"Ordusuz kalmak"


Mehmet Bedri Gültekin

Mehmet Bedri Gültekin

09 Eylül 2016, 16:55

Ulusal Kanal’da birkaç seferdir yayınlanan bir Çin filmi var: “Ordusuz kalmak.”

II. Dünya Savaşında Japon işgaliyle birlikte Çin Ordusu’nun dağılmasını ve sonrasında halkın yaşadığı büyük acıları anlatıyor.
Kitlesel katliamlar karşısında halkın çaresizliği, Çinli kadınların nasıl Japon askerlerinin cinsel ihtiyaçlarını karşılamak için topluca kullanıldıkları, çocukların yaşadığı dram çok çarpıcı bir şekilde işlenmiş.

Filmi izlediğiniz zaman görüyorsunuz ki çağımızda, bir millet, ordusuz kaldığı zaman ayak altında kalıyor.
 
Irak ve Libya örnekleri

Bu gerçeği bugün de yüzbinlerce ve milyonlarca insanını kurban vererek yaşayan Irak ve Libya gibi ülkelerin pratiklerinde de görüyoruz.

ABD, 2003 yılında Irak’ı işgal etti ve Ordusunu dağıttı. Savaş döneminde verdiği kayıplardan daha fazlasını Irak, Ordusunun olmadığı işgal sonrasında yaşadı. Etnik ve mezhep kavgalarında ölen Iraklı sayısı yüzbinlerce, hatta belki de milyonlarcadır.

Ama belki de daha önemlisi, Milli Ordunun olmadığı koşullarda ortaya çıkan IŞİD vahşetinin ve yıkımının Irak’a çıkardığı faturadır.
           
Aynı tablo Libya’da yaşandı. Libya Ordusu dağılınca koca ülke birbirleriyle çatışan yüzden fazla silahlı grubun egemenlik alanına bölündü.
 
Suriye örneği

Suriye ise tersi bir örnektir.

Dünyanın 84 ülkesinden 80 bini aşkın terörist, ABD başta olmak üzere emperyalist dünyanın ve bölgedeki işbirlikçilerinin desteği ile Suriye’nin üzerine sürüldü.

Ama Suriye Ordusu çok zor günler yaşamasına rağmen dağılmadı, vatanını ve milletini savundu.

Suriye Ordusu’nun hakimiyetini kaybettiği alanlardan milyonlarca insan mülteci durumuna düştü. Binlercesi Akdeniz sularında boğuldu. Dilencilik ve fahişelik vatanını kaybeden insanlar arasında yaygınlaştı.

Ama öte yandan Suriye yurttaşlarının büyük çoğunluğu, milli ordusunun koruması altında, yukarda saydığımız akıbetle karşılaşmadan, vatanında yaşamını sürdürmeye devam edebildi.
 
AKP’nin Kanun Hükmündeki Kararnameleri

15 Temmuz FETÖ’cü darbe girişiminden sonra AKP iktidarının TSK’ya yönelik olarak çıkardığı Kanun Hükmündeki Kararnameler de sonuç olarak Türk Milletini ordusuz bırakmayı hedefliyor.
 
Askeri liselerin ve Harp Akademilerinin kapatılması, askeri hastanelerin TSK’nın elinden alınması, Harp Okullarının ne idüğü belirsiz “Milli Savunma Üniversitesi”ne çevrilmesi, Genel Kurmay Başkanının Cumhurbaşkanına, Kuvvet Komutanlarının Milli Savunma Bakanlığına bağlanarak TSK’nın emir komuta birliğinin yok edilmesi, Sahil Güvenlik ile Jandarmanın Ordu’dan kopartılarak İçişlerine bağlanması; bütün bu düzenlemeler sonuç olarak Türkiye’yi Ordusuz bırakmak anlamına geliyor.

AKP iktidarı bu kararnamelerle, düşmanın yıllardan beridir yapmak isteyip de yapamadıklarını yerine getirmiş bulunuyor. Türk Ordusu’nun savaş yeteneğine büyük bir darbe vurulmuştur.
 
“Ordu’yu zayıflatan Türkiye’yi yönetemez!”

Teori dergisinin Eylül sayısı işte bu konuyu ele alıyor. Konunun uzmanı çok değerli isimler TSK’yı felç eden AKP kararnamelerini etraflı bir şekilde incelemişler.

Emekli General Ali Erdinç, E. Amiral Soner Polat, E. Amiral İlker Güven, E. Albay İbrahim Coşkun, Dr. Cüneyt Akalın ve Teoman Alili konuyu bütün boyutlarıyla inceleyen kapsamlı bir dosya çıkarmışlar ortaya.

Teori, bu sayısıyla 15 Temmuz FETÖ’cü darbe girişimini ele alan Temmuz sayısı gibi son derece önemli bir yayın gerçekleştirmiş bulunuyor.

Türkiye, önümüzdeki aylar ve yıllarda Ordu konusunu etraflı bir şekilde konuşacaktır. Çünkü bir savaşın içindedir ve Ordusu’na olan ihtiyacı her zamankinden daha fazladır.

Teori dergisinin “Orduyu zayıflatan Türkiye’yi yönetemez” başlıklı Eylül sayısı, öyle görünüyor ki önümüzdeki aylar ve yıllar içinde herkesin sık sık başvuracağı bir başvuru kaynağı olacaktır.
  • Daha güzel bayramların çok uzakta olmadığı inancıyla bütün okuyucuların Kurban Bayramını kutluyorum….
Mehmet Bedri Gültekin
ulusalkanal.com.tr
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
ataturk'un generalleri - 1 yıl önce
Mehmet bey neyse ki ordu yavas yavas kendini topluyor acikcasi ben sizin kadar umutsuz degilim. TSK gibi kurumlar oyle kolay kolay cokecek yapiya sahip degildirler. ataturk yolunda generallerimiz unutulmamalidir.
Avatar
Asker eriyor - 1 yıl önce
ordu ne zamandir bitme raddesindeydi zaten son olaylar tuz biber ekti. sonuc olarak oyle ya da boyle asker eriyor diyebiliriz sanirim.
Avatar
n. ayvaz - 1 yıl önce
bir 40 yılda 15 temmuzu tartışırken,küresel güçler yer altı madenlerimizi alır götürür,afrika ülkeleri gibi açlıktan perişan oluruz,sonrasında avrupa bize gıçıyla güler.inşAllah geleceğimizi düşünen güçlü iradeye sahip insanlar bu ülkede dik dururlar.