Rus uçağı, AKP iktidarı, Türkiye’nin güvenliği


Mehmet Bedri Gültekin

Mehmet Bedri Gültekin

28 Kasım 2015, 08:42

Sınırdan dört kilometre içerde Suriye topraklarında, bir Rus uçağının düşürülmesinden sonra Tayyip Erdoğan ve Ahmet Davutoğlu yaptıkları açıklamalarla saldırıyı sahiplendiler.

Tayyip Erdoğan bundan sonra da benzer bir durumla karşılaşılması halinde aynı tavrı alacaklarını açıkladı.

Rusya’dan özür dileme konusunda ise; özrün söz konusu olmadığını , “Tam tersine özür dilemesi gereken birileri varsa o da sınırımızı ihlal edenlerdir” dedi.

Ahmet Davutoğlu ise ‘Uçağı düşürme emrinin kendisi tarafından verildiğini’ açıkladı.

Gerçeklerle yüzyüze gelmek

Öte yandan araya biraz zaman girdikten sonra, Tayyip Erdoğan’ın Rus uçağının düşürülmesinin ne anlama geldiğini yeni yeni kavradığı anlaşılıyor.

Erdoğan’ın Putin ile görüşmek istemesi, gerilimi düşürmek yönünde Hükümet kanadından yapılan açıklamalar, YAŞ toplantısında Rusya ile görüşerek sorunu çözme yönünde alınan kararlar, AKP Hükümetinin gelinen noktanın vahametinin farkına vardığını gösteriyor.

“Vehamet”, Irak eski Başbakanı Nuri El Maliki tarafından“Erdoğan, Dünya’yı 3. Dünya savaşının eşiğine getirdi” sözleriyle ifade edildi..

Uçağı düşürme olayının arkasında ABD’nin olduğunun çok sayıda kanıtı var. Ama ABD’nin bu olay dolaysıyla Rusya ile kapışmak istemediği anlaşıldı. Böylece Rusya ile başbaşa kalmanın ne anlama geldiğini, kendisi anlamasa bile birilerinin Erdoğan’a anlattığı anlaşılıyor.

Ağırlaşan güvenlik sorunu
Suriye topraklarında düşürülen Rus uçağı ve sonrasındaki gelişmeler bazı gerçekleri bir kez daha gözler önüne sermiştir.
AKP İktidarı ve Tayyip Erdoğan Türkiye için bir güvenlik sorunudur.
Rus uçağının düşürülmesiyle Türkiye’nin teröre karşı mücadelesine vurulabilecek en büyük darbe vurulmuştur.
Bölücü terör konusunda son 20 yıldır net bir şekilde Türkiye’nin yanında duran Rusya ve İran, bu gelişme üzerine politikalarını yeniden gözden geçireceklerdir.
Gene aynı şekilde 1998 yılından bu yana PKK’ya olan desteğini kesen ve bölücü terör konusunda Türkiye’nin yanında duran Suriye de, son dört yıldır yaşanan gelişmelerin ardından Rusya ve İran’dan gelebilecek olası politika değişikliğini benimsemede tereddüt etmeyecektir.
Suriye düşmanlığı
Rus uçağının düşürülmesi ile birlikte yakıcı bir şekilde gündemimize gelen güvenlik sorunu, aslında AKP iktidarının başka konulardaki politikaları dolaysıyla da önümüzdedir.
AKP iktidarı mezhepçi bakış açısının sonucu olarak sürdürdüğü Esad düşmanlığından dolayı da Türkiye için güvenlik sorunudur.
Bir süredir “Bayırbucak Türkmenleri katlediliyor” yalanları eşliğinde yeniden alevlendirilmeye çalışılan Esad karşıtı kampanya ilegerçekte Türkiye’nin güvenliği tehlikeye atılmaktadır.
Nitekim Rus uçağı işte bu kampanya bile birlikte yaratılan iklim içinde düşürülmüştür.
Yeni Anayasa
Ve nihayet AKP iktidarı, yeniden ısıtıp gündeme getirmek istediği yeni Anayasa dolaysıyla da Türkiye için bir güvenlik sorunudur.
AKP’nin “Yeni Anayasası
- “Türk Milleti”nin Anayasa dışına sürülmesini,
- Türkiye’nin eyaletlere veya federal bölgelere bölünmesini ve bazı bölgelerin PKK denetimine bırakılmasını,
- Türk Milletinin etnik ve inanç farklılıkları temelinde bölünmesini,
- Eğitim gibi milli ve laik olması gereken hizmetin, yerel yönetimler aracılığı ile tarikatlara ve etnik topluluklara bırakılmasını ve nihayet bütün bu düzenlemelerle birlikte;
- Başkanlık sistemine geçilmesini öngörmektedir.
Bütün bu adımlar, içerde çatışma ve bölünme olmadangerçekleşmez.
İşte bundan dolayı da AKP iktidarı Türkiye için bir güvenlik sorunudur.

Ayağa kalkma zamanı
AKP iktidarı ile devam etmek Türkiye için, ödenmekte olan ve ödenecek faturanın
daha da büyümesinden başka bir anlama gelmiyor.
Düşürülen uçak, bu gerçeği bir kez daha gösterdi.
Öte yandan CHP ve MHP 1 Kasım seçimleriyle birlikte AKP karşısında bir seçenek
olamayacaklarını bir kez daha gösterdiler.
Şimdi halkın ayağa kalkma zamanıdır.
Yeniden Cumhuriyet Devrimi zemininde bir araya gelmiş ve gelecek olan Milliyetçiler, Halkçılar ve Sosyalistler açısından ise ayağa kalkacak halka önderlik etme zamanıdır.

Mehmet Bedri Gültekin
ulusalkanal.com.tr

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.