banner1199

banner1197

banner1203

28.05.2019, 17:02

S-500'lerle ortaklıkta uzay dönemi

Türkiye ile Rusya arasındaki askeri işbirliği uzaydan gelebilecek tehditlere karşı da oluşuyor. Hayır, yanlış duymadınız yada yanlış okumuyorsunuz bir bilim kurgu hikayesi anlatmayacağım. Gerçeğin ta kendisini aktarıyorum. Yeni çağda saldırılar daha çok nükleer, balistik ve aynı zamanda kısa ve orta menzilli füzeler ile veya havadan yapılan bombardıman larla düzenleniyor. Elbette böyle bir ortamda en önemli konu hava savunma sistemleri ve maalesef Türkiye'nin hava savunma sistemi yok. Sözde müttefiklerimiz ya da tırnak içinde “stratejik ortaklarımız” bizi hava savunma sistemlerinden uzak tutmaya çalışıyorlar. Türkiye'yi savunmasız bırakmak istiyorlar. Basit bir tanımla onlar artık stratejik ortağımız değil stratejik düşmanlarımız. Bu yüzden Türkiye'nin S400  almasını engellemek ya da S400 almasını engelleyenlere destek olmak, onlarla aynı şeyleri düşünmek Türkiye'yi savunmasız bırakmakla eş anlamlı. 

DERİN İŞBİRLİĞİ

Türkiye Cumhuriyeti Devleti kararını verdi. S400 ler kesin olarak alındı hatta Haziran ayının içinde ilk parçaların sevkiyatının yapılması bekleniyor. Bundan sonra da Rusya’da eğitim alan askerlerimiz Türkiye’ye gelecek ve Temmuz ayına kadar S400 bataryaları yerleşmiş olacak. Yani sistem Türkiye'de kurulmuş olacak.Bunun ardından Türkiye ikinci büyük hamleye geçecek. İkinci büyük hamle S500 projesi. 

RUSLARIN STRATEJİK HAYALİ

S serisi füzeler Sovyetler Birliği'nden kalma bir proje yani Rusların büyük hayali. S200’le başladılar. 1968 de ilk çalışmaları başlamışlardı daha sonra hızla geliştirdiler. S200, S300 ve nihayet  S400 lere geldiler. S500’ler için proje hazırlamışlardı ve şimdi proje gerçek oluyor. Moskova resmi ağızlardan S500 projesini Türkiye ile ortak yapabileceklerini açıkladı. Bir başka deyişle Rusya en büyük stratejik hamlesine Türkiye'yi ortak etmek istiyor. Bu çok önemli; bir tarafta bizi hava savunma sisteminden mahrum bırakmak isteyen sözde “stratejik ortak” özde stratejik düşmanlarımız diğer tarafta en stratejik hava savunma sistemini Türkiye ile ortak üretmeyi teklif eden Rusya Federasyonu. S500,  S400’lete göre 200 kilometre daha fazla bir vuruş gücüne sahip. S400’ler 400 kilometre menzilli vuruş gücüne sahip ken S500'ler 600 kilometre vuruş gücüne sahip. Aynı zamanda S400’lerin radar alanı 600 kilometre iken S500 radar alanı 800 kilometre. Üstelik S500’ler balistik füzeleri de çok yüksekte avlama yeteneğine sahip olacak. Bildiğiniz gibi balistik füzeler özellikle nükleer başlık taşıyanlar hava savunma sistemi olmayan ülkeler için büyük tehdit oluşturuyor. Türkiye hava savunma sistemleri ile bu tehlikelerden de uzak kalacak aynı zamanda çok yüksek irtifada balistik füzeler de imha edebilecek S500’lerin bu konuda da rakibi yok. 

UZAY SAVUNMASI

Gelelim S500 projesinin en önemli noktasına. S500 aynı zamanda uzaydan gelebilecek tehditlere karşı da planlıyor. Uzaydan yapılabilecek herhangi bir saldırıya karşı S500’ler hem erken uyarı özellikleri ile donatılacak hem de o kadar yüksek irtifadan gelebilecek tehditleri bertaraf edebilecek. Uzay savaşları ile ilgili tartışmalar yaşanırken, bilim kurgu filmleri çekilirken Rusya'nın bu projeye Türkiye'yi de ortak etmek istemesi ne kadar önemli kararını siz verin. Olmaz demeyin 1936 yılında Saint Petersburg ve Kayseri'de,  Rusya ile Türkiye'nin aynı anda uçak fabrikaları kurduğunu hatırlayın.

Teoman Alili
ulusal.com.tr
Yorumlar (0)