Petrol kaçakçılığı ortaklığı


Mehmet Ali Güller

Mehmet Ali Güller

10 Haziran 2014, 12:56

Bir süredir konuşuluyordu. AKP hükümeti Barzani'nin petrolünü İsrail'e satıyor!

Şimdi bu iddia bir resmiyet kazandı. Ayrıntılara geleceğiz ama önce konunun çerçevesi ile ilgili birkaç önemli saptama yapalım:

1) Petrol aslında Barzani'nin ve Kuzey Irak'ın değil, Irak'ındır!

2) Bağdat, Barzani'nin Kuzey Irak'ta çıkarılan petrolü kendisinin onaylamadığı bir şekilde Türkiye'ye göndermesine karşı çıkıyor.

3) En son Neçirvan Barzani'nin 50 yıllık olduğunu söylediği AKP-Barzani petrol anlaşması, bu nedenle geçersizdir ve yasadışıdır.

4) Dolayısıyla Barzani'nin AKP'ye gönderdiği her varil petrol, aslında kaçaktır!

5) Bağdat kaçak yollardan yurtdışına çıkarılmış petrolünü alacak ülkeler ve şirketler için yasal yollara başvuracağını ilan etti.

Kaçakçılığa en uygun ülke: İsrail

Gelelim yeni duruma...

Irak Petrol Bakanlığı, Barzani yönetimini, İsrail'e petrol satmak ve ülkeyi 34 milyar dolar zarara uğratmakla suçladı. Bakanlığın resmi internet sitesinden yapılan açıklamada, AKP hükümetinden, Irak'ın doğal kayaklarıyla ilgili egemenliğine saygı duymasını istedi!

Açık ki ortada bir petrol kaçakçılığı var! AKP bu nedenle Barzani petrolüne "normal" bir müşteri bulamıyor.

Örneğin 1 milyon varil ham petrol taşıyan United Leaderhsip adlı tanker, yük kaçak olduğu için bir aydır dünyanın değişik sularında zikzaklar çiziyor. En son Meksika Körfezi'nden tekrar geri dönen ve Fas kıyılarına yanaşan tanker, Rabat yönetiminin itirazı nedeniyle oradaki alıcısına yükü boşaltamadı. Açıkta öylece bekliyor.

Irak Petrol Bakanlığı'nın açıklamasından anlaşıldığına göre AKP-Barzani aklı, kaçakçılığına yeni bir ortak buldu: İsrail!

Neticede İsrail, böylesi bir kaçakçılık için bulunabilecek en uygun ortaktır! Bağdat'ın itirazı nedeniyle dünyanın alamadığı AKP-Barzani kaçak petrolünü, bir tek İsrail alabilecektir!

AKP, Barzani, İsrail, G. Kıbrıs ekseni

Burada önemle belirtmeliyiz: AKP'nin İsrail'le otaklığı, Barzani petrolünün çok ötesindedir.

Nitekim Enerji Bakanı Taner Yıldız birkaç kez, İsrail'in Güney Kıbrıs açıklarında bulduğu doğal gazı, Türkiye üzerinden batı pazarlarına satabileceğini açıkladı. (Bu konu zaten artık masadadır ve ABD'nin devreye girdiği son Kıbrıs müzakerelerinin merkezindedir.)

Dahası AKP hükümeti bunu, "Güney Kıbrıs gazını, Kuzey Irak modeliyle satabiliriz" diye formüllendirdi.

Dolayısıyla Ortadoğu'da şöyle bir eksen belirmiş oluyor: AKP-Barzani-İsrail-G.Kıbrıs.

Bu dörtlüye petrol kaçakçılığı ortaklığı da diyebiliriz.

Kuşkusuz Erdoğan'ın oğlu Burak Erdoğan'a ait Safran-1 adlı geminin İsrail'e, hem de Rus malları taşıdığı bir süreçte, bu ortaklık hiç kimse için şaşırtıcı olmayacaktır!

Bölgenin güvenlik sorunu: AKP

Ancak belirtelim. Dünyanın dengelerinin değiştiği, ABD emperyalizmine karşı Ortadoğu'da yeni mevziler kazanıldığı bir dönemde, AKP-Barzani-İsrail-G.Kıbrıs ekseninin başarı kazanma şansı yoktur.

Çünkü bu ortaklık, hem yasadışıdır, hem bölge karşıtıdır hem de düşmanlık içermektedir.

AKP hükümeti, Türkiye'nin coğrafyasının avantajlarını ve jeopolitik konumunu bölge karşıtı bir şekilde kullanmaktadır.

Bu coğrafya tarihte nasıl kavimler kapısı olduysa, şimdi de enerji nakil istasyonu olmaktadır. Mesele bunun komşularla barış içinde, karşılıklı yarar gözetilerek yapılabilmesidir.

İran, Irak ve Suriye gibi üç güney komşumuza düşmanlık yaparak izlenecek bir enerji politikası, Türkiye'yi kısa vadede bölgeyle ama orta vadeyle de dünyayla karşı karşıya getirecektir.

Yani AKP hükümet, her bakımdan hem Türkiye için, hem de bölge için bir güvenlik sorunudur!

Mehmet Ali Güller

ulusalkanal.com.tr


Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.