülkenin güçlü ordusu sayesinde olmuştur. Amerikan yönetimi, dünyada egemenliği güçlü ordusu sayesinde yürütmektedir. Bugün küresellikten söz edilse bile son tahlilde orduların gücüdür masa üstüne konulan…


YA TÜRK ORDUSU?


Türkler, tarihte “Ordu millet” olarak bilinmektedirler. Bunun anlamı şudur: Ordu ile millet iç içe geçmiştir. Ordu milleti, millet orduyu kapsar. Elmanın kabuğu ve içi gibi… Ordu millet; kadınıyla erkeğiyle, çocuğuyla yaşlısıyla, evi barkı ve hayvanlarıyla her an savaşacakmış gibi yaşayan millettir. Bu yüzden de dünyada en geniş coğrafyalara egemen olmuş millettir. Değişik zamanlarda Büyük Okyanus’tan tutun da Atlas Okyanusu’na kadar uzanan geniş kuşaklara hükmetmiştir. (Ayrıntıları, “Yabancı Kaynaklara Göre Türk Kimliği” isimli eserimizde vermiş bulunuyoruz.)

Ordu millet psikolojisi gereği , en yoksul, en çökmüş döneminde; 1911’den 1922 sonlarına kadar 11 yıldan fazla savaşabilmiştir.

***
Peki bugün ne durumda ordu millet?

Ne yazık işte binlerce yıldır devam eden bu “ordu millet” yapısını kırdılar. Orduyu milletten ayırmak bu yolla da zayıf düşürmek için meşhur Ergenekon ve Balyoz operasyonlarını başlattılar. Fehmi Koru; bu küresel saldırının ABD planı olduğunu , “Ergenekon ve Balyoz davaları, 5 Şubat 2007 tarihinde Erdoğan ve Bush arasında kararlaştırılmıştır.” diye yazarak açıkladı.

Bu planın etkili olabilmesi için de Trabzon’da 2006’da rahip Santoro öldürüldü; sonra sıra Hrant Dink’e geldi; Zirve Yayınevi katliamı geldi.

Halkı kandırmak için bunun üstüne bir de “darbe” söylentisini eklediler. Fethullahçı, polis, savcı, hakim işbirliğine arka çıkan AKP yönetimi Türk ordusunu Balyoz çuvalına koyup Silivri zindanına tıktı.

Ve PKK elebaşılarından Cemil Bayık şimdi açıklıyor: “Türk ordusunu Silivri’de biz yargılattık!”

İşbirliğine bakar mısınız? Amerika, AKP, Fethullahçılar, PKK…

Bu operasyonun saldırı borusunu da Ahmet Altan, Hasan Cemal gibi sözde liberaller üflediler.

Şu an ordunun PKK’ya karşı operasyon yapmasını bile oradaki valinin iznine bağladılar… Polisler karakollardan çıkamıyor…

Şimdi bu kadar kıstırılan, bu kadar yıpratılan; gelecekteki komuta kademesi bile doğranan bir ordu büyük ordu sayılabilir mi?

Böyle dövülmüş, hırpalanmış, ötelenmiş, kötülenmiş bir ordu ile Tayyip Erdoğan nasıl iş yapacak?

Acaba kendisi, ordu ile devlet ve büyüklük arasındaki zorunlu bağlantıyı yeni yeni mi anlamaya başladı da Türk ordusuna kumpastan söz ediyor adamları? Yoksa Amerika ve Cemaat kıstırmaya kalkınca kendisine güvenli liman olarak Türk ordusunu mu buldu?

Erdoğan bilmelidir ki ordusuz büyük devlet olmak ham bir hayaldir…

Hatta ve hatta, ordusu olmayan hiçbir siyasetçi de büyük siyasetçi olamamıştır. İnanmayanlar Putin’in, Obama’nın nasıl orduya yaslandıklarına baksınlar da acı gerçeği görsünler…

Rıza ZELYUT
ulusalkanal.com.tr


Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Kemal - 3 yıl önce
rıza hocam tahlillerin yuzde yuz dogru ne denir ki? orduda savşacak güç ve moral hala var mı çok merak ediyorum zira son on yıldır bir hesaplaşmada hep kaybeden taraf oldular illa ki yanlışları var onlarında, ama biraz binilen dalın kesilmesi misali tüm yaşananlar...