PKK’nın vekâlet savaşı


Bülent Esinoğlu

Bülent Esinoğlu

10 Eylül 2015, 08:58

Çağımız sömürü düzenlerinin, elbette, çağın aklına ve kültürüne uygun olması gerekiyor. Sömürünün, 14 ve 15.yüzyıllarda olduğu gibi, korsanların, Akdeniz’de yaptığına benzemesi beklenemez.

Çağımız sömürü düzeninin, finans yapılanması üzerinden yürüdüğünü artık biliyoruz. Ancak bir ülkeye, emperyalizmin finans sitemini yerleştirilebilmesi için, o ülkede, belli sayıda işbirlikçi oluşturulmasının, mecburi olduğunu da biliyoruz.

Sorunun şu olduğunu teslim etmek gerek. Amerika, Türkiye’yi her anlamda(askeri, siyasi ve ekonomi) istediği gibi kullanırken, ne oldu da, hem vekâleten savaşanlarını hem de ekonomik tetikçilerini aynı anda devreye soktu?

Ergenekon ve Balyoz tertiplerinden önce, Amerikalı yetkililer, Türk generaller hizadan çıktı ifadesini kullanmışlardır.

Hizadan çıkan generalleri hizaya sokmak için, AKP iktidarı da, kullanılarak Ergenekon ve Balyoz tertiplerini, yaşamak durumunda kaldık. O da, PKK’nın yaptığı vekâlet savaşına benzer, ABD adına yapılmış bir iç savaştı. O zaman PKK ile iktidar, orduya karşı birlikte hareket ediyorlardı. Bir orduya, kendi ülkesinde, başka bir ülkenin uzantısı olan işbirlikçilerce operasyon yapılmıştı.

Silivri Özel Mahkemelerinde, PKK tanık, Silahlı Kuvvetlerin komutanları sanık yapılmışlardı. Yani Amerikan operasyonları ve şantajları için PKK her zaman tetikte durmaktaydı.

Orduyu yukarıdan, komuta kademelerinden teslim almak istiyorlardı. İşin kolay tarafından halledilmesini planlamışlardı.

Türk halkı ordusuna sahip çıktı. Planlar bozuldu.

Erdoğan anlamıştı ki, artık operasyon sırası kendisine gelmiştir. Ordu ile birlikte hareket etmenin dışında, başka bir seçenek kalmamıştır.

Kendi ülkesinde, bir ABD operasyonuna maruz kalmamak için, Amerika’nın Türkiye’deki operasyonel güçlerinden biri olan, PKK’ya karşı savaşma kararı aldı.

Açılımdan vazgeçip, PKK’ya savaş kararının alınmasının hikâyesi, kısaca budur.

Ancak, bir önemli konu açıkta kaldı. Anladık ABD’nin Kara Gücüm dediği PKK ile Ordumuz savaşır ve bitirir. Buraya kadar durum açık.

Asıl ülkenin finans sitemini yöneten, sıcak para sağlayıcısı işbirlikçileri ne yapacağız?

Bana göre, en az PKK kadar halkın düşmanı, Amerika’nın dostu bu güruh, ülkede istikrarsızlık olsun diye yapabileceği çok iş var.

Neresinden bakarsanız bakın; Türk Amerikan Savaşının daha çook başlarındayız.

Bülent Esinoğlu
[email protected]


Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Adil Aydın - 2 yıl önce
abd'nin (A) planı : Erdoğan'ı pkk ile devirmek. pkk, TSK bariyerine çarptı, yok oluyor. abd'nin (B) planı : işbirlikçi tefeciler eliyle ekonomik saldırı.