banner1199

banner1197

banner1203

16.03.2016, 13:50

Rusya çekilecek mi, barış yakın mı?

Rusya’nın Suriye’deki kuvvetlerinin bir kısmını çekmesi, tüm dünyada şok etkisi yarattı.

Bu durumu; Suriye ile ilgili her ülke, kendi çıkarına göre yorumladı.

AKP iktidarı Rusya düşmanlığı kokan ama temkinli bir yaklaşım ile yaklaştı.

Amerika olumlu karşıladı. Ancak içinde bir bit yeniği var diye, ABD Dışişleri Bakanı, apar topar Moskova’ya gitti.

Rusya’nın Suriye’ye gelişi de, bu şekilde ani olmuştu.

Şunu görüp iyice anlamamız gerekmektedir.

Neresinden bakarsanız bakın, Amerika ve Batı Suriye’de kaybetmiştir. Amerika’nın Suriye’de bizi de kullanarak, Suriye’de yarattığı terörün tek kazancı, Suriye’yi istikrarsızlaştırarak, İsrail’in güvenliğini sağlamış olmasıdır.

5,5 ay içinde, Rusya Suriye’de ne yaptı diye bakarsak; Yıkılmakta olan Suriye devletini yeniden ayakta tuttu. Terörün üzerine, 9 bin hava saldırısı ile terörün önemli bir kısmını dağıttı. El-Nusra ve IŞİD’a büyük zayiat verdirdi. Petrol kaynaklarını kesti. Önemli bir kısmının teslim olmasını sağladı.

Rusya’nın en önemli kazancı; Amerika’ya hiç benzemediğini, meşru ilişkiler içinde olduğunu, terör yaratan değil, terörle savaşan bir ülke olduğu kanaatini dünyada güçlendirdi.

Ancak uçağın düşürülmesi sonucunda, Türkiye’ye karşı, sanki Türkiye Erdoğan’dan ibaretmişçesine, Türkiye’ye tavır alması Rusya açısından da çok yanlıştı.

Suriye’de en çok kaybeden Türkiye olmuştur. Kaybetmeye devam etmektedir.

Suriye ile ilgili her devlet Suriye siyasetini değiştirmeye çalışırken veya değiştirmişken(ABD ve Rusya),Türkiye’nin siyaset değiştirmemesi, Türkiye’nin hala kaybetmesine neden olmaktadır.

Bu durumu tersine çevirmek için yapılacak birinci iş; İran ile birlikte hareket edip, Suriye’nin toprak bütünlüğünden yana olduğumuzu birlikte açıklamaktır. Çünkü İsrail Dışişleri Bakanının açıklamalarından anlaşılmaktadır ki, ABD ve İsrail Suriye’yi federasyona çevirmektir. Yani bölmektir.

Gelişmelerin de, bu yönde olduğuna dair birçok işaret vardır.

Davutoğlu’nun Tahran ziyareti, bence buna işaret etmektedir.

Rusya’dan da olumlu işaretler gelmeye başlamıştır. Turizmle ilgili tavırlarındaki değişiklik çok önemlidir.

Rusların Suriye’den çekilmesi olumludur. Çekildiği yeri, Amerika doldurmamalıdır. Suriye’de federasyon demek, Amerika demektir.

Barış yakındır. Ancak Amerika’ya dikkat.

Bülent Esinoğlu
[email protected]
Yorumlar (0)