banner1199

banner1197

banner1203

13.12.2017, 17:01

Seçim öncesi ittifak

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, erken seçim tartışmaları yapılırken  “Cumhur İttifakı” önerisi getirdi. Bahçeli, önerisini tam olarak açmadı ama  bir tanımlama yaptı: “A partisi, B partisi ve C seçeneği olabilir. Yani Cumhur ittifakı olabilir” dedi. Açıklamadan anladığım kadarıyla Bahçeli , Avrupa’da özellikle Balkanlar’da yaygın olan seçim öncesi ittifaklara işaret ediyor. Söz konusu ülkelerin yasaları seçimler öncesinde siyasi partilerin ortak görüşler etrafında seçim koalisyonu yapmasını ve seçimlerden sonra oluşacak hükümetlerde temsil edilmesine izin veriyor.
 
SEÇİM ÖNCESİ ANLAŞMALAR
 
Seçim öncesi ittifakların en yaygın olduğu ülkeler genelde Balkan ülkeleri. Özellikle Makedonya ve Kosova’da çok kanıksanan yöntem son seçimlerde uygulandı. Makedonya örneğinden yola çıkarak sistemi madde madde özetleyelim;
 
-Önce seçim tarihi belirleniyor.

-Seçim tarihi belirlendikten sonra oy oranı yüksek partiler seçim bildirgelerini açıklıyor.

-Açıklanan seçim bildirgelerine yakın olan yada fikri yakınlık içinde bulunan siyasi partiler seçim bildirgesi üzerinde önerilerini de hazırlayarak çağrıcı partiyle görüşmeler yapıyor.

-Seçim bildirgelerinde uzlaşma sağlanırsa, partiler parlamento üyeliği, bürokratlık gibi koltuklar üzerine tartışıyor. Partilerin oy oranı veya nitelik etkisine göre seçim sonrası iktidar durumunda koltuklarda anlaşılıyor.

-Yüksek oy oranına sahip partiler seçimlerde ön sıraları oy oranı daha düşük partilere vererek parlamento temsili sağlıyor.

-Seçim öncesi ittifaklarda öncü partinin adı yada seçim için özel olarak hazırlanmış bir isim altında birleşiliyor.

-Makedonya’da son seçimlere muhafazakar VMRO’nun liderliğinde “Daha İyi Makedonya Koalsiyonu” ile Sosyal Demokrat Parti önderliğinde “Halk Birliği” ve herhangi bir ittifaka katılmayan partiler girdi. Örneğin Liberal Demokrat Parti seçimlere tek başına katıldı.

-Makedonya’da seçim barajı yok ancak bu sistemi benimseyen ülkelerde en yüksek seçim barajı yüzde 3.

-Seçimler sırasında aynı koalisyonda yer alan partiler ortak miting ve çalışma yürütüyor.

-Seçim pusulasında ittifak amblemi ve başlığı altında parti amblemleri ve lider isimleri de geçebiliyor.

-Bu sistem sayesinde temsil gücü çok yüksek parlamentolar oluşuyor. Partiler parlamentoda kendi isimleriyle ve gruplarıyla temsil ediliyor.

- Olası bir yenilgi halinde, seçim öncesi ittifaka dahil olan partiler farklı bir koalisyon seçeneğinde de yer alabiliyor.
 
Ana hatlarını madde madde özetlemeye çalıştığımız sistemin yürürlüğe girmesi için elbette bir yasal düzenleme yapılması gerekiyor.

Teoman Alili
ulusal.com.tr
Yorumlar (0)