Oyum boşa gider mi?


Adil Hacıömeroğlu

Adil Hacıömeroğlu

21 Mayıs 2015, 16:57

Birçok yurttaş: "Aman, oyum boşa gitmesin." diyerek hiç istemediği partilere oy vermekte. Gerçekten verilen oy boşa gider mi?
Seçimlerde yurttaşların yapması gereken kendi görüşlerini savunan; namusuna, dürüstlüğüne, vatan sevgisine, ülkeyi doğru bir biçimde yönebileceğine inandığı siyasal partiye oy vermektir. Politikalarını onaylamadığı, başta lider olmak üzere yöneticilerine ve milletvekili adaylarına güvenmediği partiye oy vermek ülkenin geleceği açısından büyük bir hatadır. 
Yüzde onluk baraj sistemi, demokrasinin önünde en büyük engel. Çünkü seçmen, barajı aşması olası partilere yönlendirilmekte. Kimler tarafından mı? Başta iktidarın kontrolündeki medya tarafından. Yine yıllardır TBMM'de bulunan ancak AKP iktidarını yıkma becerisi gösterememiş partiler, var olan iktidar ve muhalefet düzenini korumak için seçmenin önüne baraj kurmaktalar. Bu nedenle de yeni ve farklı düşünceleri olan, Türkiye'nin sorunlarına akılcı çözümler üreten partiler seçenek oluşturamamaktalar. Bu durum, baraj terörüdür. mevcudun sürmesi için yapılan siyaset oyunudur.
Yurttaşların seçimlerde oy kullanması önemli bir yurttaşlık hakkı ve görevidir. Bu, demokrasinin olmazsa olmazı. Oy, namustur. Oy, vicdandır. Oy, ülkeyi yönetme sorumluluğunu namus ve vicdanı zedelemeden özgürce kullanmaktır. Kişinin baraj tehditleriyle oyunu istemediği ve politikalarını beğenmediği bir partiye vermesi namuslu, vicdanlı bir davranış mıdır?
Ne yazık ki, 12 Eylül'den sonra Türkiye'de ehven-i şer düşüncesi egemen olmakta seçimlerde. Yani kötülerin iyisi seçilmekte. Bu arada ehven-i şerin, şerlerin en kötüsü olduğunu da anımsatmakta yarar var. Bu da Türkiye'nin önünü tıkıyor. Sorunları çoğaltıp çözümsüzleştiriyor. Kötünün iyisini değil, en iyiyi seçmeli. Bu nedenle de barajı yıkmalı.
Baraj nasıl mı yıkılır? Öncelikle barajdan korkmamalı. istediğiniz partiye oy verdiğinizde, o parti barajı geçemese dahi gelecek seçimlerde iktidar seçeneği olacak demektir. Çünkü demokrasimiz tıkandı. Siyasal seçeneksizlik, Türkiye'yi AKP'ye mecbur kılmakta. Bu zorunluluğu ortadan kaldırmalı. Demokrasilerde çoğu zaman parlamento dışında kalmış nitelikli siyasal oluşumların, niteliksiz ama nicelikli çoğunluklardan çok daha iyi işler başardığı görülmüştür. 
Örneğin, Vatan Partisi gibi nitelikli siyasetçilerden oluşan bir politik hareket, AKP iktidarında ilk gedikleri açmadı mı? Ulusal bayram kutlamaları yasaklandığında bu yasağı ortadan kaldırmadı mı? Eğer ülkemizin dört bir yanında bayramlar davul zurna ile halk tarafından kutlanıyorsa bunda Vatan Partililerin belirleyici olduklarını unutmamak gerek.
AKP iktidarı devlet dairelerinin tabelalarından "TC" indirildiğinde, "TC" leri kaldırılan yerlere geri döndüren TGB değil miydi? 
Silivri'de barikatları aşan kimdi?
Türkiye'nin AKP'ye karşı savaşımında cesaretle öne atılan aydınları, baraj korkusuna aldırmadan oylarını Vatan partisi'ne vereceklerini söylemekteler. Bu aydınlarımızın oyları boşa mı gidecek? Nasıl mücadeleleri boşa gitmediyse oyları da boşa gitmez. 
Neredeyse her genel ya da yerel seçimden sonra özellikle CHP ve MHP'ye oy verenler, "Elim kırılsaydı da oy vermeseydim bu partiye!" demekteler. Her seçimden sonra bir pişmanlık oluşmakta yüreklerde. Seçimden sonra ahlanıp vahlanmak sorunu çözmüyor. Sandığa gidildiğinde doğru karar vermek pişmanlığı yok eder.
Vatan Partisi'ne verilecek hiçbir oy boşa gitmez. Bu nedenle egemen güçlerin oluşturdukları korku duvarlarını aşmalı. Yurtseverlerin, Atatürkçülerin görevi; işbirlikçi, yandaş medyanın yönledirme ve baskılarına aldırmadan vatan, emek, namus cephesinde yer alarak 12 Eylül faşizminin ABD desteğiyle kurduğu barajları hiçe saymaktır. Yoksa barajları kutsayarak ABD'ye ve 12 Eylül rejimine hizmet etmek değil.

Adil Hacıömeroğlu
ulusalkanal.com.tr
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Özgen Kara - 2 yıl önce
Dünyada '' ÇELİŞENLERİN SAVAŞIMI '' sürüp gitmektedir: Sağ- sol ; emek - kapital ; emekçi-sömüren ... savaşımları gibi. Bu savaşımda en iyi olanın kazanımı gecikebilir ; ama önünde sonunda en iyiye erişmek , sürekli kararlı duruşa , doğru bilinenden ayrılmamaya dayanır. Bu yazısında Sn. Adil Adalet Hacıömeroğlu ; işte bu ilke doğrultusunda seçim sandığına gitmeyi ve oy kullanmayı ele almış. İnandığı doğrultuda oy kullananlar , sandıkta güç birliği yapmış olacaklar ; bu da kamuoyu oluşmasında ve doğru olana yaklaşmada bir ivme kazandırır. Seçim barajı , demokrasiye kurulmuş bir tuzaktır ; bunu aşmanın yolu da böyle kararlı yürüyüştür. Vatan Partisinin kararlı yürüyüşü gibi.. Tşkkr , emeğinize sağlık Adil Bey !