Paralel yapıyla mücadele ne durumda?


Mehmet Ali Güller

Mehmet Ali Güller

28 Mayıs 2014, 15:24

 Erdoğan hemen her konuşmasında paralel yapının fenalıklarını anlatıyor. Köln’de de bu konuya değindi ve ertesi gün AK Medya Erdoğan’ın ağzından şu ortak manşetle çıktı: “Her taşın altında Pensilvanya var.”

10 yıldır ortak olduklarına, birlikte hukuku çiğnediklerine, sayelerinde Ergenekon tertipleri yapabildiklerine göre bunu kuşkusuz en iyi kendileri bilir!

17 Aralık’tan bu yana 5,5 ay geçti

Fakat 17 Aralık yolsuzluk operasyonundan bu yana 5,5 ay geçmesine rağmen, Erdoğan’ın paralel yapıya karşı ciddi bir operasyonu olmadı.

Tamam, HSYK’de düzenleme yaparak yargıda üzerlerine gittiler; tamam görev yeri değişikliği yaparak polisleri kısmen etkisizleştirdiler. Ama hepsi bu kadar! Sonuçta o savcılar ve o polisler görevden alınmadı, sadece yerleri değiştirilmiş oldu!

Bu yarım yamalak operasyon en çok Muammer Güler’i üzüyor olmalı. Zira dün Erdoğan grup konuşmasında “Paralel yapıdan 17 ve 25 Aralık’ın hesabını soracağız” dediğinde, en çok o sevindi, yumruğunu masaya vurdu!

Peki, Erdoğan 5,5 aydır neden paralel yapıdan hesap sormuyor? Yoksa soramıyor mu? Gücü mü yetmiyor?

Normalde oturduğu makam devlet aygıtlarına hükmetme makamı olduğu için, gücünün fazlasıyla yetebileceğini biliyoruz. Tabii başka hesapları yoksa, büyük açıklar vermediyse, diyalog aramıyorsa, pazarlık yapmıyorsa...

Bu konuda somut bir bilgiye sahip değilim; ama söylenenlerle yapılanların uyumsuzluğu ortada...

Erdoğan kaçanları seyrediyor mu?

Bakın Erdoğan, Köln dönüşü uçakta gazetecilerin soruları üzerine ne diyor: “Türkiye’dekilerden, Pensilvanya’daki zatın arkasında, izinde olanlardan bazılarının yavaş yavaş Türkiye’den kaçmaya başladıklarını görüyoruz. Şu anda bir de o başladı.” (Yeni Şafak, 25 Mayıs 2014)

Peki, Erdoğan her gün Haşhaşi dediği, virüs dediği bu örgütün elebaşlarının kaçmasına neden izin veriyor? Erdoğan 5,5 aydır bir türlü şemasını çıkarıp üzerine ciddi soruşturmayla gitmediği bu yapının yöneticilerinin kaçmasını neden seyrediyor?

Oysa örgütün şeması ortadadır. Ergenekon tertiplerinin üzerine giden başta Aydınlık olmak üzere diğer muhalif gazetelerin sayfalarında bu örgütün şeması vardır; sorumluları vardır, kurmayları vardır, uygulayıcıları vardır, kara ve gri propagandacıları vardır...

Erdoğan bu şemayı oğlu Bilal’le birlikte akşam evde çalışarak, üstelik değil 5,5 ayda, isterse bir ayda bile gazeteleri tarayarak yapabilir! Zor mu geldi? Paralel yapıyı deşifre eden kitaplar var! O da mı zor? Paralel yapıyı çözmüş eski polis şefleri var!

Her şey var ancak icraat yok! Bakın Erdoğan ne diyor: “Şu anda bu süreç içerisinde ne gerekiyorsa arkadaşlarımız bunu yapıyor. Soruşturma sürecine ilişkin bir takvim var ancak ilan edilecek bir takvim değil.” (Yeni Şafak, 25 Mayıs 2014)

Yani Erdoğan topu sürekli taca atıyor. Peki neden?

MHP tabanı için Cemaat kartı

Görebildiğimiz kadarıyla Erdoğan cemaatle “lafta” mücadele etmeyi cumhurbaşkanlığı seçim kampanyasının merkezine koyacak!

Şöyle: Erdoğan’ın 30 Mart’ta aldığı yüzde 43’ü yüzde 51 yapabilmesinin, yani seçilebilmesinin pratikte iki kaynağı var:

1) PKK’nin yüzde 7 oyu. Burada problem şu: PKK bu yüzde 7 oyu ya Açılım’ın hatırına ilk turda Erdoğan’a verecek, ya da 2. tura bırakıp yüzde 7’yi “altın hisse” değerinde satacak! İkincisi aynı zamanda kendi tabanından oy kaybı demek!

2) MHP’nin yüzde 7-8’i. Erdoğan, 30 Mart’ta oyunu yüzde 18’e kadar yükseltmiş olan MHP’nin tabanından bir parça kopartarak Çankaya’ya çıkabileceğini düşünüyor. Burada da iki kartı kullanacak: Biri Alevi kartı, diğeri Cemaat kartı.

Okmeydanı olayları sonrası yaptığı açıklamaya, Köln konuşmasına ve dünkü grup toplantısına bakılırsa MHP’nin Sünni-Türk tabanı için Alevi kartını kullanmaya zaten başladı bile!

İkinci kartı, yani Cemaat kartını ise seçime doğru değerlendirecek. Paralel yapı, Pensilvanya ve dış mihrak bağlantısı ile “milliyetçi” oylara seslenecek!

Ancak dün belirttiğimiz gibi, bu kartlara rağmen Erdoğan Çankaya’ya çıkamayacak. Zira en belirleyici kart karşısındaki halk hareketi kartıdır!

Mehmet Ali Güller
ulusalkanal.com.tr
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.