Paris’e ağlamalıyız, Irak’ın işgalini anlamalıyız


Bülent Esinoğlu

Bülent Esinoğlu

14 Kasım 2015, 18:11

 Obama, “Paris katliamının arkasından, bu saldırı Batı değerlerine karşı yapılmış bir saldırıdır.” Dedi.

Saldırı savaşlarında namus aramak, hem terörist için hem de emperyalist devlet için, hiçbir anlamı olmayan düşünce etkinliğidir.

Kan gölüne dönmüş orta doğudan, terörün dışında bir şey beklemek, erkek bir kişinin doğum yapmasını beklemeye benzer.

Amerika, savaşı, hep kendi ülkesi dışında yapar. Terörle savaşıyorum diye, yeni terör kaynakları üretir. Dünya hakimiyeti ömrünü uzatır.

Yugoslavya’yı yukardan bombala, yediye böl. Libya’yı Fransa ile bombala, 3-4 parçaya böl. Irak’ı işgal et, üçe böl. Afganistan’ı 14 yıldır yukardan bombala… Suriye’de terörist imal et. Sana yakın terörist ile sana uzak olan teröristi öldürmeye çalış.

Suriye’de bir yandan terörle mücadele ediyor görün, öte yandan başka terör örgütlerini eğit, lojistik destek ver.

Sonunda ne olacağını sanıyordunuz?

Fransa’ya gelince, Suriye devletinin yıkılması ve orada, Batı Merkezli bir devlet kurma çalışmalarının, Amerika’dan sonra, baş aktörlerinde biriydi. Emperyalizmin Dolar adına yeşerttiği terör, Suriye devletine ve Suriye haklına yapacağını yaptıktan sonra, simdi, Avrupa kendisine yakın olduğu için, terörü oraya taşıdı.

Fransa’nın başka günahları da var. Orta Afrika devletinde çok insan katletti. Libya’da İngiltere ile beraber, sözde NATO çerçevesinde katliamlar yaptı. Kaddafi’nin ırzına geçilmesinde, Libya’daki teröristleri destekledi.

Anlayacağımız, emperyalist ülkelerin mazlum ülkeler üzerinde yürüttüğü şiddet, şimdiler de kendilerini ziyaret ediyor.

İslam ülkelerinde terör yokken, çıkarları için terör imal edenler, şimdilerde, zor durumdalar. Ne yazık ki, her türlü terör ilk önce masum halkları katlederek, yol alır.

Bir şeyi çok merak ediyorum. Amerika’nın orta doğuda ve dünyada, doları hâkim kılmak için yürüttüğü hakimiyet savaşına, neden Avrupa tam destek çıkar? Amerika nimetleri topluyor. Bedelini mazlum halklar ve Avrupa devletleri ödüyor.

ABD Almanya’ya diyor ki Rusya ile ticaret yapma. Almanya olur diyor. Çin’e Wolsvagen Fabrikası kurma diyor. Kurarsan oto sanayini çökertirim diyor. Almanya boyun eğiyor. Bedeli Alman halkı ödüyor.

Örnekleri çoğaltmak mümkün. Topyekun Avrupa halkları ABD’nin uyguladığı dünya siyasetlerinden doğrudan etkileniyor. Ama gene de, Amerikancı hükümetleri destekliyorlar.

Bu terör olaylarından sonra da akılları başlarına gelir mi bilmiyorum. Ama Obama’yı dinleyen entelektüellerinin yüreğinin kabardığı kesindir.

Sözde demokrasi ve insan hakları hikayesiyle, egemen zenginlerin servetlerinin kutsanması…


bulentesinoğ[email protected]
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.