banner1199

banner1197

banner1203

25.11.2015, 22:35

Petrol kaçakçılığı ve IŞİD destekçiliği

 G20 toplantısının son günü... Kapanış oturumunda konuşma sırası Rusya Devlet Başkanı Putin’de...
Putin’den önce konuşan batılı ülke temsilcilerinin konuşmalarında ana konu, IŞİD... Paris katliamının dumanları tütmekte. Bu nedenle IŞİD, G20’nin gündemine oturuyor. Putin zirveden sonra Rus Sputnik Haber Ajansına açıklamalarda bulundu G20’deki konuşmasıyla ilgili.
Putin de konuşmasında IŞİD’e değiniyor. Ama söyledikleri batılılardan çok farklı...
Putin: “IŞİD’e kırk ülkeden finansal destek sağlandığını, bu ülkeler arasında G20 üyelerinin de olduğunu” iddia etti. Bu sözler, bomba gibi düştü gündeme. G20 üyelerinin yüzlerini görmek isterdim o an. Ama ne yazık ki o salonda değildim. Kimin kaçamak bakışlarla ve kızarık bir yüzle Putin’i dinlediğini göremedim.
Putin açıklamalarını sürdürüyor Sputnik’e... “Meslektaşlarıma teröristlerin yasadışı petrol ticaretinin boyutlarını ortaya koyan, uzaydan ve uçakla çekilen fotoğraflarını gösterdim. (Fotoğraflarda görülen) petrol yüklü konvoyların uzunluğu onlarca kilometreyi buluyor.” demekte Rus Lider.
Yukarıdaki açıklamalardan anlaşılacağı üzere IŞİD petrolü karayoluyla bir limana, belki de bir rafineriye taşınmakta. IŞİD’in çevresindeki ülkelere bakınca bir yer akla gelmekte. Bu ülkeyi nasıl belirleriz sizce? Putin’e ilk yanıtı kim verecek, diye bekledik.
İlk yanıt RTE’den geldi. Putin’in konuşmasından üç gün sonra 19 Kasım’da RTE, Atlantik Konseyi Enerji ve Ekonomik Zirvesinde konuştu. “Bugün bölgedeki tüm terör örgütleri Esat rejimine destek veriyor; DAİŞ(IŞİD), Esat’ı desteklemektedir. Eset, DAİŞ’in petrolünü alıyor.” demekte Erdoğan. IŞID ve Esat yan yana öyle mi? “Yavuz hırsız, ev sahibini bastırır.” atasözü güzel Türkçemize aittir. Konuyu ne de güzel özetleyerek anlatmakta.
Ve...
24 Kasım 2015 sabahı... Bir Rus uçağı, sınır ihlali yaptı gerekçesiyle Türk jetlerince düşürülüyor. Gündem değişiyor. Türk-Rus ilişkileri geriliyor.
Putin’den ilk açıklama geliyor Rus uçağının düşürülmesiyle ilgili olarak... G20’deki savlanan petrol kaçakçılığı olayına açıklık getirmekte Rus Lider... “Teröristlerin elindeki bölgelerden büyük miktarda petrol ve petrol ürününün Türkiye’ye gittiğini terörist grupların eline büyük paralar geçtiğini uzun zamandır biliyoruz.” demekte Putin. Bu açıklamasında Rus Lider adres göstermekte.
IŞİD’le petrol işi yapan siyasetçiler, işadamları kimler acaba? Ya, bu işe göz yuman bürokratlar...

Putin, yukarıdaki açıklamalarıyla RTE’ye uluslararası ceza mahkemelerinin yolunu göstermekte ima yoluyla da olsa... Yalnızca RTE’ye mi? Değil tabi ki... IŞİD sevdalısı Körfez despotlarına da....
Petrol kaçakçılığı ve IŞİD destekçiliği uluslararası hukuk alanında büyük suç... Terör örgütü destekçiliğinin savunması olamaz. Kurtuluş mu? Çok zor...
Şimdi soru şu: Acaba petrol kaçakçılığı ve IŞİD teröristlerine yardım konusunda köşeye sıkışan birileri, gündemi değiştirip hedefi şaşırtmak için mi Türkiye’yi tehlikeye atıyor? Rus uçağının düşürülmesine bir de bu açıdan bakmakta yarar var sanırım.
Not: Konunun daha iyi anlaşılması için aşağıdaki yazıların okunmasında yarar var.

LAHEY YOLLARI MI GÖRÜNDÜ YOKSA?
http://adiladalet.blogspot.com.tr/2013/09/lahey-yollari-mi-gorundu-yoksa.html
LAHEY KORKUSU
http://adiladalet.blogspot.com.tr/2013/11/lahey-korkusu.html
ESAT İŞKENCE YAPIYORMUŞ
http://adiladalet.blogspot.com.tr/2014/01/esat-iskence-yapiyormus.html


Adil Hacıömeroğlu
Yorumlar (0)